Na wakacje samochodem – przygotowania krok po kroku

Planujesz wyjazd na wakacje samochodem, a może będziesz zwiedzać świat kamperem? Zanim ruszysz po przygodę, musisz wiedzieć, jak zaplanować taki wyjazd i co powinieneś zabrać ze sobą. Sprawne przygotowanie wyjazdu to połowa sukcesu.

Przepis na udane wakacje bez niespodzianek nie istnieje. Wyjazd na urlop samochodem może być niezapomnianą przygodą, ale pod warunkiem, że dobrze się do niego przygotujesz.

Otwarte granice w krajach UE sprawiły, że chętniej jeździmy na wczasy po Europie. Jest nam po prostu łatwiej – wystarczy dowód osobisty i możemy jechać w dowolne miejsce. Wyjazd na wakacje samochodem lub kamperem to świetna opcja dla wszystkich, którzy lubią zwiedzać. Możesz zaplanować swoją trasę tak, aby po drodze zobaczyć jak najwięcej.

Dokąd najchętniej jeżdżą Polacy?

Polacy najchętniej odwiedzają sąsiadów – Czechy i Słowację. Chętnie jeżdżą tam na nartach i spacerują po górach. Na wakacje samochodem wybierają zazwyczaj ciepłą i przyjazną Chorwację. Uwielbiają spędzać urlop nad Balatonem na Węgrzech lub w bułgarskich kurortach w Złotych Piaskach. Dlaczego? Ponieważ można tam wygodnie i szybko dojechać samochodem, zwykle w ciągu zaledwie jednego dnia. Pogoda jest pewna, a krajobrazy przepiękne.

Warto również pojechać dalej na południe, z noclegiem na trasie w jakimś pięknym miejscu. Wyjazd samochodem na wakacje ma właśnie tę zaletę, że wsiadasz i jedziesz – gdzie i kiedy zależy tylko od Ciebie. Tym bardziej, jeśli poruszasz się kamperem.

Jak powinieneś przygotować się do wyjazdu?

Po pierwsze i najważniejsze – przed wyjazdem dokładnie sprawdź stan techniczny swojego pojazdu, którym chcesz jechać w długą trasę. Odpowiednio wcześniej umów się na przegląd w warsztacie – to ważne, aby Twoja podróż przebiegła bezpiecznie. Wykup też ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu. Samochód to przecież tylko maszyna i może się po drodze zepsuć. Wtedy zapewnimy Ci naprawę na miejscu lub holowanie do warsztatu. Jeśli będzie taka potrzeba, otrzymasz od nas również samochód zastępczy. Jeśli konieczny będzie nocleg na czas usprawniania pojazdu, zapewnimy Ci transport i zapłacimy za nocleg w hotelu, nawet do trzech dni.

Jeśli zaplanowałeś już trasę, dowiedz się, czy potrzebujesz winiet na poruszanie się autostradami i wykup je, bo mandaty są bardzo wysokie. Kolejna ważna sprawa to tankowanie. W Polsce stacje zwykle czynne są przez całą dobę. Jednak za granicą nie jest to powszechna praktyka. Są też takie miejsca, w których za paliwo nie zapłacisz kartą. Miej więc przy sobie gotówkę w odpowiedniej walucie.

Zawsze wjeżdżaj na autostradę z pełnym bakiem. Może się bowiem okazać, że przez wiele kilometrów nie zobaczysz zjazdu do stacji benzynowej. W przypadku gdy zabraknie Ci paliwa na trasie, możesz liczyć na naszą pomoc. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje również usługę dostarczenia Ci paliwa. Trudno, zdarza się, a z dobrym ubezpieczeniem podróżnym nie będziesz musiał zostawiać samochodu na poboczu i samodzielnie szukać stacji.

Zanim wyjedziesz, zabezpiecz swój dom

Przed wyjazdem zadbaj również o to, co zostawisz w domu. Zakręć gaz, wyłącz prąd w tych pomieszczeniach, w których możesz (pamiętaj, aby nie wyłączać go tam, gdzie stoi lodówka). Zakręć wodę, zamknij szczelnie okna i wszystkie drzwi. Na wszelki wypadek zostaw klucze zaufanej osobie. Jeśli w mieszkaniu stanie się coś nieoczekiwanego pod Twoją nieobecność, nie będziesz musiał natychmiast wracać.


Zobacz też: Ubezpieczenie domu i mieszkania

Gotów do wyjazdu? Baw się dobrze!

Rozsądne przygotowanie się do podróży to sposób na beztroskie wakacje. Nie będziesz musiał martwić się o to, co zrobić, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego. Możesz jechać na swój zasłużony urlop z pozytywnym nastawieniem. W sytuacji gdy los zgotuje Ci przykrą niespodziankę, będziesz mógł liczyć na solidne wsparcie i praktyczną pomoc.

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020