Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze to dla dziecka nie lada frajda. Zanim jednak będzie czerpać z tego pełnię radości, musi opanować technikę jazdy. Jak nauczyć pociechę poruszania się na rowerze? Kiedy kupić pierwszy jednoślad i jak go wybrać?

Kiedy kupić dziecku pierwszy rower?

To, kiedy dziecko otrzyma swój pierwszy rower, jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy bowiem od tego, jak przebiega jego rozwój psychofizyczny. Jedno jest pewne – pociecha powinna już sprawnie chodzić. Nawet model zabawkowy okaże się dobrym rozwiązaniem, o czym pisaliśmy w artykule: Jakich zabawek nie kupować dzieciom.

Na rynku dostępne są różne możliwości. Za najlepszy wariant do nauki jazdy uznaje się rowerek biegowy. Na tle innych rozwiązań wyróżnia się on nietypową konstrukcją – jest pozbawiony całego mechanizmu napędowego, w tym pedałów.

Model biegowy może być wykorzystywany jako rowerek dla rocznego dziecka, o ile pociecha potrafi już dobrze chodzić i jest sprawna ruchowo. Na rynku dostać można także rowerki trójkołowe dla dzieci. Są one odpowiednie dla maluchów w wieku od 2 do 5 lat. Uznaje się je jednak za statyczne rozwiązania. Dodatkowo trójkołowce mogą przyczyniać się do występowania wad postawy u dziecka. Maluchy bowiem jeżdżąc na nich, często przekrzywiają się na jedną stronę, co nie jest korzystne dla kręgosłupa.

Jak wybrać rower dla dziecka?

Żeby jazda na rowerze była dla pociechy bezpieczna i komfortowa, jednoślad musi zostać prawidłowo dobrany. Istotna jest m.in. waga sprzętu. Idealnym rozwiązaniem jest lekki rower dla dziecka. Ma on wiele atutów, w tym:

  • oferuje większą przyjemność z jazdy,

  • umożliwia łatwiejszą kontrolę roweru przez użytkownika,

  • pozwala na pokonywanie dłuższych dystansów,

  • zapewnia mniejszy wysiłek przy przenoszeniu.

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

Przy wyborze odpowiedniego roweru dla dziecka pod uwagę warto wziąć także wzrost dziecka. Kierowanie się wyłącznie tym parametrem może jednak okazać się zgubne. Niezawodną metodą doboru prawidłowego rozmiaru jednośladu jest zmierzenie długości nogi od wewnętrznej strony.

Po uzyskaniu pomiaru należy go dopasować do rozmiaru roweru w taki sposób, aby wysokość, na której znajduje się siedzisko, odpowiadała długości nogi. Umożliwia to dziecku wygodne postawienie stopy na podłożu, a także zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania sprzętu.

Rozmiary rowerów dla dzieci

Rowery dla dzieci to rozwiązania, które charakteryzują się sporym zróżnicowaniem pod względem rozmiaru, co utrudnia podjęcie właściwej decyzji. Żeby dobrze wybrać, warto kierować się poniższą tabelą. Obrazuje ona wszystkie zależności pomiędzy wiekiem, wzrostem, długością nogi dziecka a rozmiarem roweru.

 Tabela przedstawia wyłącznie wartości orientacyjne. W zależności od producenta poszczególne parametry mogą się różnić między sobą. Warto więc przyjrzeć się rozmiarówce konkretnej marki, zanim wybierzemy dany model.

Rozmiary kół rowerowych dla dzieci
Jak wskazuje tabela, rowery dziecięce mogą mieć różne rozmiary kół. Im więcej lat ma dziecko i im jest wyższe, tym większe koła powinien mieć rower.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Żeby nauczyć pociechę jeździć na rowerze, w pierwszej kolejności warto wybrać odpowiednie miejsce. Często wybór pada na chodnik. Warto jednak wcześniej upewnić się, kiedy można jeździć rowerem po chodniku. Szczegółowe wytyczne na ten temat opisane zostały w art. 33 ust. 5 i 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Z uwagi na fakt, że po chodniku poruszają się zarówno piesi, jak i inni rowerzyści, nie jest to w pełni bezpieczne miejsce na naukę. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na rzadko uczęszczany parking samochodowy czy też alejkę w parku. 

Niezależnie od tego, jak bezpieczne jest miejsce, które wybraliśmy na naukę jazdy na rowerze, wypadek może zdarzyć się zawsze. Żeby więc w jak największym stopniu ograniczyć wiążące się z nim skutki, warto wykupić ubezpieczenie NNW dla dzieci. Taka polisa zagwarantuje dziecku ochronę zarówno w szkole, w parku, jak również na wakacjach.

Lekko nachylony teren z płaskim zakończeniem to najlepsze miejsce na naukę. Dziecko należy swobodnie puszczać z górki, co pozwoli opanować umiejętność utrzymywania równowagi. Początkowo niech maluch nie trzyma nóg na pedałach – w razie potrzeby będzie się mógł asekurować stopami, unikając wywrotki. Gdy już przyzwyczai się do nowego roweru, może spróbować położyć nogi na pedałach, a z czasem zacząć pedałować.

Wspólne wycieczki rowerowe to nie lada frajdy dla całej rodziny, które pozwolą zbudować silną więź. O tym dlaczego wspólna pasja ma znaczenie pisaliśmy już w artykule: Zabierz dziecko do świata swojej pasji.

Jakie akcesoria rowerowe dla dzieci wybrać?

Sam rower to nie wszystko. Żeby dziecko chętnie na niego wsiadało, a podczas jazdy było bezpieczne, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Wśród akcesoriów rowerowych, które warto kupić, wymienić można:

  • kask rowerowy dziecięcy – chociaż w Polsce nie ma obowiązku jeżdżenia na rowerze w kasku, warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka i kupić mu odpowiedni model. Produkowane obecnie rozwiązania nie tylko chronią głowę przed skutkami ewentualnego wypadku, ale także są wygodne. Chociaż kask poprawia bezpieczeństwo rowerzysty, nie chroni przed złamaniami czy też skręceniami kończyn. Warto więc wykupić ubezpieczenie NNW dla dzieci. Nie wyeliminuje ono co prawda całkowicie ryzyka wypadku, jednak pozwoli zapewnić opiekę medyczną na najwyższym poziomie,

  • koszyk na rower dla dziecka – to w nim pociecha będzie mogła wozić swoje skarby, plecak z książkami czy też prowiant podczas wycieczki rowerowej. Nie może go więc zabraknąć,

  • dzwonek na rower dla dziecka – to obowiązkowe wyposażenie roweru, jeżeli pociecha chce się poruszać w ruchu ulicznym. Pozwala on ostrzec innych uczestników ruchu o nadjeżdżającym rowerze, co zwiększa bezpieczeństwo także rowerzysty.

Dziecko szybko opanuje tajniki jazdy na rowerze, pod warunkiem że będzie dysponowało odpowiednim sprzętem. Żeby wybrać odpowiedni model, pod uwagę należy wziąć długość nogi pociechy od wewnętrznej strony oraz jego wzrost. Wiek malucha nie jest aż tak istotnym parametrem, chociaż oczywiście także ma znaczenie. 

Zobacz też: Nauka jazdy konnej - jak nauczyć się jeździć konno?

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020