Tajlandia – co zabrać? Bezpieczeństwo

Zastanawiasz się nad spędzeniem wakacji w Tajlandii? Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu, aby móc czuć się bezpiecznie.

W Tajlandii możesz liczyć na piękną pogodę, niebiańskie plaże, tropikalne wyspy oraz niskie ceny. Jest to jednak kraj znajdujący się w Azji, którego kultura może dziwić i szokować. Dlatego aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, musisz się odpowiednio przygotować.

Wakacje w Tajlandii – co musisz wiedzieć?

Dobrą porą na wczasy w Tajlandii – szczególnie jeśli chcesz odwiedzić północną i centralną część tego kraju – jest pora chłodna, występująca od listopada do lutego. Możesz wtedy liczyć na temperaturę około 30°C. Wybór odpowiedniej pory jest bardzo ważny, ponieważ możesz trafić również na porę gorącą albo deszczową, kiedy jest bardzo duszno i parno, co może być bardzo uciążliwe i uniemożliwiać zwiedzanie. Pogoda uzależniona jest jednak od regionu, więc jeśli wybierzesz interesujące Cię miejsce, sprawdź, w jakich miesiącach najlepiej je odwiedzić.

Pamiętaj o szczepieniach. Wybierając się na wakacje do Tajlandii, dobrze jest zaszczepić się przeciw WZW typu A, która chroni przed tak zwaną żółtaczką pokarmową, a także przeciw durowi brzusznemu, który też przenosi się przez zakażoną żywność. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz spróbować street foodu czy specjałów serwowanych w tanich knajpkach. Przed podróżą do Tajlandii warto także zabezpieczyć się przed tężcem, błonicą i polio. To szczepionki, które w Polsce są obowiązkowe, ale trzeba je co kilka lat odnawiać, aby były w pełni skuteczne.

Jeśli zastanawiasz się, czy na wakacje do Tajlandii zabrać ze sobą dzieci, to jedynym, czego możesz się obawiać, jest długi lot. Tajowie bardzo lubią dzieci i odnoszą się do nich wyjątkowo serdecznie. Wiele hoteli oferuje opiekę nad maluchami oraz posiada specjalnie zaaranżowane kąciki do zabawy.

W Tajlandii bez problemu skorzystasz z sieci Wi-Fi, które za darmo udostępnia większość hoteli, restauracji oraz barów. Możesz kupić kartę SIM lokalnego operatora już na lotnisku, dzięki temu nie przepłacisz za roaming.

Czego nie możesz przegapić w Tajlandii?

Do największych atrakcji Tajlandii należy Bangkok – stolica kraju, gdzie znajdziesz pełne gwaru ulice wypełnione stoiskami ze świeżym jedzeniem, różnościami, a także pełne przepychu buddyjskie świątynie.

Jeśli wczasy w Tajlandii chcesz spędzić na rajskiej plaży, wybierz Phuket bądź Krabi znajdujące się na wysepkach u wybrzeży tego kraju. Dużą popularnością cieszy się także Koh Phi Phi, gdzie zachował się jeszcze idylliczny klimat.

Równie ciekawą opcją jest podróż do miasta określanego jako Tajska Riwiera – Pattayi, która zachwyca wyjątkowo pięknym kurortem z turkusową wodą i tropikalną plażą. Znajdziesz tam wiele atrakcji dostępnych 24 godziny na dobę.

Co powinieneś zabrać ze sobą do Tajlandii?

  • Przede wszystkim zabierz dokumenty – paszport i dwie jego kserokopie, a dodatkowo ich zdjęcia zapisane w telefonie. Do tego ubezpieczenie i prawo jazdy oraz wydrukowane potwierdzenia rezerwacji noclegów.

  • Pamiętaj o ubraniach odpowiednich do pogody, ale weź też koszulę z długim rękawem oraz długie, przewiewne spodnie/spódnice, które przydadzą się, jeśli zechcesz wejść do świątyni.

  • Zabierz telefon bez simlocka, ładowarkę, zapasowe karty pamięci, a także powerbank.

  • Zaopatrz się w sekretną saszetkę na dokumenty i pieniądze. Dzięki temu będziesz czuł się bezpiecznie bez względu na to, gdzie postanowisz wybrać się na spacer.

  • Przed wyjazdem wymień odpowiednią ilość pieniędzy. Do wyboru masz euro i dolary, które już na miejscu wymienisz bez trudu na lokalną walutę – bahty. Możesz zabrać też ze sobą kartę, ale nie wszędzie nią zapłacisz. Podczas pobytu pamiętaj, aby szanować banknoty i ich nie niszczyć, ponieważ może być to odebrane jako zniewaga władcy, którego wizerunek na nich widnieje. Tajowie kochają swojego króla i nie lubią, jak ktoś go znieważa.

  • Zabierz ze sobą skuteczne preparaty przeciwko komarom. Najlepiej, aby zawierały 30–50% środka DEET. Uchronią Cię przed ugryzieniami, ale też ich ewentualnymi konsekwencjami w postaci malarii. Podczas pobytu zakrywaj łóżko moskitierą i pamiętaj o noszeniu ubrań z długimi rękawami i nogawkami.

Wczasy w Tajlandii – czy są bezpieczne?

Tajlandia jest uważana za najbezpieczniejszy dla turystów kraj azjatycki. Nikt nie zaczepia tam samotnych kobiet, za złodziejstwo grożą surowe kary, więc istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo kradzieży. To niekwestionowany raj turystyczny, w którym możesz doświadczyć wschodniej duchowości.

Jeśli szukasz pewnej ochrony od początku podróży, sprawdź nasze ubezpiecznie turystyczne dzięki któremu otrzymasz pomoc w razie kłopotów, także w Tajlandii.

Zobacz też: Koronawirus a ubezpieczenie - oświadczenie o Koronawirusie

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020