Zabierz dziecko do świata swojej pasji

Wspólne pasje z dzieckiem nie muszą kończyć się na sporcie!

Choć mężczyznom może się wydawać, że wspólne pasje z dzieckiem zaczynają i kończą się co najwyżej na sporcie, nic bardziej mylnego. Wspólne gotowanie, taniec, oglądanie klasyków filmowych czy granie w planszówki to tylko kilka kolejnych pomysłów, które „na szybko” możemy Ci podsunąć.

 

Po co komu pasje?


No właśnie – po co. Choć nie każdy je ma, to posiadanie ich jest niezwykle ważne - tak samo w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. To dzięki nim cały czas możemy się rozwijać, stale pobudzać mózg do działania, no i najważniejsze – czerpać z nich przyjemność.

Pasja to aktywność, do której nikt nikogo nie zmusza i którą wykonujemy wtedy, kiedy mamy ochotę. Dzięki pasjom nasze życie jest ciekawsze i bogatsze. Często pasje i poświęcony im czas sprawiają, że łatwiej radzimy sobie z problemami, potrafimy nabrać dystansu do otaczającej nas rzeczywistości. W „najgorszym” wypadku to po prostu dobrze i z pomysłem spędzony czas. 


 

Od najmłodszych lat


O ile w dorosłym życiu pasje pełnią często rolę mocno drugorzędną, warto, aby w okresie dzieciństwa był to obowiązkowy punkt programu wychowania. Umysł dziecka od samego początku potrzebuje stymulacji w celu jak najpełniejszego rozwoju, dlatego ich obecność w życiu najmłodszych jest tak istotna.

To, z czym dziecko będzie miało okazję się zetknąć w dzieciństwie, będzie miało wpływ na to, jakie będzie i jak potoczy się w przyszłości jego życie, z drogą zawodową na czele. Im więcej dasz mu do wyboru, tym bardziej on będzie trafny.

Zachęcenie młodego człowieka do różnych aktywności również korzystnie wpływa na jego organizm i pozwala wyrobić nawyki, które w przyszłości zaprocentują dobrą kondycją i lepszym zdrowiem.  


 

Wspólna pasja


To, na co się – jako rodzic – zdecydujesz, należy do Ciebie. Ale nie tylko. Warto zwracać uwagę na to, jakie predyspozycje wykazuje Twoje dziecko i na ich podstawie starać się dopasować pasje i zainteresowania do kształtujących się potrzeb. Niewykluczone, że jeżeli sam posiadasz pasje, możesz starać się zarazić nią swoje dziecko. Sam najlepiej wiesz, jak możesz tego dokonać. Powinno być łatwiej zachęcić dziecko do czegoś, z czym ma do czynienia na co dzień i co może podpatrywać u rodziców, aczkolwiek nie jest to reguła.

Pamiętaj, że nie jest powiedziane, że dziecko podchwyci Twoje hobby. Daj mu wybór, niech samo zdecyduje. W końcu pasja ma być przyjemnością. Jeżeli taki plan się nie powiedzie i Twoje dziecko nie wykaże zainteresowania tym, co sam lubisz robić, nie poddawaj się i proponuj coś innego. 


 

Do wyboru, do koloru 


Pasji jest tyle, ile zainteresowań. O tych sportowych pisaliśmy już wcześniej. Przekonaj się, do czego jeszcze możesz zachęcić swoje dziecko. Jeżeli lubi spędzać czas w kuchni – masz gotowy pomysł i to dosłownie: gotowanie! Wspólne przyrządzanie posiłków i zabawa, która temu towarzyszy, to doskonały sposób na zaangażowanie dziecka w sprawy żywienia, rozwijanie w nim kreatywności kulinarnej i wreszcie przyjemność w spożywaniu własnoręcznie przyrządzonych potraw. Dzisiaj, kiedy nawet najbardziej wymyślne składniki są w sklepach na wyciągnięcie ręki, a Internet proponuje nieskończoną ilość przepisów – nic, tylko gotować!

Twoje dziecko jest zwinne, lubi się ruszać, ale do sportu go nie ciągnie? Może spróbować tańca. To jedyna w swoim rodzaju aktywność łącząca ruch, poczucie rytmu i frajda z poznawania różnych stylów tanecznych i towarzyszącej im muzyki. Taka pasja może dawać dużo przyjemności, a poza tym przydaje się w życiu. Ponadto dziecko jest w ruchu, a to jest niezwykle ważne, kiedy dorasta.


 

Kierowca formuły 1


Kolejnym tropem może motoryzacja. To może być interesujący temat nie tylko dla chłopca, ale i dla dziewczynki. Historia tej dziedziny, poszczególnych marek i modeli to studnia bez dna, podobnie jak nowe technologie, które na coraz większą skale wykorzystywane są w nowych pojazdach. Taką pasję można zacząć od zbierania informacji, budowania i kolekcjonowania modeli, później kontynuować zainteresowanie na przykładzie auta, które jest w rodzinie, a skończyć na posiadaniu w przyszłości własnego auta z duszą.

Jeśli Twoje dziecko interesuje się takimi tematami, zabieraj je ze sobą do warsztatu na wymianę opon czy oleju. Naucz, gdzie wlewa się płyn do spryskiwaczy i co dokładnie oznaczają kontrolki i symbole na tablicy rozdzielczej.

Kinomaniak


Twoje dziecko lubi Internet i telewizję? Wykorzystaj to w odpowiedni sposób. Podsuwaj mu ciekawe filmy, postaraj się uwrażliwić na ten rodzaj sztuki. Interesowanie się reżyserami, aktorami i generalnie historią filmu może być naprawdę wciągające.

Chodźcie razem do kina, wybierajcie wspólnie to, co chcecie zobaczyć. Zbieranie i kolekcjonowanie autografów artystów, chociażby przy okazji festiwali filmowych i premier, jest również ciekawym pomysłem.

Miej na uwadze, że to głównie od Ciebie zależy, czy dziecko będzie miało pasje, czy też nie. Podobnie jak to, czym konkretnie będzie się interesowało. Pasja w dzieciństwie nie musi koniecznie oznaczać, że Twoje dziecko pójdzie w przyszłości w tę samą stronę. To naturalne, że zainteresowania mogą się zmieniać. Jednak będziesz mógł być z siebie dumny, że pokazałeś dziecku różne drogi i zainspirowałeś je do wartościowego wykorzystania wolnego czasu. 

 

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia dziecka, wejdź na stronę Ubezpieczenie dziecka

Zespół Nationale-Nederlanden 18.09.2019