Londyn - najchętniej odwiedzane miasto na świecie

Stolica Wielkiej Brytanii już od wielu lat, znajduje się w gronie najczęściej odwiedzanych miast na świecie. W 2018 roku wyprzedził ją jedynie Bangkok. Co ciekawe, w ostatniej dekadzie Londyn aż trzykrotnie zajął pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych miast wśród turystów. Jaki jest tego powód? Czy największe miasto królestwa rzeczywiście ma aż tyle do zaoferowania pod względem turystycznym?

Londyn - najbardziej popularne miasto na świecie?

Jak pokazują statystyki, turyści z całego świata coraz częściej za cel podróży obierają Londyn. Osób podróżujących do tego miasta jest znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić. Wystarczy przyjrzeć się liczbie turystów z ostatnich 5 lat żeby dostrzec, jak wzrosła w ostatnim czasie jego popularność. 

 • 16,8 mln - 2014 r.

 • 17,4 mln - 2015 r.

 • 18,6 mln - 2016 r. 

 • 19,1 mln - 2017 r.

 • 20,42 mln - 2018 r.

Co ciekawe, największa grupę turystów podróżujących do Londynu stanowią Francuzi. Duży odsetek turystów to również Amerykanie, Hiszpanie, Irlandczycy oraz Włosi. 

Skąd taka popularność Londynu?

Bez wątpienia ogromne znaczenie ma fakt, że w Londynie znajduje się Pałac Buckingham. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej to jedna z nielicznych monarchii parlamentarnych na świecie, dlatego wielu turystów nie chce przegapić okazji do zobaczenia uroczystej zmiany warty gwardzistów. Przyjmuje szczególny charakter zwłaszcza w niedzielę  o godzinie 11:00, kiedy to bierze w niej udział także orkiestra. Do popularności Londynu przyczynia się też kinematografia. Kręcono tu mnóstwo filmów czy seriali, jak chociażby Harrego Pottera. Wielu turystów odwiedzając Londyn swoje kroki kieruje niemal od razu na legendarny peron 9 i ¾.

Jeszcze inny powód może dotyczyć tanich lotów do Londynu. Bez większego problemu można znaleźć loty do stolicy Wielkiej Brytanii nawet za kilkadziesiąt złotych, niezależnie od pory roku. Warto jednocześnie dodać, że jest to trzecie co do wielkości miasto na świecie. 

Co warto zobaczyć w Londynie?

Londyn słynie zarówno z zabytków, jak i kafejek, barów czy brytyjskich pubów. Ich wystrój jest tak charakterystyczny, że z łatwością napotkamy puby wystylizowane na londyńskie w różnych miastach europejskich. Warto jednak zobaczyć ich oryginalny wystrój. Konieczne trzeba też spróbować brytyjskiego śniadania, które w niektórych barach serwowane jest przez cały dzień.

Najbardziej znane zabytki Londynu

Wbrew pozorom to nie Pałac Buckingham znajduje się na pierwszym miejscu najbardziej znanych zabytków Londynu, a Big Ben - przez wielu uznawany za symbol miasta. Co ciekawe, jego oficjalna nazwa to Elizabeth Tower, jednak rzadko używana nawet przez Brytyjczyków. Jakie inne zabytki znajdują się na liście tych najbardziej popularnych? Będzie to m.in.:

 • Tower of London - budowla obronna z 1078 roku,

 • Tower Bridge - most zwodzony nad Tamizą,

 • Pałac Westminsterski - pałac w stylu neogotyckim,

 • Katedra św. Pawła -  jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich,

 • Opactwo Westminsterskie - kolejna istotna świątynia w Londynie,

 • London Eye - koło obserwacyjne, 

 • Royal Opera House - gmach opery,

 • Royal Albert Hall - sala koncertowa.

Ciekawe atrakcje w Londynie

Jedna z największych atrakcji w Londynie to Muzeum Historii Naturalnej. W jego kolekcji znajduje się ponad 70 eksponatów. Na wejściu można podziwiać dużych rozmiarów szkielet płetwala błękitnego. Do 2017 roku w jego miejscu stał szkielet dinozaura. Ciekawe miejsce dla rodzin z dziećmi stanowi zaś Muzeum Zabawek i Gier, gdzie znajdziemy całe mnóstwo interaktywnych atrakcji. Jedno z miejsc, które również warto odwiedzić to Sky Garden, czyli bezpłatny taras widokowy znajdujący się w centrum Londynu. Miłośnicy Harrego Pottera mogą nie tylko odwiedzić wspomniany wcześniej peron, ale także Warner Bros. To faktyczne miejsce, w którym nagrywano wszystkie 8 części Harrego Pottera.

Londyn - kiedy jechać?

Najbardziej oblegane miesiące pod względem turystycznym to czerwiec i lipiec. W okresie wakacyjnym trzeba liczyć się z tłokiem i ogromnymi kolejkami do najważniejszych atrakcji. Nieco mniejsze będą zimą, jednak nie liczmy na pustki. Do Londynu turyści przyjeżdżają przez cały rok.

Pogoda w Londynie

Pogoda w Londynie nie należy do najprzyjemniejszych . Przez niektórych nazywany jest nawet miastem deszczu. Nic w tym dziwnego, opadów możemy się tu spodziewać o każdej porze roku, nawet w najsuchsze miesiące, do których zalicza się luty i kwiecień. Zdecydowanie najwięcej odnotowuje się ich w listopadzie, dlatego jesień nie jest dobrym okresem do podróży. Najcieplejszy miesiąc to lipiec, jednak i wtedy nie ma co marzyć o upałach, gdyż średnia temperatura wynosi 18.7 °. 

Co warto wiedzieć jadąc do Londynu?

Należy pamiętać, że w Anglii są inne wtyczki niż w Polsce, lecz bez problemu kupimy przejściówkę w większości sklepów. Ponadto ruch jest lewostronny, co początkowo może sprawiać pewien problem. W Londynie warto kupić kartę oyster, którą należy doładować w automatach dostępnych na stacjach metra, pozwoli nam na poruszanie się metrem i autobusami. To właśnie miejska komunikacja może okazać się największym wydatkiem w tym mieście. Poniżej możemy zapoznać się z cenami metra w poszczególnych strefach miasta.

 


Planując wyjazd należy pomyśleć również o dodatkowym zabezpieczeniu. Ubezpieczenie zdrowotne za granicą NFZ może okazać się niewystarczające. Warto rozszerzyć ochronę decydując się na ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty ewentualnego leczenia, ale i zapewni pomoc w razie kłopotów z bagażem, sprzętem czy autem. Takie rozwiązanie to także możliwość otrzymania zwrotu pieniędzy za odwołaną lub skróconą wycieczkę. Więcej informacji możemy uzyskać w artykule: Wyjazd za granicę bez ubezpieczenia - czy to dobry pomysł?

 

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020