Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować?

Pierwszy raz będziesz lecieć samolotem? Dowiedz się, jak wygląda taka podróż, co warto ze sobą zabrać i jak się zachować, aby wszystko poszło gładko.

Jak prawidłowo spakować walizki? Czego nie możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu? Jak wygląda odprawa i sam lot? Pomożemy Ci przejść przez to wszystko krok po kroku. Jeśli dobrze przygotujesz się do podróży, stres będzie mniejszy i będziesz mógł cieszyć się nową przygodą.

Pierwszy lot samolotem a bagaż – co zabrać?

Każda linia lotnicza ma własne zasady dotyczące bagażu – jego wagi i rozmiaru. Już na etapie kupowania biletu deklarujesz, ile bagażu zabierzesz ze sobą. Przed lotem sprawdź dokładnie te informacje i spakuj się tak, aby na lotnisku nie okazało się, że walizka jest zbyt ciężka lub jest w niej coś, czego przewozić nie wolno. Sprawdź również prawo kraju, do którego lecisz – każdy kraj publikuje listę rzeczy, których nie wolno do niego wwozić.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne

  • nawet do 1 mln na pokrycie kosztów leczenia za granicą 
  • zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę 
Oblicz składkę

Do kabiny zabierasz bagaż podręczny i małą torebkę lub plecak. Jeśli przewozisz płynne kosmetyki w bagażu podręcznym, pojemność każdej buteleczki nie może przekraczać 100 ml i musisz przewozić je w zamkniętym, przezroczystym woreczku. Bagaż rejestrowany podróżuje osobno i dlatego czasem może się zgubić. Wtedy z pomocą przyjdzie ubezpieczenie turystyczne – jeśli Ty jesteś już na miejscu, a Twoja walizka po sześciu godzinach jeszcze nie dotarła, wypłacimy Ci pieniądze, za które kupisz niezbędne rzeczy.

Pierwszy lot samolotem a odprawa – jak się zachować?

Bilet, dokumenty – dowód osobisty lub paszport – oraz pieniądze miej zawsze pod ręką. Na lotnisku kieruj się do odpowiednio oznaczonych wejść. Jeśli czegoś nie wiesz, nie bój się pytać – obsługa wyjaśni Ci wszystko i pokieruje tam, gdzie trzeba. Zarówno bagaż, jak i pasażer na lotnisku jest dokładnie kontrolowany. Gdy będziesz przechodził przez bramkę, nie denerwuj się, jeśli zapiszczy. Spokojnie wykonuj polecenia celników, a jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj. Czasem na ubraniu lub w butach jest jakiś metal i wystarczy to zweryfikować. Nigdy też nie pozostawiaj bagażu bez opieki. Grozi za to spora grzywna i nie pomogą tłumaczenia, że poszedłeś tylko do sklepu lub do toalety.

Gdy jesteś już na pokładzie samolotu

Wsiadaj powoli i kieruj się na swoje miejsce. Wykonuj polecenia stewardes i uważnie słuchaj poleceń pilota. Bagaż umieść w specjalnym luku nad swoim siedzeniem. Podczas startu i lądowania mogą zatkać Ci się uszy przez zmianę ciśnienia – pomoże cukierek lub guma do żucia. Możesz mieć ze sobą przekąski. Jeśli podróżujesz z niemowlęciem, bez problemu wniesiesz na pokład także mleko. Ograniczenie dotyczy tylko innych napojów – możesz kupić wodę na lotnisku już po odprawie lub na pokładzie. Podczas lotu można wstawać i chodzić po samolocie, np. do toalety. Pamiętaj jednak, że jeśli samolot wylądował, to nie znaczy, że możesz wstać i zacząć wyjmować bagaż. Pozostań na miejscu do czasu, aż samolot się zatrzyma.

Dlaczego powinieneś mieć ubezpieczenie turystyczne?

Latanie samolotem jest przyjemne i wbrew obawom również bezpieczne. Pamiętaj jednak, że każda podróż niesie ze sobą ryzyko niespodziewanych zdarzeń. Bez względu na to, dokąd i na jak długo lecisz, kup ubezpieczenie turystyczne. Skomponujemy dla Ciebie polisę, która będzie odpowiednia do kierunku i charakteru Twojego lotu.

Zwrócimy Ci pieniądze za zniszczony lub skradziony bagaż. Z pakietem OC w podróży będziesz miał wsparcie tłumacza i prawnika, jeśli nieumyślnie spowodujesz szkodę. W razie problemów ze zdrowiem przyślemy do Ciebie lekarza lub pomożemy znaleźć najbliższą placówkę medyczną. W sytuacji, gdy konieczny będzie transport medyczny do kraju, również pokryjemy jego koszt. Przewidzieliśmy to, że w podróży może wydarzyć się wiele, dlatego nasza polisa turystyczna to doskonałe wsparcie. Możesz więc śmiało zwiedzać świat, a my, w razie potrzeby, zajmiemy się Tobą.

Zobacz też: Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020