Tanie wakacje w Grecji – gdzie jechać i o czym pamiętać?

Chodzą Ci po głowie wakacje w Grecji? Nie wiesz, czy wybrać Rodos, Saloniki czy Kretę? Sprawdź nasze praktyczne porady i ciesz się spokojnym urlopem w Helladzie.

Grecja każdego roku plasuje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków. Do odwiedzenia Hellady przekonują nie tylko niezawodna pogoda i wspaniałe krajobrazy, ale również bogata historia, liczne zabytki oraz doskonała kuchnia. Wakacje w Grecji to również szansa na stosunkowo niedrogi urlop – ceny są tam niższe niż na zachodzie Europy, a korzystnych ofert last minute jest naprawdę wiele. Co powinieneś zobaczyć w Grecji?

Wybierając idealne dla siebie miejsce na wakacyjny pobyt w Grecji, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujesz od swojego urlopu – błogiego lenistwa na plaży, aktywnego wypoczynku czy poznawania lokalnej kultury i historii. Jeśli marzy Ci się plażowanie w najlepszym wydaniu, koniecznie rozważ Kretę i jej słynną różową plażę – Elafonisi. Zachwycą Cię również Zakynthos oraz Santorini. Myślisz o bardziej aktywnym urlopie, zwiedzaniu i błądzeniu po miejskich uliczkach? Pomyśl o urlopie na Krecie i zarezerwuj nocleg w portowej Chanii. Zatrzymaj się choćby na jedną noc w Atenach – niezwykłej stolicy, w której starożytność spotyka się z nowoczesnością. A jeśli znajdziesz dodatkową chwilę, koniecznie udaj się na wycieczkę w głąb kraju, by zobaczyć unikalne na skalę światową, zawieszone na skałach klasztory w Meteorach.

Wczasy w Grecji – jak zaplanować niezapomniany urlop?

Bez względu na to, jakie miejsce wybierzesz – np. Rodos, Saloniki czy Korfu – pogodę będziesz miał niemal gwarantowaną. Spakuj więc odpowiednią odzież i dodatki. W Grecji przydadzą Ci się przede wszystkim lekkie ubrania oraz akcesoria chroniące przed słońcem – okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Przydadzą się również krem z wysokim filtrem UV i balsam po opalaniu, ale akurat kosmetyki bez problemu dostaniesz w lokalnych sklepach.

Jeśli płacisz składki na NFZ, będziesz miał prawo do korzystania z greckiej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Pamiętaj, aby przed wyjazdem udać się do właściwego oddziału NFZ, w celu otrzymania karty EKUZ. Jest to dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, który będziesz musiał okazać w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych w Grecji.

Pamiętaj, że karta EKUZ uprawnia do korzystania jedynie z podstawowego pakietu usług medycznych – nie obejmuje choćby kosztów leczenia przy poważnych wypadkach czy transportu medycznego. Mając to na uwadze, kup nasze ubezpieczenie turystyczne. Zyskasz nie tylko gwarancję pokrycia zobowiązań po szkodzie, do kwoty sięgającej nawet miliona złotych, ale także kompleksową pomoc w przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży bagażu, pomoc w razie problemów z autem, którym będziesz podróżował, a nawet zwrot kosztów, gdy będziesz zmuszony skrócić lub odwołać swój urlop w Grecji. Przeczytaj OWU i poznaj szczegóły!

Czy wakacje w Grecji są bezpiecznie?

Przed każdym wyjazdem – a więc również przed wycieczką do Grecji – pomyśl o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. O ile zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest tam stosunkowo niewielkie, o tyle przestępczość utrzymuje się na dość wysokim poziomie, co jest spowodowane utrzymującym się od lat kryzysem gospodarczym oraz dużym napływem uchodźców. Pamiętaj więc, aby zachować szczególną ostrożność i nie spuszczać z oczu portfela i innych wartościowych przedmiotów, które zabierzesz ze sobą na plażę, do autobusu czy innego miejsca, gdzie kłębią się tłumy turystów. Aktualną listę zagrożeń oraz ewentualne ostrzeżenia przed wyjazdem w konkretny region Grecji znajdziesz na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Koniecznie zajrzyj tam przed wyjazdem.

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020