Wakacje w Turcji – jak się przygotować?

Turcja to obok Grecji i Egiptu jeden z najchętniej wybieranych wśród Polaków kierunków podróży. Kusi orientalną atmosferą, pięknymi widokami, korzystnymi cenami, a przede wszystkim rozbudowaną ofertą turystyczną, dzięki której każdy znajdzie coś dla siebie. Jak przygotować się do wyjazdu? Co ze sobą zabrać?

Wakacje w Turcji – co warto wiedzieć?

Turcja zachwyca o każdej porze roku. Najlepiej jednak odwiedzić ten kraj wiosną lub jesienią. Wówczas ruch turystyczny maleje, a najważniejsze atrakcje nie są tak oblegane. Pogoda natomiast sprzyja zwiedzaniu. Jest bowiem chłodniej niż latem, dzięki czemu można w komfortowych warunkach poznawać nowe miejsca i zabytki. Dostać się tam możemy bez problemu samolotem, zwłaszcza że ceny biletów bywają kuszące. Zanim rozpoczniemy naszą podróż, warto przeczytać: Lista rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą samolotem.

Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Podstawowym pytaniem, jakie zadaje sobie każdy turysta planujący podróż nad Bosfor, jest co zabrać ze sobą do Turcji? Paszport czy dowód? Do poruszania się po kraju wymagany jest paszport. Dokument lub jego kopię należy mieć zawsze ze sobą. W niektórych miejscach turysta może bowiem zostać poproszony o wylegitymowanie się.

Ile kosztuje wiza do Turcji?

Żeby móc wjechać do Turcji, turysta musi wystąpić o wizę. Na szczęście procedura ubiegania się o nią jest prosta. Niemniej jest to dodatkowy koszt. Jak duży? 35 dolarów.

Turecka wiza jest ważna przez 180 dni i upoważnia turystę do wielokrotnego wjazdu na terytorium kraju i pobytu w nim łącznie przez 90 dni. Co więcej, można ją kupić w formule „visa on arrival”, czyli na lotnisku, tuż po przylocie do Turcji. Kosztuje ona wówczas nieco mniej – 30 dolarów.

Jaka waluta obowiązuje w Turcji?

Wyjeżdżający nad Bosfor po raz pierwszy z pewnością zastanawiają się, czym płacić w Turcji. W kraju tym obowiązującą walutą jest lira turecka. Pieniądze można z powodzeniem wymieniać w kantorach (döviz). Nie brakuje również bankomatów. W turystycznych miejscowościach z powodzeniem można zapłacić za posiłek lub atrakcje w euro.

Co zabrać na wakacje do Turcji?

Lista rzeczy, które należy zabrać do Turcji, tak naprawdę zależy od tego, ile trwa wyjazd, w jaki sposób turysta zamierza spędzać urlop i jakie są jego indywidualne wymagania. Można jednak wskazać pewne uniwersalne elementy, bez których nie da się obejść na wakacjach nad Bosforem. Zaliczyć można do nich:

  • dokumenty – czyli paszport, wizę i polisę ubezpieczeniową. Chociaż ubezpieczenie turystyczne w Turcji nie uchroni turystę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, pozwoli załagodzić ich skutki. Dla przykładu, jeśli ubezpieczony podróżujący złamie nogę lub zwyczajnie doświadczy problemów żołądkowych może liczyć na zorganizowanie  bezpłatnej opiekę medyczną czy badań ambulatoryjnych  

  • ubrania i kosmetyki – ich ilość jest kwestią indywidualną, jak również rodzaj. Generalnie sprawdza się zasada, że im mniej, tym lepiej,

  • apteczkę – powinny znaleźć się w niej lekarstwa przeciwbólowe, środki na zatrucia pokarmowe oraz zwalczające przeziębienie. Przyda się również pantenol na ewentualne poparzenia słoneczne oraz plastry,

  • elektronikę – to obszerne hasło, które obejmuje telefon komórkowy, aparat fotograficzny, tablet, ładowarki oraz inny sprzęt elektroniczny, który turysty uzna za potrzebny.

Turcja - kiedy jechać?

Najwięcej turystów wybiera się tu w miesiącach letnich. Wówczas liczyć można na prawdziwe upały, nie każdy będzie jednak z ich zadowolony. Znaczna część osób wyczekuje także na oferty last minute, które pojawiają się zazwyczaj we wrześniu.

Dobrym miesiącem na podróż do Turcji okaże się wrzesień - pogoda nadal zachęca do odpoczynku, ale turystów jest tu wówczas o wiele mniej. Jak prezentuje się średnia dobowa temperatura w różnych miesiącach?

Miesiąc

Średnia tem.

Styczeń

9 °C

Luty

10 °C

Marzec

13 °C

Kwiecień

17 °C

Maj

22 °C

Czerwiec

27 °C

Lipiec

30 °C

Sierpień

29 °C

Wrzesień

26 °C

Październik

21 °C

Listopad

17 °C

Grudzień

12 °C

Źródło: https://www.accuweather.com/pl/tr/turkey-weather

Turcja – gdzie na wakacje?

Najpopularniejszym wakacyjnym kurortem tureckim jest bez wątpienia Alanya. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tutaj wiele hoteli z aquaparkami, które mają bogatą ofertę wakacji w Turcji all inclusive. Malownicze plaże, zachwycające widoki i pyszna kuchnia – cóż więcej potrzeba do szczęścia? Może odrobiny aktywności? Alanya zapewnia także to. Wystarczy udać się na pieszą wycieczkę w góry Taurus lub do jaskini Dim.

Z kolei Kemer to idealna opcja dla osób szukających spokoju i pragnących spędzić urlop w romantycznej scenerii. Rajskie plaże w otoczeniu majestatycznych gór i krystalicznie czysta woda to wyznaczniki tego miejsca. 

Wiele ofert typu „Turcja last minute” dotyczy Bodrum. Przez wielu turystów miejscowość ta uznawana jest za najpiękniejszy kurort w całym kraju. Górzyste krajobrazy i krystalicznie czyste Morze Egejskie przyciągają miłośników zarówno plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Region kusi również ofertą skierowaną do fanów nocnego życia.

Czy wakacje w Turcji są bezpieczne?

To, czy wakacje w Turcji będą bezpieczne, zależy m.in. od regionu, do którego chce się udać turysta. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże w rejony, które graniczą z Syrią i Irakiem, czyli okręgi: Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Na tych obszarach bowiem prowadzone są operacje wojskowe i policyjne.

MSZ przestrzega również przed wizytami w okręgach Gaziantep, Şanliurfa, Mardin przy granicy z Syrią oraz w okręgach Van i Ağrı przy granicy z Iranem. Zasadniczo na całym terytorium Turcji turysta powinien zachować szczególną ostrożność.

Na co uważać w Turcji?

Turcja to państwo zagrożone terroryzmem. Dlatego w miejscach, które mogą stać się celem ataków (np. kluby nocne, atrakcje turystyczne, budynki użyteczności publicznej), należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza odwiedzając Stambuł lub Ankarę, gdzie w przeszłości dochodziło do aktów terroru.

Ponadto Turcja leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z poradami, jak zachować się w trakcie trzęsienia ziemi. 

Uważać należy także na ewentualne kradzieże. Turyści należą do grupy osób, które najczęściej narażone są na nieprzyjemności związane z utratą mienia w wyniku kradzieży.  Żeby zniwelować skutki ewentualnej kradzieży, warto kupić ubezpiecznie turystyczne do Turcji gwarantujące rekompensatę np. za zrabowany sprzęt elektroniczny lub kradzież gotówki z bankomatu.. Polisa turystyczna zabezpieczy nas także przed ewentualnymi skutkami choroby czyli kosztami leczenia i pobytu w szpitalu.

Turcja to chętnie wybierany przez Polaków cel podróży. Żeby jednak pobyt w tym kraju był bezpieczny, warto się do niego przygotować. Odpowiednie dokumenty to podstawa. Trzeba również dobrze skompletować bagaż, zabierając najpotrzebniejsze rzeczy. Konieczne jest także zachowanie ostrożności, zwłaszcza w pobliżu atrakcji turystycznych, gdzie prawdopodobieństwo kradzieży i ataków terrorystycznych jest wyższe. 

Zobacz też: Klątwa Faraona nie tylko w Egipcie - jakie są objawy?

Zobacz też: Pierwszy lot samolotem - jak się przygotować

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020