Ubezpieczenie za granicą – co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Wakacje za granicą? Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym, które będzie Cię chronić podczas wyjazdu. Co powinno zawierać ubezpieczenie?

Wielu z nas wybiera się na zagraniczne wakacje. Chcemy odpocząć, poznać inne kultury, zwiedzić piękne miejsca i oddać się ulubionym rozrywkom. Podekscytowanie i ciekawość sprawiają, że często nie dopuszczamy do siebie myśli o tym, że mogą zdarzyć się sytuacje, które mogą sprawić nam mnóstwo problemów. Nagłe zachorowanie, złamanie ręki czy zwichnięcie nogi, zgubiony bagaż, odwołany lot, awaria samochodu to tylko niektóre z nich. Dlatego właśnie warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które będzie nas chronić podczas wymarzonych wakacji. Co powinno zawierać?

Koszty leczenia za granicą

Nigdy nie wiemy, kiedy wydarzy się nam mniejszy lub większy wypadek. Zwichnięcie kostki może zdarzyć się nam nawet podczas zwiedzania, złamanie nogi podczas nieszczęśliwego upadku z roweru. Nagłe zachorowanie, ostre zatrucie, rany, które będą wymagać szycia to tylko niektóre z sytuacji, na jakie jesteśmy narażeni każdego dnia, również podczas naszego pobytu na wakacjach za granicą.

Na miejscu może okazać się, że już sama organizacja wizyty u lekarza, dojazd do szpitala czy nawet wykonanie prostego zabiegu będą dla nas znacznie bardziej trudne niż w kraju. Należy pamiętać, że również koszty medyczne mogą być dla nas sporym, niemiłym zaskoczeniem. Sama wizyta lekarska na terenie Europy to koszt od około kilkudziesięciu euro, niezbędne leki czy drobne zabiegi mogą być wycenione od kilkudziesięciu przez kilkaset euro. Operacje, w zależności od urazu liczymy nawet w tysiącach euro, natomiast transport medyczny to średnio od 30 000 do 100 000 euro. W Stanach Zjednoczonych czy Azji możemy zapłacić jeszcze więcej.

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia nam pokrycie kosztów medycznych nawet do 1 000 000 zł, więc możemy być spokojni, jeśli nam lub naszemu dziecku przydarzy się coś niespodziewanego.

Co oferuje nam ubezpieczenie turystyczne w obszarze zdrowia?

Pokrycie kosztów do 1 000 000 zł

Na taką pomoc możemy liczyć w przypadku nagłej choroby lub problemów zdrowotnych spowodowanych wypadkiem. Skorzystamy z bezgotówkowej wizyty lekarskiej (to Nationale-Nederlanden za nią zapłaci), pomocy medycznej, konsultacji lekarskich, zabiegów ambulatoryjnych, wizyty lekarza w miejscu naszego zakwaterowania, zakupu lekarstw, środków opatrunkowych, kul czy protez, jak również hospitalizację i transport medyczny.

Zaostrzenie choroby przewlekłej

Jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą, na przykład cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę czy nowotwór, a nasz stan zdrowia niespodziewanie pogorszy się podczas wakacji za granicą, również możemy liczyć na pomoc i pokrycie kosztów niezbędnej pomocy medycznej. Standardowo jest to kwota 20% ubezpieczenia, jednak, jeśli obawiamy się takiej sytuacji, możemy podnieść sumę ubezpieczenia do 100% na tę okoliczność podczas jego zakupu.

Ochrona jeszcze przed wylotem

Jeśli wykupimy ubezpieczenie turystyczne, a nieszczęśliwy wypadek i kontuzja zdarzą się nam na przykład już w drodze na lotnisko, ubezpieczenie będzie działać, więc będziemy mogli liczyć na taką samą pomoc, jak w przypadku problemów zdrowotnych już na miejscu wakacji.

Nagły poród

Jeżeli decydujemy się na zagraniczne wakacje, będąc w ciąży, lub jeśli jest w niej nasza partnerka, małżonka, a akcja porodowa zacznie się wcześniej, niż przewidywaliśmy, możemy być spokojni, bowiem koszty porodu i pobytu w szpitalu za granicą zostaną pokryte przez ubezpieczenie turystyczne. 

Zagubiony lub zniszczony bagaż

Nikt z nas nie chce znaleźć się w sytuacji, w której ląduje w wymarzonej wakacyjnej miejscowości, czeka na lotnisku na bagaż, który… nie pojawia się. Drugim z niemiłych zaskoczeń jest odkrycie, że nasza walizka i znajdujące się w niej rzeczy, dziecięcy wózek czy sprzęt sportowy uległy zniszczeniu. Owszem, jeśli ubezpieczyliśmy się na takie okoliczności u przewodnika, będziemy mogli domagać się roszczeń z tego tytułu, jednak takie sprawy mogą trwać długo. My natomiast nie chcemy wydawać wziętych ze sobą pieniędzy na ubrania, szczoteczkę czy inne niezbędne artykuły, a zgodnie z pierwotnym zamysłem na odkrywanie nowych smaków, wycieczki i zakup pamiątek.

Co oferuje nam ubezpieczenie bagażu w ramach ubezpieczenia turystycznego?

Środki na zakup artykułów pierwszej potrzeby

Jeśli nasz bagaż jest jedynie opóźniony, ale dotrze do nas później niż 6 godzin od momentu przybycia na lotnisko i będziemy musieli zakupić artykuły pierwszej potrzeby:

  • ubrania,
  • szczoteczki do zębów,
  • kosmetyki,
  • jedzenie,
  • napoje,

otrzymamy zwrot za nie na podstawie rachunków i faktur.

Odszkodowanie za zniszczony, skradziony, zgubiony bagaż

Jeżeli nasz bagaż, wózek dziecięcy lub sprzęt sportowy podczas transportu zostanie uszkodzony, skradziony lub zagubiony, otrzymamy odszkodowanie do 5 000 zł.

Ubezpieczenie turystyczne infografika

Pomoc Assistance w podróży zagranicznej

Pomoc Assistance w ubezpieczeniu turystycznym to nieocenione wsparcie w wielu przypadkach. Co obejmuje?

Nagłe zachorowanie, problemy zdrowotne

Assistance w tym zakresie obejmuje wspomnianą wyżej organizację i pokrycie kosztów wizyt lekarskich i wszelkich niezbędnych leków, zabiegów, hospitalizacji. To również wszelkie kwestie związane z transportem pacjenta.

Akcje ratunkowe

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której uratowanie naszego życia i zdrowia będzie wymagać kosztownej akcji ratowniczej, nie musimy przejmować się wizją poniesienia jej kosztów. Te bywają naprawdę wysokie, bo w niektórych okolicznościach konieczne jest nawet poderwanie do akcji helikoptera ratowniczego czy mobilizacja nawet kilkunastu ratowników. 

Transport dzieci do Polski

Jeżeli ulegniemy wypadkowi, w wyniku którego będzie konieczna dłuższa hospitalizacja w szpitalu w miejscu pobytu, dla naszych pociech może zostać zorganizowany bezpieczny powrót do Polski, którego koszt zostanie pokryty dzięki Pomocy Assistance w ramach ubezpieczenia turystycznego.

Pomoc w organizacji kontynuacji leczenia w Polsce

W sytuacji, gdy ze względu na stan zdrowia będziemy musieli przerwać wakacje i wrócić do Polski, otrzymamy pomoc w organizacji dalszego leczenia w kraju. 

Pomoc tłumacza i pomoc prawna

Nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji znajdziemy się podczas naszego wakacyjnego pobytu za granicą. Zgubione dokumenty, rabunek, który chcemy zgłosić odpowiednim służbom czy inne nieprzyjemne sytuacje, mogą okazać się problematyczne w miejscu, w którym nie znamy lokalnego języka. W takich wypadkach możemy liczyć na zorganizowanie dla nas pomocy tłumacza, a w razie potrzeb również pomocy prawnej.
Wszelkie obszary, które są ujęte w ubezpieczeniu turystycznym, zostały szczegółowo wymienione w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Odwołany lub opóźniony lot

Opóźnienie lub całkowite odwołanie lotu to nieprzyjemna sytuacja, niezależnie od tego, czy spotka nas w momencie oczekiwania na wylot na wakacje, czy tym bardziej w dzień powrotu do kraju. Wówczas nie mamy przygotowanej rezerwacji żadnego miejsca noclegowego, gdyby okazało się, że kolejny lot będzie dopiero nazajutrz.

Jak zadziała ubezpieczenie turystyczne? Jeśli podczas naszego powrotu do domu nasz lot okaże się opóźniony o co najmniej 6 godzin lub odwołany, Nationale-Nederlanden zwróci nam koszty, które poniesiemy za zakup artykułów pierwszej potrzeby w kwocie do 2 000 zł. Musimy jednak pamiętać o zgromadzeniu rachunków, faktur oraz otrzymanie od przewodnika dokumentów potwierdzających opóźnienie lub odwołanie. 

Assistance samochodowy

Coraz częściej decydujemy się na dojazd do krajów europejskich własnym samochodem. Chętnie również wybieramy jako wymarzoną formę wypoczynku wakacje objazdowe, podczas których zatrzymujemy się w kolejnych krajach na swojej trasie, by móc choć przez chwilę zwiedzić interesujące nas miejsca, cieszyć się lokalnymi kulinariami i móc zobaczyć jak najwięcej.

W takich przypadkach warto wybrać w ramach ubezpieczenia turystycznego Assistance samochodowy. Nagła awaria czy wypadek mogą pokrzyżować nam wszystkie plany i obfitować w niespodziewane, spore wydatki. Na co możemy liczyć w przypadku awarii lub wypadku?

Naprawa na miejscu

W pierwszej kolejności zorganizowana przez Nationale-Nederlanden pomoc spróbuje naprawić nasz samochód na miejscu wystąpienia awarii. Jeśli to możliwe i usterka zostanie usunięta, możemy spokojnie ruszać dalej w drogę!

Holowanie pojazdu 

Jeżeli naprawienie pojazdu lub przyczepy na miejscu jest niemożliwe, zostanie on odholowany do warsztatu samochodowego. To jednak nie wszystko. Nationale-Nederlanden pokryje koszty naszego transportu, naszych bliskich i zwierząt do warsztatu.

Samochód zastępczy

Jeśli naprawa naszego samochodu ma zająć więcej niż 1 dzień, zostanie nam zapewniony samochód zastępczy, dzięki któremu nie będziemy musieli przerywać wymarzonej podróży.

Hotel ze śniadaniem

Jeśli zdecydujemy się poczekać na dokończenie naprawy naszego samochodu, zostanie nam zapewniony hotel ze śniadaniem (do 3 dni).

Transport podróżujących do miejsca docelowego

Jeżeli samochód miał nam posłużyć wyłącznie do dotarcia na miejsce, mamy możliwość skorzystania ze zorganizowania dla nas, naszych bliskich, zwierząt i bagaży do miejsca docelowego.

Dostarczenie paliwa

W momencie, gdy źle ocenimy odległość do kolejnej stacji benzynowej i zabraknie nam paliwa, zostanie nam ono dostarczone tak, byśmy mogli spokojnie dotrzeć do następnej stacji i zatankować.

 


Materiał przedstawia wybrane informacje o Ubezpieczeniu najemcy. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, wykluczeń i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych warunkach ubezpieczenia na stronie nn.pl

Zespół Nationale-Nederlanden 01.09.2022