Kradzież dokumentów w Polsce i za granicą – co trzeba zrobić?

Kradzież dowodu osobistego lub paszportu niesie ze sobą poważne konsekwencje. Sprawdź, jak i gdzie zgłosić kradzież dokumentów.

Kradzież dokumentów w Polsce lub za granicą jest bardzo stresującym wydarzeniem. Niesie też ze sobą wiele konsekwencji. Nie tylko związanych z podróżowaniem, lecz także utratą pieniędzy. Dlatego kradzież dokumentów należy niezwłocznie zgłosić. Zobacz, jak i gdzie to zrobić.

Kradzież dokumentów jest surowo karana. To przestępstwo, za które grozi nawet 2 lata pozbawienia wolności. Takie konsekwencje nie odstraszają jednak złodziei. Kradzież dowodu osobistego lub paszportu wciąż jest częstym zjawiskiem, zwłaszcza w miejscach zatłoczonych. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które wybierają się na wakacje do popularnych turystycznych miejscowości.

Jak zgłosić kradzież dowodu osobistego w Polsce?

Kradzież dowodu osobistego należy zgłosić niezwłocznie po zaobserwowaniu tego faktu. Niestety, przestępcy po zdobyciu cudzych danych działają szybko, dlatego upływ czasu nie jest sprzymierzeńcem w ograniczeniu skutków utraty tożsamości. Osoba, która została okradziona, powinna zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Tam zostanie przyjęte zgłoszenie i sporządzona odpowiednia notatka. Policjanci rozpoczną także działania, których celem jest ujęcie złodzieja.

Warto jednak pamiętać, że zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego na policję nie jest równoznaczne z ich zastrzeżeniem. Oznacza to, że dokument nadal jest ważny. Dlatego konieczne jest udanie się do urzędu gminy. Dowód osobisty można także zastrzec w banku lub online przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Gdzie zgłosić kradzież paszportu za granicą?

Kradzież dokumentów za granicą jest bardzo stresująca i również wymaga zgłoszenia odpowiednim organom – zarówno w kraju aktualnego pobytu, jak i w Polsce. Należy to zrobić niezwłocznie.

Na początek warto zalogować się na portal BIK i zastrzec dokumenty. Dzięki temu przestaną być one ważne. Trzeba też udać się na najbliższy posterunek policji i zgłosić kradzież dokumentów. Funkcjonariusz wyda zaświadczenie o popełnieniu przestępstwa. Podjęte zostaną także działania zmierzające do ujęcia złodzieja. Warto jednak pamiętać, że sprawa może toczyć się nawet kilka tygodni.

Konieczne jest również udanie się do polskiego konsulatu. Adres najbliższej placówki można sprawdzić m.in. na rządowej stronie internetowej. To konieczne do otrzymania tymczasowych dokumentów, bez których nie jest możliwy powrót do kraju. Należy pamiętać, że brak polskiego konsulatu w danym państwie nie jest przeszkodą. Pomoc można otrzymać w placówce dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej.

Czym grozi za kradzież dokumentów?

Utrata dokumentów wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Złodzieje wykorzystują dane, aby zaciągnąć pożyczkę lub kredyt. Często zdarza się również zakup różnego rodzaju przedmiotów (np. drogiego sprzętu RTV) na raty. Dowód osobisty lub paszport może zostać wykorzystany w celu dokonania przestępstwa: wyłudzenia zwrotu podatku, oszustw biznesowych, udziału w procesie prania brudnych pieniędzy, kradzieży (np. wynajętego samochodu lub wyposażenia z wynajętego mieszkania).

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą dokumentów?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zminimalizować ryzyko kradzieży dokumentów. Przede wszystkim należy:

  • trzymać dokumenty w zapinanej kieszeni;
  • trzymać dokumenty blisko ciała (np. w kieszeni spodni lub wewnętrznej kieszeni kurtki);
  • nie zostawiać toreb i plecaków bez opieki nawet na chwilę;
  • w zatłoczonych miejscach nieść plecak lub torebkę przed sobą;
  • nie nosić wszystkich dokumentów przy sobie.

Mimo zachowania ostrożności, nie zawsze możliwe jest uniknięcie kradzieży dokumentów. Dlatego dobrze wiedzieć, gdzie zgłosić się w razie potrzeby.

Kradzież bagażu

Niestety, często się zdarza, że wraz z dokumentami ginie cały bagaż. W walizce, torbie lub plecaku znajdują się nie tylko rzeczy osobiste, ale także drogi sprzęt. Jeżeli do kradzieży dojdzie w czasie wyjazdu, jej skutki można ograniczyć poprzez ubezpieczenie turystyczne. Polisa zapewnia odpowiednie wsparcie finansowe. Dokładny zakres pomocy jest opisany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi trzeba zapoznać się przed podpisaniem umowy.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.01.2022