Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem w Polsce

Aby rozpocząć przygodę z nurkowaniem, nie musisz planować egzotycznych wakacji za granicą. Sprawdź, jak przygotować się do nurkowania w Polsce.

Nurkowanie kojarzone jest z jednym z najbardziej ekstremalnych i ryzykownych sportów. Jednak okazuje się, że odpowiednie przygotowanie, rozwaga i rozsądek w podejmowaniu wszelkich działań są w stanie znacznie zniwelować ryzyko niefortunnych zdarzeń. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć swoją przygodę z nurkowaniem i jak należycie się do niej przygotować, przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie niezbędne informacje.

Od czego zacząć przygodę z nurkowaniem?

Planując rozpoczęcie przygody z nurkowaniem, przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi warunkami i kryteriami zarówno prawnymi, jak i medycznymi. Niezbędne jest ukończenie właściwego kursu i zdobycie certyfikatu. Tylko osoby odpowiednio przeszkolone mogą być dopuszczone do nurkowania na dużych głębokościach, dlatego też ukończenie wspomnianych szkoleń jest obowiązkowe w każdym przypadku.

Przed przystąpieniem do nauki nurkowania powinieneś jednak pamiętać o dokładnym przebadaniu się i sprawdzeniu, czy Twoje indywidualne predyspozycje i wyniki badań umożliwiają podjęcie wykonywania tej aktywności. W szczególności warto, abyś zrobił badania laboratoryjne, EKG i prześwietlenie klatki piersiowej. Pamiętaj również o tym, że niektóre schorzenia, takie jak astma czy cukrzyca, mogą trwale wykluczyć możliwość nurkowania na większych głębokościach. W razie ich występowania należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem prowadzącym i zastosować się do wszelkich wskazań. Jeśli w Twoim przypadku nie występują żadne przeciwwskazania medyczne do wykonywania tego sportu, możesz spokojnie przystąpić do profesjonalnego kursu i uzyskania niezbędnego certyfikatu. Szkolenia składają się zwykle z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, podczas których zapoznasz się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w czasie nurkowania, obsługi sprzętu, a także będziesz miał okazję do spróbowania swoich sił w basenie oraz na wodach otwartych.

Po ukończeniu kursu możesz przejść do kolejnego kroku przygotowującego do nurkowania, jakim jest skompletowanie niezbędnego sprzętu. Przede wszystkim musisz zakupić maskę, fajkę i płetwy, dzięki którym możliwe będzie nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Natomiast zakup profesjonalnej butli, automatu oddechowego i kamizelki wypornościowej umożliwi Ci znacznie dłuższe pozostanie pod wodą i bardziej dokładne zgłębienie wszystkich podwodnych tajemnic. Dla zaawansowanych płetwonurków istnieje możliwość dodatkowego rozszerzenia swojego sprzętu. Dobrym pomysłem może okazać się dokupienie zestawu ciężarków, pasa balastowego, głębokościomierza, boi dekompresyjnych oraz zegarka nurkowego.

Czy warto, abyś wykupił ubezpieczenie?

Aby odpowiednio przygotować się do nurkowania i zabezpieczyć się przed przykrymi skutkami ewentualnych niefortunnych zdarzeń, przemyśl wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni Ci dodatkowe wsparcie i pomoc finansową. Dzięki niemu będziesz mógł nurkować bez konieczności martwienia się o niekorzystne skutki finansowe niektórych wypadków. Nasze ubezpieczenie turystyczne w Polsce rozszerzone o dodatkowe zabezpieczenie zapewni Ci większy spokój i komfort psychiczny, a wybór jednego z trzech pakietów umożliwi indywidualne dostosowanie zakresu polisy do własnych potrzeb i oczekiwań. Przykładowo pełny wariant tego ubezpieczenia obejmuje wypłatę należnego świadczenia, jeżeli uszczerbek na zdrowiu wyniósł powyżej 1%, a także gwarantuje pierwszą pomoc finansową w razie złamania lub zwichnięcia.

Nurkowanie to z pewnością jeden z bardziej emocjonujących i obfitujących w silne wrażenia sportów. Przed rozpoczęciem jego uprawiania pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa i bezwzględnie się do nich stosować.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021