Kiedy najlepiej lecieć na Zanzibar? Przydatne wskazówki

Zanzibar jest popularnym kierunkiem turystycznym. Do jego zalet należą pogoda i piękne widoki. Zobacz, kiedy jechać na Zanzibar.

Wiele osób uważa Zanzibar za wyjątkową wyspę. Stąd też bierze się jej coraz większa popularność. Wyjazd można zorganizować samemu lub wykupić wycieczkę w jednym z biur podróży. Jednak jedną z najważniejszych kwestii pozostaje to, kiedy najlepiej jechać na Zanzibar.

Zanzibar jest wyspą na Oceanie Indyjskim. Należy do autonomicznej części Tanzanii. Ma ona powierzchnię 1658 kilometrów kwadratowych. Jej gospodarka opiera się głównie na uprawie palmy kokosowej, goździków i trawy morskiej oraz rybołówstwie i turystyce. Nic dziwnego, Zanzibar zachwyca malowniczymi widokami, białymi plażami, turkusową wodą i bujną, egzotyczną roślinnością. Taki klimat bezsprzecznie sprzyja przyjemnemu wypoczynkowi.

Pogoda na Zanzibarze

Słoneczna pogoda na Zanzibarze panuje niemal przez cały rok. Dzieje się tak, ponieważ wyspa znajduje się w strefie klimatu równikowego monsunowego. Przez większość czasu temperatury nie spadają poniżej 28℃. Za najbardziej upalne uważane są miesiące takie, jak styczeń i luty. Trwa wówczas krótka pora sucha. Jest nie tylko upalnie – temperatury sięgają nawet 35℃ – ale także wilgotno.

Na pogodę, która sprzyja przyjemnemu wypoczynkowi na Zanzibarze, można liczyć także od czerwca do połowy listopada. Jest to okres tzw. długiej pory suchej. Temperatury sięgają 28–30℃. Ciepła jest także woda. Nawet w miesiącach jesiennych można liczyć na kilka godzin słońca w ciągu dnia.

Warto mieć na uwadze, że pogoda na Zanzibarze nie zawsze jest słoneczna. Od marca do maja, a także pod koniec listopada i w grudniu trwa pora deszczowa. Jest ciepło (temperatura wynosi około 25℃), jednak pada deszcz. Zwykle jest on bardzo ulewny, gwałtowny i opady trwają nawet kilka dni.

Kiedy jechać na Zanzibar?

Wiele osób zastanawia się, kiedy lecieć na Zanzibar. Swoją decyzję najlepiej uzależnić od pogody. Nie warto planować urlopu między marcem a majem, ponieważ jest niemal pewne, że w tym czasie nie uda się plażowanie i zwiedzanie. Nieco mniej pada w grudniu.

Dobrym wyborem jest wyjazd w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Trzeba jednak pamiętać, że trwa wtedy sezon turystyczny. Zanzibar jest wówczas odwiedzany przez turystów z całego świata. Osoby, które wolą spokój, powinny zaplanować urlop na styczeń, luty, wrzesień, październik lub początek listopada.

Dokumenty potrzebne do wyjazdu na Zanzibar

Każda osoba, która planuje jechać na Zanzibar, powinna pamiętać o posiadaniu odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim do wjazdu potrzebna jest wiza. Jej zdobycie nie stwarza większego problemu. Można kupić ją na lotnisku lub wypełnić formularz online. Konieczne jest zabranie ze sobą paszportu, który jest ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić też informacje o obostrzeniach związanych z zagrożeniem epidemiologicznym (m.in. konieczność wykonania testu, odbycia kwarantanny, posiadania certyfikatu szczepień).

Na Zanzibarze nie działa karta EKUZ. Dlatego dobrze jest rozważyć zakup polisy turystycznej. Ubezpieczenie turystyczne jest zabezpieczeniem przed skutkami wypadków lub innych nieprzewidzianych zdarzeń (np. problemów z bagażem). Osoba ubezpieczona może liczyć nie tylko na wsparcie finansowe, ale też pomoc w zorganizowaniu wizyty u lekarza.

Co zobaczyć na Zanzibarze?

Wakacje na Zanzibarze kojarzą się przede wszystkim z plażowaniem oraz kąpielami w oceanie. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyne aktywności. Wyspa jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych, nurkowania i snorkelingu. Ponadto można zwiedzać tam Stone Town, które jest stolicą Zanzibaru. Atrakcją są także fermy przypraw, safari oraz parki (np. Jozani Forest).

Co zabrać ze sobą na Zanzibar?

W torbie nie może zabraknąć:

  • nakrycia głowy,
  • okularów przeciwsłonecznych z filtrem,
  • kremu z filtrem (najlepiej naturalnego, bez benzophenone-3),
  • przejściówki do brytyjskich wtyczek,
  • dolarów w gotówce (należy zamienić je na lokalną walutę).

Konieczne jest także zabranie środka przeciw komarom oraz podstawowych leków.

Zespół Nationale-Nederlanden 07.12.2021