Jak odkryć predyspozycje swojego dziecka?

Wiele szczególnie ponadprzeciętnych zdolności można rozpoznać u dziecka już w wieku 5-6 lat

Przyszłości nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale na to, czym dziecko będzie się zajmować, kiedy dorośnie, mamy wpływ. To oznacza, że możemy nie tylko ukierunkowywać naszą pociechę, ale przede wszystkim wyłapywać to, czym się szczególnie interesuje i co chętnie robi. Przekonaj się, jakie to ważne!

 

Początki są najważniejsze


Jak twierdzą psychologowie, wiele szczególnie ponadprzeciętnych zdolności można rozpoznać u dziecka już w wieku 5-6 lat. Jak to zrobić? Rozwiązanie jest bardzo proste – uważnie obserwuj. Zwracaj uwagę na to, co lubi robić, czego chętnie się uczy, co przyciąga jego uwagę, co sprawia mu największą frajdę.

Oczywiście zdarza się tak, że kilkulatek, który zechce uczyć się gry na pianinie, po kilku latach chodzenia do szkoły muzycznej i kilkugodzinnych ćwiczeniach dziennie może porzucić dalszą edukację w tym temacie i zająć się czymś zupełnie innym. Nic w tym złego, gdyż zostanie mu umiejętność, którą będzie mógł wykorzystywać dla samej przyjemności. Taki obrót sprawy też jest naturalny.


 

Talenty sprzyjają rozwojowi


Naukowcy udowodnili, że pielęgnowanie talentów bardzo pozytywnie wpływa na ogólny rozwój dziecka. To właśnie dzięki temu zdarza się, że potrafi ono zabłysnąć na przykład w szkole w zupełnie innej dziedzinie niż ta, na którą wskazywałyby wcześniej odkryte predyspozycje. Specjaliści jednak jasno podkreślają, że początkowo przejawiane uzdolnienia na ogół rzadko zanikają. Musi być jednak spełniony podstawowy warunek – dziecko musi mieć szansę rozwijania swoich mocnych stron – i w tym Twoja rola!

 

Jest z czego wybierać


Młody człowiek ma dzisiaj całą paletę rozwojowych możliwości. Jednak to od Ciebie przede wszystkim zależy, z czym będzie miało okazję się zapoznać i czego spróbuje.

Zacznijmy od zdolności plastycznych. Dziecko przejawiać je może już we wczesnym okresie. Objawiają się one na początku chęcią rysowania, malowania, lepienia z plasteliny. Jeżeli na dalszym etapie zauważysz, że oryginalnie dobiera tematy swoich prac, miesza techniki czy tworzy ciekawe kompozycje, to znaczy, że jego wrażliwość artystyczna właśnie się kształtuje i to z sukcesem.

Jak możesz je wesprzeć? Stwórz mu możliwości do tworzenia, zaopatruj w materiały plastyczne, pomyśl o wysłaniu dziecka na dodatkowe zajęcia z rysunku, odwiedzajcie razem wystawy i galerie sztuki, które dzisiaj są już coraz lepiej przygotowane na najmłodszych widzów.


 

Kreatywność


Talent twórczy nie musi objawiać się u dziecka jedynie poprzez sztukę. Może to być także: wymyślanie opowiadań, gier, wierszy czy piosenek. Dziecko zadaje wówczas dużo bardziej dojrzałych pytań, lubi eksperymentować i sprawdzać różne warianty odpowiedzi. Potrafi również wykorzystać w niekonwencjonalny i niebanalny sposób różnorodne materiały. Często zachowuje się bardziej indywidualnie niż jego rówieśnicy.

W takim wypadku wspieraj go w kreatywności i pozwalaj wykorzystywać ponadprzeciętną wyobraźnię. To na pewno zaprocentuje w przyszłości.


 

Aktorstwo i muzykalność


Jeżeli Twoje dziecko od najmłodszych lat wykazuje zdolność odgrywania różnych ról, perfekcyjne naśladuje różne zachowania, a do tego potrafi operować głosem oraz porozumiewać się za pomocą gestów i wyrazu twarzy, to znaczy, że ma talent aktorski. Zapisz je do szkolnego teatru, często oglądajcie dobre filmy, odwiedzajcie teatr.

Muzyka i granie na instrumentach to dla małego dziecka zawsze atrakcja. Jeżeli z wiekiem to zainteresowanie nie słabnie, zapisz je do ogniska muzycznego bądź na prywatne lekcje gry na pianinie czy skrzypcach. Kto wie, może kiedyś zostanie sławnym wirtuozem?


 

Matematyka

 

Zdarza się, że dziecko bardzo szybko uczy się liczyć i bez problemu rozwiązuje zadania matematyczne. Do tego bywa dość skryte, mało rozmowne, a ponadto bardzo dokładne oraz domaga się twardych dowodów. To oznacza, że masz do czynienia z kształtującym się umysłem ścisłym. Wtedy wskazanym krokiem jest zapisanie do kółka matematycznego, wysyłanie na olimpiady i wprowadzenie indywidualnego toku nauczania, który pozwoli lepiej wykorzystać wyjątkowe umiejętności.

 

Dryg do sportu


Podczas gdy jedne dzieci unikają lekcji W-F i spędzają większość czasu, wykonując stacjonarne czynności, inne uwielbiają ruch, lubią zabawy na powietrzu, chętnie korzystają z dodatkowych zajęć sportowych. Jeżeli Twoje dziecko jest w tej drugiej grupie i z powodzeniem rywalizuje w sporcie ze starszymi od siebie, to może być równoznaczne z tym, że właśnie pod Twoim okiem rośnie przyszły olimpijczyk. Nie przegap tego, bo w tej dziedzinie im wcześniej zaczyna się kształtować rozwój młodego sportowca, tym więcej w przyszłości osiągnie.

 

Przywódca, naukowiec, wynalazca

Jeżeli Twoje dziecko jest pewne siebie i dobrze się czuje, przewodząc grupie, to znak dla Ciebie, że możesz mieć w domu przyszłego lidera. Warto je wtedy wspierać w takiej postawie, a jednocześnie uwrażliwiać na poczucie lojalności grupowej i sprawiedliwości.
Lekcja tolerancji też będzie dla niego pomocna.

Masz w domu mola książkowego i maniakalnego czytelnika Wikipedii, który będąc małym dzieckiem nieustannie zadawał pytania „a dlaczego?”. W takim układzie może będzie z niego naukowiec. Dostarczaj mu jak najwięcej możliwości do zdobywania wiedzy.

Talent techniczny u dziecka częściowo łączy się ze zdolnościami matematycznymi. Takie dziecko chętnie posługuje się różnego rodzaju narzędziami i urządzeniami. W takim wypadku dostarczaj mu takie zabawki i materiały edukacyjne, które będą te umiejętności utrwalać i rozwijać.

 

Niezwykle istotną rolą rodzica jest umożliwienie dziecku zaspokajania jego ciekawości poznawczej. W porozumieniu ze szkołą i nauczycielami staraj się więc świadomie i strategicznie kierować rozwojem dziecka w oparciu o jego predyspozycje. Dzięki uwadze i obserwacji będziesz wiedział, na czym szczególnie się skupić w kreowaniu jego edukacyjnej drogi.
 

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia dziecka, wejdź na stronę Ubezpieczenie dziecka

Zespół Nationale-Nederlanden 13.09.2019