Jak ubezpieczyć sprzęt fotograficzny?

Chcesz ubezpieczyć sprzęt fotograficzny? Podpowiadamy, jak to zrobić!

Fotografia to dość drogie hobby. Aparat, obiektywy, statyw – to wszystko może kosztować kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mając tę świadomość, warto, abyś ubezpieczył się na wypadek zaginięcia lub kradzieży takiego sprzętu. Jak? Podpowiadamy!

Aparat fotograficzny jako ruchomość

Chcąc ubezpieczyć sprzęt, warto, abyś zastanowił się, gdzie go będziesz używał. Czy w domu? Może masz swoje ministudio? A może częściej podróżujesz ze sprzętem? I to zaginięcie w czasie podróży spędza ci sen z powiek?

Wykupując ubezpieczenie mieszkania, możesz ubezpieczyć w jego ramach samą nieruchomość, czyli: elementy konstrukcyjne i instalacje, działkę, ogród, garaż i ogrodzenie, ogródki i tarasy, miejsca postojowe, piwnice oraz sprzęt AGD w zabudowie, ale także wszelkie ruchomości, w skład których może wejść sprzęt elektroniczny, wolnostojący sprzęt AGD, sprzęt audiowizualny oraz właśnie sprzęt fotograficzny. Stanowi on bowiem część mienia znajdującego się w domu.

Dodatkowo w przypadku, gdy sprzęt się zepsuje, możemy pomóc w znalezieniu specjalisty, który zapewni praktyczne wsparcie w przypadku awarii sprzętu i pomoże odzyskać ważne dla Ciebie dane z Twojego aparatu.

Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego w podróży

Jeśli jednak podróżujesz dużo ze swoimi sprzętem fotograficznym, warto ubezpieczyć się na tę okoliczność. W tej sytuacji ubezpieczenie turystyczne z ochroną bagażu będzie doskonałym rozwiązaniem. W przypadku kradzieży, zniszczenia czy zagubienia bagażu otrzymasz zwrot środków. Ubezpieczenie ochroni twój bagaż i jego zawartość w czasie trwania podróży od chwili wyjazdu. Możesz otrzymać do 5 tysięcy złotych, gdy bagaż zostanie skradziony, zgubiony lub zniszczony jeszcze w trakcie podróży lub już podczas twojego pobytu w miejscu docelowym. Dodatkowo możesz liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli bagaż przyleci na miejsce z opóźnieniem.

Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić i opłacić online. Dokument ubezpieczenia otrzymasz e-mailem. To niezwykle szybkie i proste rozwiązanie. Do wyboru masz trzy warianty ubezpieczenia turystycznego, które można dowolnie konfigurować. W ten sposób otrzymasz najbardziej odpowiadający Ci wariant, w przypadku konkretnego wyjazdu. Zastanów się więc: czy celem wyjazdu jest chodzenie po górach? A może fotografował będziesz jedynie naturę i zachody słońca? Wysokość składki uzależniona będzie m.in. od zakresu ubezpieczenia, długości wyjazdu i liczby osób. Szkodę zgłosisz z dowolnego miejsca, wykonując jeden telefon. Wystarczy zadzwonić do naszego Centrum Alarmowego. Numer znajdziesz na naszej stronie WWW lub na polisie, którą od nas otrzymasz.

Ile pieniędzy mogę otrzymać z polisy?

Wysokość odszkodowania w przypadku utraty lub zniszczenia sprzętu fotograficznego ustala się według tego, ile obecnie wart jest dany sprzęt, na dzień poprzedzający wystąpienie szkody. Natomiast sama wartość aparatu określana jest na podstawie rachunków zakupu lub na podstawie wartości nowego przedmiotu o identycznych właściwościach użytkowych. Pamiętaj jednak, że w przypadku otrzymania przez ciebie odszkodowania od osoby trzeciej, czyli np. osoby, która popsuła sprzęt, zmniejszamy wysokość odszkodowania o kwotę, którą otrzymałeś.

Zarówno jako amator, jak i profesjonalista w zakresie fotografii nie możesz zapominać o tym, jak ważne jest ubezpieczenie sprzętu foto. Już niewielka składka pozwoli ci nie martwić się o swój sprzęt, za to cieszyć się pięknymi widokami do fotografowania.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.10.2021