Karta Dużej Rodziny – jak ją wyrobić?

Karta Dużej Rodziny to system zniżek, z których możesz skorzystać w ponad 20 tysiącach punktów w całym kraju. Sprawdź, jak ją dostać.

W Polsce jest obecnie ponad 20 tysięcy sklepów, placówek usługowych oraz kulturalnych należących do programu Karta Dużej Rodziny. Do tego grona należymy także my i oferujemy w ramach programu specjalną zniżkę na zakup ubezpieczenia turystycznego dla całej Twojej rodziny. Sprawdź, jak możesz założyć Kartę Dużej Rodziny, aby móc skorzystać z przywilejów z nią związanych.

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest systemem zniżek stworzonym dla rodzin wielodzietnych. Wydawana jest bezpłatnie i może ją otrzymać każdy członek rodziny, w której rodzic lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Mogą to być:

  • matka i ojciec,

  • macocha i ojczym,

  • dzieci.

Rodzice dostają Kartę Dużej Rodziny na całe życie, natomiast dzieci – do ukończenia 18 lat. Jeśli dalej uczą się w szkole lub studiują, wtedy z karty mogą korzystać do czasu ukończenia nauki (maksymalnie do 25 roku życia). W przypadku dzieci niepełnosprawnych Karta Dużej Rodziny pozostaje ważna przez czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Zgodnie z założeniami programu, od 1 stycznia 2019 roku Karta Dużej Rodziny przyznawana jest także wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Oznacza to, że z programu Karta Dużej Rodziny mogą korzystać również rodzice dorosłych dzieci oraz seniorzy, którzy w przeszłości wychowali co najmniej troje dzieci. Jeśli pochodzisz z wielodzietnej rodziny, Twoi rodzice też mogą złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny i cieszyć się przywilejami z nią związanymi.

Co ważne, karta przyznawana jest niezależnie od dochodu w rodzinie. Mogą się o nią starać również rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka. Nie dostaną jej jednak rodzice mający ograniczoną władzę rodzicielską (przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej) lub jej pozbawieni. Oznacza to, że do otrzymania karty uprawnia nie tylko posiadanie co najmniej trojga dzieci, ale też rzeczywiste wykonywanie nad nimi władzy rodzicielskiej.

Zależy Ci na ochronie Twoich dzieci na co dzień? Sprawdź przygotowaną przez nas ofertę na ubezpieczenie dziecka.

Jak założyć Kartę Dużej Rodziny?

Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny możesz złożyć na dwa sposoby:

  • w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Wystarczy zapytać w urzędzie, który dokładnie punkt odpowiada za wydawanie Karty Dużej Rodziny. Jeśli ktoś z rodziny mieszka w innej gminie, powinien złożyć wniosek u siebie. Może to zrobić także inna pełnoletnia osoba z rodziny – matka, ojciec, macocha, ojczym lub dzieci;

  • przez internet na portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym przypadku powinieneś zalogować się profilem zaufanym, wypełnić wniosek online, a następnie poczekać na powiadomienie, że możesz odebrać gotowe karty.

Masz też opcję złożenia wniosku o kartę mobilną, którą można posługiwać się przy użyciu smartfona. Kartę wyświetlasz wtedy za pomocą aplikacji mKDR, w której z łatwością możesz także znaleźć punkty ze zniżkami. Dzięki automatycznej lokalizacji znajdziesz firmy lub instytucje oferujące ulgi w miejscu, w którym aktualnie jesteś – to szczególnie przydatne podczas rodzinnych wycieczek. W aplikacji możesz również stworzyć własną listę ulubionych partnerów Karty Dużej Rodziny. Za jej pomocą dowiesz się też o nowych zniżkach i punktach, które dołączyły do programu.

Jakie ulgi zapewnia Karta Dużej Rodziny?

Posiadając Kartę Dużej Rodziny, możesz skorzystać ze zniżek oferowanych przez ponad 5 tysięcy partnerów w przeszło 20 tysiącach punktów w całej Polsce. Karta uprawnia Cię do ulgi na przejazdy kolejowe, która wynosi aż 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne. Dostaniesz także 50% ulgi w przypadku opłaty za paszport, jeśli jesteś matką, ojcem, macochą lub ojczymem. Z kolei Twoje dzieci uprawnione są aż do 75% ulgi. 

Sprawdź dostępne zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny to oszczędności na codziennych zakupach artykułów spożywczych, tańsze usługi medyczne w prywatnych placówkach, darmowy wstęp do parków narodowych, rabat na prąd, rabat na paliwo, tańsze loty czy lepsze oferty w bankach. Pełen wykaz, z podziałem na usługi i województwa, znajdziesz na portalu Emp@tia.

Ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny z KDR

Jeśli planujesz rodzinny wyjazd na wakacje, powinieneś zadbać o ochronę siebie i najbliższych, wybierając ubezpiecznie turystyczne z kartą dużej rodzinyUbezpiecz w ramach ubezpieczenia turystycznego co najmniej jedno dziecko, a damy Ci 10% zniżki. Masz Kartę Dużej Rodziny? Użyj jej i zyskaj dodatkowe 20% ulgi na ubezpieczenie! Oprócz tego damy Ci 3 dni ochrony gratis, jeśli wyjazd trwa minimum 14 dni – oznacza to, że jeśli planujesz wyjazd na 14 dni, zapłacisz składkę tylko za 11 dni, a będziecie chronieni przez całe dwa tygodnie.

Ubezpiecz się, a:

  • pokryjemy ewentualne koszty leczenia,

  • zorganizujemy prywatne wizyty lekarskie, jeśli będzie trzeba (możemy też zorganizować wizytę lekarza w hotelu, w którym przebywasz z rodziną),

  • zapewnimy wsparcie tłumacza, pomoc prawną,

  • w razie potrzeby zorganizujemy powrót do domu osoby poszkodowanej lub chorej i osób towarzyszących.

Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o to, co stanie się z pozostałymi członkami rodziny, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich będzie miał wypadek lub zachoruje podczas wyjazdu.

Podczas zimowych szaleństw mogą przytrafić się różne sytuacje, dlatego dodatkowo ochronimy Ciebie i Twoich najbliższych, jeśli nieumyślnie wyrządzicie krzywdę komuś innemu. Takie ubezpieczenie przydaje się szczególnie wtedy, gdy np. potrącisz kogoś na stoku i w takim wypadku osoba ta złamie rękę czy nogę albo będzie wymagała specjalistycznej opieki medycznej. Wtedy pokryjemy wszystkie związane z tym koszty – nawet do miliona złotych.

Sprawdź dostępne zniżki z Kartą Dużej Rodziny

 

Zobacz też: Bezpieczne ferie zimowe z dziećmi - jak się przygotować?

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020