Wakacje w Meksyku – o co powinieneś zadbać przed wyjazdem?

Planując wyprawę do Meksyku, powinieneś odpowiednio się przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Meksyk to miejsce, w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Na turystów czekają rajskie plaże, nierzadko wydzierające się wprost z gęstej i dzikiej dżungli, piramidy i inne imponujące zabytki cywilizacji Majów, doskonała kuchnia, a do tego idealne wręcz warunki pogodowe, panujące przez okrągły rok. Jak przygotować się na podróż do Meksyku? Co zabrać i sprawdzić przed wyjazdem?

Wyprawa do Meksyku to bardzo często przygoda życia. Któż nie chciałby polecieć na Jukatan i zafundować sobie wakacji w Tulum? W Meksyku możesz zobaczyć plaże w Playa del Carmen, Acapulco i Cancun, barwną rafę koralową, porośnięte kaktusami pustynie, a także lagunowe jeziora. Dotrzeć na wulkaniczne szczyty czy też odkryć pełne tajemnic miasta Majów. Doskonałe warunki pogodowe sprawiają, że plan ten możesz zrealizować w dowolnym momencie – Meksyk w styczniu i sierpniu jest równie przyjazny turystom.

Wycieczka do Meksyku – o czym nie możesz zapomnieć?

Temperatura w Meksyku niemal przez cały rok przekracza 30, dlatego przygotuj się na palące słońce i upał praktycznie każdego dnia. Tym samym zadbaj o odpowiednią odzież, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycia głowy, które uchronią Cię przed oparzeniem słonecznym. Na wyjazd do Meksyku spakuj też kosmetyki chroniące przed promieniami UV, najlepiej krem z filtrem SPF 50, a także podstawowe produkty higieniczne (np. płyn do soczewek). W większości miejsc, szczególnie tych popularnych turystycznie, produkty tego typu są powszechnie dostępne, jednak zdarzają się miejsca, gdzie trudno jest je kupić.

Do Meksyku obowiązkowo zabierz ze sobą adapter turystyczny (przejściówkę), dzięki czemu będziesz mógł podłączyć do gniazdka zabrane ze sobą urządzenia elektryczne. Pomyśl też o spakowaniu konwertera napięcia – to w Meksyku wynosi 110 V. Przydać może się również słownik polsko-hiszpański. W większości miejsc bez problemu dogadasz się po angielsku, jednak chcąc poznać nieco lepiej tamtejszą kulturę i obyczaje, powinieneś zainwestować w słownik, by móc sprawnie porozumiewać się z miejscową ludnością.

Lot do Meksyku może być dość kosztowny, jednak na miejscu możesz spodziewać się cen podobnych do polskich. Obowiązującą walutą jest nowe peso (MXN). Powszechnie akceptowana jest płatność kartą, jednak dobrze jest mieć w portfelu nieco gotówki, by płacić nią wszędzie tam, gdzie transakcje bezgotówkowe są niemożliwe.

Co koniecznie powinieneś zabrać do Meksyku?

Meksyk, choć niezwykle piękny, zalicza się do dość niebezpiecznych miejsc. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróż do wielu stanów – ich listę sprawdź przed wyjazdem na stronie internetowej MSZ – oraz zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w pozostałych. Na terenie całego kraju istnieje duże zagrożenie przestępczością. Na porządku dziennym są tam kradzieże, napady z bronią oraz porwania. Często dochodzi również do porachunków między kartelami i starć z policją.

Zdecydowanie najbezpieczniej jest na południowym wschodzie Meksyku, w tym na niezwykle popularnym wśród turystów Półwyspie Jukatan, jednak i tam powinieneś zachować szczególną ostrożność oraz dobrze pilnować bagaży i innych cennych przedmiotów. Możesz też kupić ubezpieczenie turystyczne i bez stresu cieszyć się wycieczką do Meksyku. Jeśli się u nas ubezpieczysz, ochronimy Cię przed skutkami kradzieży (zapewniamy wypłatę do 5 tysięcy złotych w przypadku zniszczenia, zgubienia czy kradzieży bagażu lub sprzętu sportowego) i pokryjemy koszty związane z ewentualnym leczeniem. Zapłacimy też za szkody, jakie niechcący wyrządzisz innym osobom podczas swoich wakacji.

Twoja wyprawa może być dość ryzykowna. Na terenie Meksyku istnieje potencjalne zagrożenie zarażenia się tyfusem, polio, żółtaczką czy malarią. Dowiedz się, w którym konkretnie regionie będziesz i skonsultuj się z lekarzem – zapytaj o dostępne szczepienia i leki, które możesz ze sobą wziąć. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie zwiedzać Meksyk lub odpocząć.

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020