Jakie ćwiczenia wykonać przed nartami?

Nie możesz doczekać się najbliższego sezonu zimowego i jazdy na nartach? Pamiętaj jednak, że jak w każdym sporcie, w tym także, może przytrafić Ci się kontuzja. Podpowiadamy, jak się przed nią uchronić i jakie ćwiczenia przed nartami powinieneś wykonać.

Odpowiedni trening fizyczny przed nartami jest równie ważny, co dobry sprzęt narciarski. Jeżeli zdecydujesz się na ćwiczenia przed nartami, możesz zabezpieczyć się przed niespodziewanymi kontuzjami na stoku. Twoje ciało będzie należycie przygotowane, co pozwoli Ci w pełni cieszyć się z zimowego szusowania. Sprawdź nasze propozycje ćwiczeń przed nartami oraz porady, jak uchronić się przed urazami.

Jak możesz uchronić się przed urazami?

Narty to sport sezonowy, który zazwyczaj uprawia się tylko raz w roku. Z tego względu, jeśli Twój organizm nie będzie właściwie przygotowany, możesz narazić się na kontuzje. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym narciarzem, czy dopiero uczysz się jazdy na nartach – bardzo ważna jest odpowiednia rozgrzewka oraz ćwiczenia. Pamiętaj, że więcej wypadków na stoku zdarza się z powodu braku przygotowania kondycyjnego niż przez kolizję z innym narciarzem. Aby ich uniknąć, wykonaj ćwiczenia przed nartami.

Zobacz też: Ubezpieczenie narciarskie - jaki jest zakres ubezpieczenia na narty?

Kiedy powinieneś zacząć ćwiczyć?

Najlepiej, jeśli zaczniesz trening przynajmniej miesiąc przed planowanym wyjazdem. Oczywiście, najlepsze rezultaty uzyskasz, gdy ćwiczysz przez cały rok. Jeżeli jednak nie miałeś czasu lub wystarczającej motywacji, treningi dwa razy w tygodniu przez miesiąc przed wyjazdem poprawią Twoją kondycję i przygotują stawy.

Rodzaje ćwiczeń przed wyjazdem na snowboard i narty

Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia przed nartami wykonywać, aby trening był skuteczny i chronił przed urazami? Przede wszystkim:

  1. Wzmocnij nogi, staw kolanowy i skokowy – trening przed nartami rozpocznij od przysiadów, które pozytywnie wpłyną na kondycję mięśni nóg i stawów. Wyćwiczone mięśnie pomogą Ci w utrzymaniu stabilnej pozycji na stoku, a wzmocnienie kolan wyeliminuje ryzyko kontuzji.
  2. Wzmocnij pośladki – jeżdżąc na nartach, najczęściej znajdujesz się w pozycji pochylonej. Wtedy intensywnie pracują mięśnie pośladków. Jeżeli chcesz wzmocnić mięśnie tej partii ciała, trening przed nartami wzbogać o wykroki, zakroki i przysiady z wyskokiem. Możesz także wykonać wznosy bioder w leżeniu.
  3. Wzmocnij tułów – ćwicząc przed wyjazdem na narty, nie zapomnij o mięśniach korpusu. Aby wzmocnić te mięśnie, wykonaj ćwiczenia z zakresu core stability, czyli np. popularną deskę lub podpór na przedramionach, opierając się o piłkę gimnastyczną. Regularne wzmacnianie mięśni tułowia zapobiega różnym urazom związanym z uprawianiem sportów zimowych oraz poprawia wytrzymałość i siłę w wielu dyscyplinach sportowych.

Ćwiczenia przed nartami możesz wykonać zarówno w domu, jak i na siłowni. Dobry trening narciarski powinien trwać minimum 45 minut, ale jeśli nie masz wystarczająco czasu w ciągu dnia, postaraj się wygospodarować chociaż 15 minut.

O czym jeszcze musisz pamiętać przed wyjazdem na narty?

Oprócz ćwiczeń przygotowujących do jazdy na nartach, zapewnij sobie dodatkową ochronę i kup przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne odpowiednie dla narciarzy. Sporty zimowe, szczególnie narty i snowboard, mogą narazić Cię na wiele urazów i upadków. Takie kontuzje są nie tylko bolesne, ale także kosztowne. Zazwyczaj wymagają szybkiej interwencji lekarskiej oraz rehabilitacji po powrocie z wyjazdu. Czasami możesz potrzebować pomocy ratownika górskiego, specjalistycznych badań, szybkiej operacji czy dłuższego pobytu w szpitalu. W zagranicznych kurortach ceny takiej pomocy medycznej są bardzo wysokie. Jeżeli posiadasz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, nie musisz się tym martwić, ponieważ zapewnimy Ci pomoc finansową w razie nieprzewidzianych wypadków, a także wsparcie prawnika, tłumacza i praktyczną pomoc na wszelki wypadek. Sprawdź OWU i poznaj szczegóły!

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020