Podróż dookoła świata – planowanie krok po kroku

Wyprawa dookoła świata jest możliwa! Sprawdź, jak zaplanować trasę i ile kosztuje cała podróż. Dowiedz się też, ile dni zajmuje taka wyprawa oraz jak się do niej odpowiednio przygotować. Co jeszcze warto wiedzieć przed podróżą dookoła świata?

Marzy ci się podróż dookoła świata? Jeszcze do niedawna taka wyprawa kojarzyła się jedynie z filmami czy fikcją literacką oraz niesamowicie wysokimi kosztami i długimi miesiącami w trasie. Dziś to marzenie jest dużo łatwiejsze do zrealizowania i niemal każda osoba może zdecydować się na objechanie globu.

Podróż dookoła świata – opis trasy

Podstawą podróży dookoła świata jest trasa. Musi być dobrze przemyślana i zaplanowana. Najpierw zastanów się, które kraje chcesz odwiedzić podczas swojej wyprawy. To od ciebie zależy, gdzie dokładnie pojedziesz, ale najlepiej zrobić to w kolejności geograficznej, żeby rzeczywiście okrążyć całą Ziemię. Można zacząć od podróży do Azji Zachodniej, a następnie do Azji Wschodniej. Stamtąd poleć do Australii lub Nowej Zelandii, a później do Stanów Zjednoczonych lub Ameryki Środkowej. Możesz też „zahaczyć” o Amerykę Południową lub Afrykę, a następnie wrócić do Europy. Ile trwa podróż dookoła świata? Wszystko zależy od tego, do jakich krajów chcesz polecieć oraz ile czasu spędzić w każdym z nich. Można to zrobić w zaledwie kilka dni albo podróżować latami.

Koszt podróży dookoła świata

Podróż dookoła świata na własną rękę nie wymaga ogromnego doświadczenia podróżniczego ani dużych nakładów finansowych. Trudno odpowiedzieć na pytanie: „Ile kosztuje wycieczka dookoła świata?”. Wszystko zależy bowiem od twojego stylu podróżowania. Przy oszczędnym trybie życia i dzięki wyszukiwaniu różnorodnych promocji, spaniu w namiocie oraz podróżowaniu autostopem można „zamknąć się” w kwocie 9–10 tysięcy złotych. Przy zwyczajnym trybie, bez nadmiernego oszczędzania, koszt wyprawy wynosi około 20 tysięcy złotych. Wycieczka dookoła świata kupiona w biurze podróży kosztuje około 25–30 tysięcy złotych.

Jak przygotować się do wyprawy dookoła świata?

Jeśli już zaplanowałeś swoją trasę podróży dookoła świata i określiłeś budżet, jaki możesz na to przeznaczyć, czas na przygotowania do wyprawy! Najpierw powinieneś kupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. W tak długiej i skomplikowanej podróży mogą bowiem przytrafić się różnego rodzaju nieszczęścia, wypadki, kradzieże itp. Ubezpieczenie to niezbędne wsparcie finansowe i praktyczna pomoc w przypadku przykrych zdarzeń, do których może dojść w podróży. Pokryje ono koszty ewentualnego leczenia za granicą, wspomoże w przypadku kradzieży bagażu oraz zapewni transport do Polski np. po wypadku samochodowym. Z dala od domu ubezpieczenie turystyczne da więc poczucie bezpieczeństwa, a dzięki temu wakacje staną się wolne od trosk.

Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie pogody panującej w krajach, które chcesz odwiedzić. Zaplanuj podróż tak, by nie znaleźć się w Indonezji podczas pory deszczowej lub w Turcji w czasie ramadanu, kiedy większość hoteli pozostaje zamknięta. Upewnij się również, jakie szczepienia musisz przyjąć przed wjazdem do konkretnych państw.

Co spakować w podróż dookoła świata?

W trakcie podróży dookoła świata ważną rzeczą jest też odpowiednio przygotowany bagaż. Najlepiej spakować się w lekki, nieduży, ale pakowny plecak. Warto umieścić w nim różne rodzaje ubrań – zarówno letnie, jak i zimowe. W końcu podczas wyprawy znajdziesz się w różnych strefach klimatycznych! Nie należy jednak przesadzać z ilością rzeczy. W trakcie tak długiej wyprawy podróżuje się w różnych warunkach i różnego rodzaju transportem, więc zbyt ciężki bagaż może stać się utrapieniem. Do plecaka spakuj mapę świata, która ułatwi ci planowanie podróży, ważny paszport, książeczkę szczepień, odpowiednio skompletowana apteczkę, telefon, power banki, a także filtr do wody i aparat

Zespół Nationale-Nederlanden 23.08.2021