Urlop na Teneryfie – co zobaczyć na Wyspach Kanaryjskich?

Ponad 300 słonecznych dni w roku, lazurowa woda i budżetowe loty – Wyspy Kanaryjskie z roku na rok zyskują na popularności. Podpowiemy Ci, co musisz zobaczyć na Teneryfie i jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd.

Ciepły podzwrotnikowy klimat, piękne krajobrazy, a także doskonała baza turystyczna z różnorodnymi atrakcjami – nic dziwnego, że Wyspy Kanaryjskie co roku przyciągają tysiące turystów. Podpowiadamy, jak zorganizować wakacje na Teneryfie, a także jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd.

Wyspy Kanaryjskie składają się z siedmiu dużych i sześciu małych, wulkanicznych wysp. Największe z nich to Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera oraz El Hierro. Mają najlepszą infrastrukturę i są zarazem najpopularniejsze wśród przyjezdnych. Każda z nich jest zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu i dostępnych atrakcji, ale to właśnie Teneryfa jest najchętniej odwiedzaną przez turystów wyspą. Co stoi za jej sławą?

Wyspy Kanaryjskie – przede wszystkim Teneryfa

Na największej z wysp tego hiszpańskiego archipelagu każdy znajdzie coś dla siebie. Teneryfę można podzielić na kilka części, z których każda oferuje nieco inne atrakcje. Na południu znajdziesz piękne, piaszczyste plaże, wzdłuż których położone są ogromne wakacyjne kurorty. To miejsce, z którego  wszędzie jest blisko, a klimat jest cieplejszy i mniej wilgotny, ale za to musisz liczyć się z tłumami w najbardziej atrakcyjnych miejscach.

W poszukiwaniu spokoju i rodzinnej atmosfery najlepiej udaj się na północ Teneryfy. Zielone wzgórza, wdzierające się w ocean ostre klify i kameralne plaże – to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. W centrum regionu znajdziesz niewielkie miasteczko Tangana. Miejscowość ta ma ponad 500-letnią historię i wyróżnia się swoją malowniczą architekturą. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne wiodące przez zielone i bardzo fotogeniczne góry Anaga.

Równie pięknie prezentuje się zachodnie wybrzeże wyspy, a w szczególności słynne Los Gigantes – drugie co do wielkości klify leżące na terenie europejskiego państwa. Najwyższe formacje skalne osiągają tam nawet 600 metrów wysokości, a widok zarówno z ich szczytu, jak i z perspektywy plaży zapiera dech w piersiach. W znajdującym się tam miasteczku leży niewielki port, w którym wykupisz wycieczkę statkiem. Podczas rejsu możesz nie tylko podziwiać tę dziką i surową panoramę, ale przy sprzyjających warunkach masz szansę także zobaczyć delfiny i wieloryby.

Jednak miejscem wzbudzającym największy zachwyt podróżników jest serce wyspy. To tam w centrum parku narodowego de Las Canada del Teide wyrasta ogromny wulkan Teide – najwyższe hiszpańskie wzgórze. Ze szczytu rozciąga się widok na całą wyspę. Możesz się tam dostać specjalną kolejką linową, która stanowi jedną z największych atrakcji wyspy, szczególnie jeśli chodzi o rodziny z dziećmi.

Na wyróżnienie zasługuje także stolica Teneryfy, czyli Santa Cruz. To tętniące życiem miasto spodoba się zarówno rodzinom z dziećmi, jak i osobom szukającym wieczornych rozrywek w tamtejszych barach i restauracjach.

Wyspy Kanaryjskie zimą?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej wyruszyć na Wyspy Kanaryjskie, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Miejsce to jest idealnym kierunkiem wakacyjnym praktycznie przez cały rok. Szczyt sezonu przypada oczywiście latem, kiedy temperatura na Teneryfie sięga nawet 30°C. W tych miesiącach musisz jednak spodziewać się tłumu urlopowiczów, a ceny noclegów zwykle są wyższe.

Jeśli więc szukasz spokoju, lepiej zaplanuj urlop na Teneryfie w październiku lub we wrześniu. Nie musisz martwić się o pogodę. Temperatura powietrza w tych miesiącach wciąż jest bardzo wysoka (około 27°C w dzień i 19°C w nocy). Niewiele zimniej będzie zresztą w listopadzie i grudniu – choć jeśli zamierzasz wybrać się w góry, lepiej przygotuj ciepłe ubrania na wieczór. Natomiast w styczniu i grudniu zdarzają się dni sprzyjające plażowaniu, jednak nie jest to już tak częste. Z drugiej strony jest to idealna okazja do aktywnego wypoczynku lub zwiedzania wyspy samochodem.

Wakacje na Teneryfie – ubezpieczenie

Wyspy Kanaryjskie są zamorskim terytorium Hiszpanii, dlatego przebywając na nich, możesz liczyć na świadczenia związane z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Musisz jednak pamiętać, że EKUZ gwarantuje pokrycie kosztów tylko tych świadczeń, które w danym państwie są refundowane. Z tego powodu nie powinieneś rezygnować z ubezpieczenia turystycznego online, jeśli zamierzasz spędzić urlop np. na Teneryfie.

Dokonując wyboru polisy, zwróć szczególną uwagę na gwarantowaną sumę kosztów leczenia. Akcje ratunkowe w Hiszpanii są odpłatne, a ich koszt może przekroczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Bardzo drogi może okazać się też transport medyczny do Polski, dlatego staraj się unikać ofert ubezpieczeniowych z niskimi limitami w kwestii tego rozszerzenia. Odpowiednią sumę ubezpieczenia podpowie Ci system podczas wyboru polisy.

Niezależnie od tego, czy lubisz aktywny wypoczynek, czy zamierzasz spędzić urlop na plaży, wypadki zdarzają się wszędzie. Nie zapomnij więc też o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki niemu po powrocie do kraju będziesz mógł otrzymać świadczenie, które może okazać się niezbędne np. do dalszej rehabilitacji.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.02.2021