Jak nauczyć dziecko jazdy na łyżwach?

W jakim wieku zacząć uczyć dziecko jazdy na łyżwach? Jak podejść do treningów, aby dziecko nabrało dobrych nawyków i nie zniechęciło się po pierwszych upadkach?

Łyżwy dają dziecku mnóstwo frajdy i są doskonałą formą aktywności na świeżym powietrzu zimą. Jazda na nich to wstęp do kilku dyscyplin sportowych: łyżwiarstwa figurowego, szybkiego czy hokeja na lodzie. Kiedy i jak zacząć uczyć dziecko jazdy na łyżwach?

Lekcje można zacząć już w wieku 4–5 lat. Przedszkolaki uczą się szybko i nie zniechęcają się, gdy zdarzy im się wywrócić. Starsze dzieci również szybko opanowują technikę jazdy na łyżwach – wystarczy odpowiednio je zachęcić do nauki. Dobre nastawienie, trochę wolnego czasu i dobrze dopasowane łyżwy – nie potrzeba niczego więcej.

Nauka jazdy na łyżwach – wszystko, co musisz wiedzieć na początek

Przygodę z łyżwami zacznijcie, gdy dziecko ma około pięciu lat. To ważna granica – młodsze dzieci mają jeszcze mało stabilne stawy i istnieje większe ryzyko kontuzji. Jeśli Twój maluch chce spróbować wcześniej, potrzebne są łyżwy na dwóch płozach – wówczas nie nie ma obawy o to, że dziecko wywróci się i skręci nogę. Rozpoczęcie nauki jazdy na łyżwach to zawsze dobra decyzja – maluch rozwija w ten sposób sprawność ruchową i koordynację. Ciało staje się gibkie, a ruchy płynne i pełne gracji. Utrzymanie równowagi na łyżwach wymaga sporej sprawności fizycznej, dlatego ta aktywność doskonale wzmacnia mięśnie całego ciała.

Jeśli sam nie potrafisz jeździć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko rozpoczęło naukę pod okiem doświadczonego instruktora. Zajęcia na lodowisku to świetna rozrywka na zimowe popołudnia. Twój syn lub córka w towarzystwie rówieśników szybko opanuje podstawy i będzie się świetnie bawić.

Łyżwy dla dziecka – jakie kupić?

Pierwsze kroki na lodowisku możecie wykonać na wypożyczonych łyżwach. Jeśli Twoje dziecko będzie chciało kontynuować naukę, dobrze, żeby miało własny sprzęt. Jakie więc łyżwy wybrać? Zdecydowanie figurowe – maluch nauczy się na nich prawidłowo utrzymywać równowagę. Wybierając sprzęt, nie oszczędzaj – w tanich i niewygodnych butach dziecko szybko zniechęci się do nauki. Zwróć uwagę na trzymanie kostki i dobre dopasowanie rozmiaru. Nie kupuj łyżew na wyrost – za duże mogą być przyczyną poważnych kontuzji. Długość wkładki w bucie powinna być o około 0,5 cm dłuższa od długości stopy. Łyżwy dla dzieci dostępne są też w wersji z regulowanym rozmiarem. Jeśli wybierzesz model dobrej jakości, z małym zakresem regulacji, będą one rosły razem z Twoim młodym łyżwiarzem.

Na lodowisko dziecko powinno wyjechać w kasku – takim, który będzie dobrze chronił głowę przed uderzeniem o płaską, twardą powierzchnię podczas upadku. Nie zapomnij też o ciepłym, ale przewiewnym ubraniu i rękawiczkach.

Rodzic instruktorem – jak uczyć dziecko, aby go nie zniechęcić?

Na wszystko potrzeba czasu. Nikt przecież nie wymaga od malucha, aby kręcił piruety już po godzinnej lekcji. Najpierw naucz dziecko stać na łyżwach. Kolejny etap to prawidłowe upadanie – to bardzo ważne, ponieważ gdy Twoja pociecha dowie się, jak podpierać ciało podczas upadku, zmniejszy się ryzyko kontuzji. Nauka samodzielnego wstawania to kolejny punkt na Waszej liście. Kiedy maluch opanuje te czynności, możecie powoli przechodzić do lekcji poruszania się.

Pomocne będą sympatyczne pingwinki, z których można korzystać na miejskich lodowiskach. Wówczas dziecko jedzie, trzymając się podpórki, co zdecydowanie ułatwia mu utrzymanie równowagi. Jeśli nie ma takiego gadżetu, wówczas pomożesz dziecku utrzymać równowagę, trzymając je za rączki. Kiedy maluch opanuje już podstawy i będzie chciał uczyć się wykonywać figury łyżwiarskie, wówczas dobrym rozwiązaniem są zajęcia pod okiem wykwalifikowanego trenera.

Pamiętaj, że aktywne dziecko powinno być ubezpieczone. Każdy sport niesie za sobą ryzyko kontuzji, ale to jeszcze nie powód, aby rezygnować z aktywności. Koniecznie sprawdź nasze ubezpieczenie dla dziecka, abyś mógł ze spokojem obserwować sportowe postępy swojej pociechy.

Zespół Nationale-Nederlanden 28.04.2021