Pierwsza podróż do Azji - gdzie warto się wybrać?

Wycieczka do Azji może być podróżą życia, o ile dobrze ją zaplanujemy. Zapierające w piersiach widoki, magiczne świątynie, wyjątkowa architektura i pyszna kuchnia – wszystko to jest na wyciągnięcie ręki. O czym należy pamiętać, aby wycieczka po Azji była udana? Gdzie warto się wybrać?

O czym pamiętać, wyjeżdżając do Azji?

Organizacja wyjazdu do Azji to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli turysta robi to na własną rękę. Wówczas musi zadbać o wiele istotnych kwestii. Co jeść? Jakie miejsca zwiedzić? Czym się poruszać? Co zabrać ze sobą w podróż? Jak uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw? Na wszystkie te pytania trzeba sobie odpowiedzieć jeszcze na wiele miesięcy przed rezerwacją terminu.

Wyjeżdżając do Azji, należy również mieć na uwadze swoje zdrowie. Dlatego tak istotną kwestią jest wykonanie określonych szczepień i przyjmowanie probiotyków. Warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do AzjiDzięki niemu liczyć można na bezpłatną opiekę medyczną czy też szybką konsultację lekarską w razie wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

Jakie szczepienia do Azji?

Udając się w podróż do Azji, warto zadbać przede wszystkim o swoje zdrowie, wykonując serię szczepień. Jest to najskuteczniejsza metoda ochrony organizmu przed chorobami zakaźnymi występującymi na tym kontynencie. Turysta może zdecydować się na przyjęcie zarówno całego pakietu szczepionek, jak i wyłącznie tych najczęściej rekomendowanych.

Swój wybór warto skonsultować z lekarzem, biorąc pod uwagę m.in. prawdopodobieństwo występowania danej choroby zakaźnej na terytorium odwiedzanego kraju, czas trwania wycieczki, sposób spędzania czasu, a także wiek podróżującego, odporność jego organizmu i przebyte choroby.

Do katalogu szczepień podstawowych, czyli takich, które chronią przed najczęściej występującymi na terenie Azji chorobami zakaźnymi, wymienić można szczepienia przeciwko:

  • tężcowi, błonicy oraz poliomyelitis – można je przyjąć w formule 3w1. Z uwagi na fakt, że każdy miał wykonywane te szczepienia w dzieciństwie, wystarczy przyjęcie dawki przypominającej,

  • durowi brzusznemu – na chorobę zapada się w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną oraz picie lub spożywanie zakażonych pokarmów. Wykonanie szczepienia zaleca się więc w szczególności miłośnikom ulicznego jedzenia i osobom podróżującym w formule survivalu,

  • zapaleniu wątroby WZW B – to szczepienie, które było wykonywane w dzieciństwie, jednak w odróżnieniu od szczepionki przeciwko tężcowi, błonicy i poliomyelitis nie jest konieczne przyjmowanie dawki przypominającej. Informacja o tym, czy turysta miał wykonane szczepienie (wymagane 3 dawki), jest zawarta w karcie szczepień,

  • zapaleniu wątroby WZW A – polega ono na podaniu 1 dawki przed wyjazdem, a kolejnej po 6—12 miesiącach.

Zdecydować można się na przyjęcie także innych szczepień, w tym przeciwko wściekliźnie, malarii, japońskiemu zapaleniu mózgu czy też cholerze. Są to rozwiązania rekomendowane. Niezależnie od tego, jaką liczbę szczepień przyjmie turysta, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, czyli np. unikania dzikich zwierząt i przestrzegania zasad higieny.

Probiotyki przed wyjazdem do Azji

Problemy żołądkowe mogą zrujnować nawet najwspanialszy wyjazd do Azji. Żeby więc przygotować organizm do zmian i uniknąć bakteryjnego szoku, który może zakończyć się nudnościami, a nawet biegunką, warto zaopatrzyć się w probiotyki.

Żeby je zakupić, nie potrzeba recepty. Wystarczy pójść do apteki, a farmaceuta na pewno poleci coś odpowiedniego. Dawkowanie należy rozpocząć na 7 dni przed wyjazdem.

Tanie wycieczki do Azji - popularne kierunki

Azja to coraz chętniej wybierane przez Polaków miejsce na wypoczynek. Kontynent zachwyca swoją różnorodnością. Każdy turysta znajdzie więc tam miejsce, które na pewno przypadnie mu do gustu. Jakie kierunki wycieczek są jednak najpopularniejsze? Jak pokazują statystyki zebrane przez polską firmę z branży turystycznej eSky najchętniej podróżujemy do Tajlandii. Poniżej zestawienie najpopularniejszych kierunków azjatyckich podróży.

  • Tajlandia - 33,7%

  • Chiny - 22,57%

  • Zjednoczone Emiraty Arabskie - 18,47%

  • Izrael - 15,23%

  • Indie - 9,95%

Poza Tajlandią, która zdecydowanie przoduje, mamy dla turystów także inne propozycje wakacji w Azji.

Wycieczka do Tajlandii

Tajlandia last minute to rozwiązanie idealne dla osób, które dysponują wolnym czasem, a nie chcą przeznaczyć na wycieczkę dużej ilości środków. Oferty tego typu pozwalają bowiem zaoszczędzić nawet do 50%. Nic więc dziwnego, że łowcy okazji tak chętnie z nich korzystają. 

Kiedy jechać do Tajlandii? Najlepiej na przełomie: października i listopada oraz marca i kwietnia. Wówczas atrakcje turystyczne są mniej oblegane, a pogoda bardziej umiarkowana. Osoby, które wybierają się do tego kraju, powinny wcześniej przeczytać nasz artykuł: Na co turyści powinni uważać w Tajlandii?

Wakacje w Indonezji

Indonezja to kolejny popularny wśród turystów kraj. Zwłaszcza jedna z jej wysp – Bali – jest chętnie wybieraną opcją. Gdzie leży Bali? Wyspa leży w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, od zachodu graniczy z Jawą, a od wschodu z wyspą Lombok.

Wakacje na tej indonezyjskiej wyspie nie należą do najtańszych. Za dwutygodniowy urlop w iście bajkowej scenerii trzeba zapłacić powyżej 4000 za osobę.

Wakacje w Japonii

Japonia zajmuje trzecie miejsce w zestawieniu najchętniej wybieranych kierunków podróży do Azji. Jest to jednak drogi kraj. Ile kosztuje wycieczka do Japonii? Za 11 dni trzeba zapłacić powyżej 8000 złotych za osobę. Atrakcji jest jednak co niemiara.

Kiedy wakacje w Japonii będą szczególnie udane? W marcu i kwietniu, gdy można zaobserwować kwitnienie wiśni oraz w listopadzie, kiedy czerwienieją klony. Osoby, które zdecydowanie bardziej wolą wybrać się do Chin, mogą przeczytać nasz artykuł: Jak zaplanować podróż do Chin? Praktyczny przewodnik.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Podróże w odległe strony mogą wiązać się z wieloma niebezpieczeństwami. Żeby uniknąć szkodliwych ich następstw, warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Azji, zwłaszcza że opieka medyczna na tym kontynencie jest stosunkowo droga. Nawet zwykłe zatrucie lokalnym jedzeniem czy też ugryzienie przez tropikalnego owada może wymagać hospitalizacji.

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno nie tylko obejmować pokrycie kosztów leczenia za granicą, ale także zapewniać odszkodowanie w razie kradzieży bagażu lub sprzętu. Dobrze, jeśli będzie gwarantować także rekompensatę poszkodowanym w ewentualnym wypadku spowodowanym przez turystę.

Zobacz też: Koronawirus a ubezpieczenie - oświadczenie o Koronawirusie

Zobacz też: Pierwszy lot samolotem - jak się przygotować

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020