5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając szkołę dla dziecka

Dziecko spędza w szkole średnio 1/3 swojego życia. Należy więc zadbać o to, aby była to placówka odpowiednia zarówno pod względem poziomu kształcenia, jak i panującej atmosfery. Jak wybrać szkołę dla dziecka?

Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę dla dziecka?

Wybór odpowiedniej szkoły dla dziecka to dla rodzica wymagające zadanie. Oferta placówek, zwłaszcza w dużych miastach, jest bowiem niezwykle bogata. Którą wybrać, aby zapewnić dziecku jak najlepszy start w życie? Oto 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

1. Lokalizacja ma znaczenie

Wbrew pozorom lokalizacja szkoły wciąż jest czynnikiem o dużym znaczeniu. Nikt przecież nie lubi stać w korkach, a podróż przez miasto w godzinach porannego czy popołudniowego szczytu, by zawieźć i odebrać dziecko, to prawdziwa udręka, zarówno dla malucha, jak i dorosłego. Żeby tego uniknąć, warto wybrać szkołę, która znajduje się blisko domu.
To rozwiązanie dobre z kilku względów. Po pierwsze, pozwoli rodzicom zaoszczędzić sporo czasu związanego z zawożeniem i odbieraniem dziecka z placówki. Ponadto, gdy dziecko podrośnie, będzie mogło samodzielnie pokonywać dystans dzielący dom i szkołę.
Po drugie, wybierając szkołę w bliskiej lokalizacji, rodzic zapewnia dziecku lepszy kontakt z rówieśnikami i daje mu szansę na podtrzymanie więzów z innymi dziećmi z podwórka. Dzięki temu pociecha łatwiej znosi szkolny rygor i szybciej dostosowuje się do nowej rzeczywistości. To również dobry sposób na integrację dziecka z lokalną społecznością.
Inną chętnie wybieraną przez rodziców opcją jest szkoła znajdująca się blisko miejsca ich pracy. Takie rozwiązanie też ma swoje zalety. Pozwala m.in. na odbieranie dziecka tuż po zakończeniu pracy.
Niezależnie od tego, jaką odległość pociecha ma do przebycia z domu do szkoły i odwrotnie, warto zadbać o to, aby ubezpieczenie dziecka  działało w szkole oraz  poza nią. Pozwoli to na wypłatę odszkodowania, gdy np. pociecha zwichnie rękę w drodze do domu lub podczas gry w piłkę. O tym, jakie ubezpieczenie wybrać dla dziecka można przeczytać w naszym artykule: ubezpieczenie szkolne czy indywidualne?

2. Ranking jest ważny, ale nie najważniejszy

W Internecie znaleźć można różne rodzaje rankingów szkół. Są one publikowane przez różne instytucje i najczęściej opierają się wynikach, jakie uczniowie otrzymują z egzaminów końcowych. Czy jednak zajmowanie w nich czołowych miejsc przez szkołę jest miarodajnym wyznacznikiem jakości danej placówki?
Na pewno świadczy o tym, że szkoła dobrze przygotowuje do egzaminów. Wysoka pozycja w rankingu nie zawsze jednak w pełni oddaje poziom kształcenia placówki. Nic nie mówi także o atmosferze, jaka w niej panuje.
Zdarza się, że w prestiżowych i znajdujących się na szczycie notowań placówkach presja na osiąganie wysokich wyników jest bardzo duża. Nie każde dziecko w takich warunkach będzie czuć się odpowiednio. Rankingi szkół warto więc traktować jako podpowiedź, a nie najważniejsze kryterium, na podstawie którego podejmie się decyzję o wyborze danego miejsca.

3. Zajęcia dodatkowe


Wybierając szkołę dla dziecka, należy przyjrzeć się także zajęciom pozalekcyjnym. Im bogatsza ich oferta, tym więcej szans pociecha ma na rozwijanie swoich zainteresowań i  pogłębianie pasji oraz talentów. Nie warto jednak rzucać na barki dziecka zbyt wielu pozalekcyjnych powinności. Szybko bowiem straci do nich zapał. Na co warto się więc zdecydować. Jakie zajęcia dodatkowe wybrać?
Przede wszystkim odpowiadające zainteresowaniom dziecka. Jeśli pociecha to „żywe srebro”, warto ją zapisać na zajęcia sportowe. Chociaż ubezpieczenie dziecka w szkole jest zazwyczaj obligatoryjne, w takim przypadku można się pokusić o dodatkową ochronę. Na zajęciach sportowych nietrudno bowiem o zwichnięcie, skręcenie czy też złamanie kończyny. Prywatne ubezpieczenie NNW pozwoli pokryć ewentualne koszty leczenia niezależnie, czy do wypadku dojdzie w szkole, na zajęciach pozalekcyjnych czy na feriach zimowych. 
Pojawia się jednak pytanie, gdzie ubezpieczyć dziecko w szkole. Możliwości są dwie. Najczęściej wybór pada na ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym dana placówka współpracuje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic zdecydował się pakiet innego podmiotu, jeśli ten wybrany przez szkołę go nie satysfakcjonuje. Kwestia tego, gdzie ubezpieczyć dziecko w szkole, nie może być bowiem narzucona rodzicom przez dyrekcję.
Zajęcia sportowe to nie jedyna opcja, jaka znajduje się w ofercie zajęć pozalekcyjnych współczesnych szkół. Nauka gry na instrumencie, nauka języków obcych, kurs samoobrony, balet, a nawet robotyka – to tylko niektóre propozycje, które warto rozważyć (najlepiej wraz z dzieckiem). Żeby obyło się bez niespodzianek, warto upewnić się, czy organizowane w szkole zajęcia dodatkowe są płatne czy też nie. O tym jak wybrać konkretne aktywności, możesz przeczytać w naszym artykule: Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

4. Bogate zaplecze

Bogate zaplecze to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze placówki. Wystarczająca ilość sal lekcyjnych, świetlica, pracownia komputerowa, hala gimnastyczna, zadbane boisko i plac zabaw, odpowiednio doposażona kuchnia i stołówka, łazienki dostosowane do zmieniających się potrzeb dzieci czy też gabinety lekarski i dla pedagoga – wszystko to powinno znaleźć się w dobrze prosperującej szkole.
Jeszcze do niedawna lepszym zapleczem infrastrukturalnym pochwalić mogły się prywatne placówki. Obecnie jednak również i szkoły publiczne oferują bogate wyposażenie. Wszystko za sprawą funduszy unijnych, dzięki którym można było przeprowadzić wymagane remonty czy też zakupić nowoczesny sprzęt.

5. Kadra nauczycielska

Chociaż kadra nauczycielska znajduje się na końcu tego zestawienia, jest to jedna z najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej placówki. To bowiem od zaangażowania i wiedzy nauczycieli zależy poziom kształcenia w danej szkole. Kadra nauczycielska determinuje również atmosferę miejsca.
Zwłaszcza najmłodsze dzieci traktują nauczycieli jako swoisty wzorzec zachowań i postaw. Warto więc dobrze przyjrzeć się kadrze nauczycielskiej i zasięgnąć w tej sprawie opinii innych rodziców.

Tagi:
Zespół Nationale-Nederlanden 01.01.2020