Wypadek na rowerze – jak się zabezpieczyć, by otrzymać odszkodowanie?

Jazda na rowerze to świetny sposób na utrzymanie kondycji, ale wiąże się z ryzykiem wypadku. Sprawdź, jak się zabezpieczyć, aby otrzymać odszkodowanie.

Odszkodowanie za wypadek na rowerze – jak można je uzyskać?

Materiał marketingowy

Jazda na rowerze to jeden z ulubionych sportów wśród Polaków. Nic dziwnego – daje możliwość przyjemnego spędzenia czasu z rodziną na łonie natury, a przy tym sprzyja utrzymaniu formy. Podczas jazdy na rowerze może dojść do wypadku. Dedykowane ubezpieczenie roweru pozwala zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Wypadki na rowerze zdarzają się bardzo często

Wypadek na rowerze może zdarzyć się wszędzie. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2022 roku doszło do 1,1 tysiąca zdarzeń z udziałem rowerzystów. Należy podkreślić, że w sezonie wypadków jest znacznie więcej.

Do wypadków z udziałem rowerów dochodzi najczęściej w terenie zabudowanym. Chwila nieuwagi i może dojść do zderzenia – np. ze względu na nieustąpienie pierwszeństwa. Nawet zachowanie należytej staranności nie gwarantuje pełni bezpieczeństwa. Rowerzysta nie odpowiada za zachowanie innych uczestników ruchu.

Policja wskazuje, że liczba wypadków zwiększyła się również w związku z pojawieniem się na drogach hulajnóg elektrycznych. Jazda na takim sprzęcie jest nie mniej kontuzjogenna niż na rowerze. Coraz częściej do poważnych wypadków w centrum miast dochodzi właśnie z udziałem osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych.

Skutki wypadku na rowerze

Niestety, skutki wypadku na rowerze mogą być poważne. Nawet kilka procent zdarzeń z udziałem rowerzystów kończy się śmiercią. Wiele wypadków powoduje poważne złamania, a okres rekonwalescencji po zdarzeniu często przekracza 7 dni.

Po wypadku ważne jest szybkie udzielenie pomocy lekarskiej. Bardzo często po zakończeniu leczenia niezbędna jest rehabilitacja. W wielu przypadkach tylko w ten sposób rowerzysta ma szansę wrócić po wypadku do uprawiania sportów.

Wypadek na rowerze – świadczenia

Odszkodowanie po wypadku na rowerze można uzyskać, jeśli do zdarzenia doszło z winy osoby trzeciej. W takiej sytuacji – na podstawie ogólnych przepisów prawa cywilnego – poszkodowany ma prawo do różnego rodzaju roszczeń do sprawcy. Jeśli jednak tylko Ty doznałeś obrażeń , sposobem na uzyskanieświadczenia pozostanie ubezpieczenie NNW - Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Z tego powodu każdy, kto planuje rowerowe wycieczki, powinien pomyśleć o wykupieniu takiej polisy.

Wypadek na rowerze – ubezpieczenie

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty zapewnia praktyczną pomoc w razie wypadku i awarii. Dzięki polisie możesz liczyć na ochronę nie tylko w razie jazdy na standardowym rowerze, ale również rowerze elektrycznym czy hulajnodze elektrycznej. Ubezpieczenie działa na terenie całej Polski, a wysokość składki rozpoczyna się już od 37,52 zł za pół roku.

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty „Na dwa koła” to bardzo przydatne w praktyce ubezpieczenie Assistance. Dzięki niemu, gdy w trasie Twój rower uszkodzi się albo dojdzie do przebicia dętki, naprawimy sprzęt na miejscu, a jeśli okaże się to niemożliwe – zwrócimy koszty serwisu. Jeśli ulegniesz wypadkowi na rowerze, w którym doznasz urazu, zorganizujemy transport do szpitala lub wizytę u lekarza i pokryjemy jej koszt.

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty „Na dwa koła” zapewnia również wypłatę odszkodowania w razie uszkodzenia, rabunku lub kradzieży Twojego sprzętu. Wypłata może sięgnąć nawet 20 tys. złotych. Masz też możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia wyposażenia. W tej sytuacji otrzymasz świadczenie również za uszkodzony bądź skradziony łącznie z rowerem fotelik dziecięcy, przyczepkę rowerową czy kask.

Ubezpieczenie NNW sprawia, że otrzymasz świadczenie za wypadek na rowerze odpowiadające procentowemu uszczerbkowi na zdrowiu, którego doznałeś z tego tytułu. Wypłaconą kwotę możesz przeznaczyć na dowolny cel, w tym np. na rehabilitację. Świadczenie jest wypłacane niezwłocznie – nie musisz więc czekać na zakończenie leczenia.

Warto wykupić równieżubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej - OC dla rowerzysty. OC to polisa, która zapewnia pieniądze na pokrycie szkód wyrządzonych z Twojej winy osobom trzecim. Jeśli to Ty doprowadzisz do wypadku w trakcie jazdy na rowerze bądź hulajnodze elektrycznej i na skutek zdarzenia dojdzie do szkód u innych osób, poszkodowani otrzymają nawet 50 tys. złotych, a Ty będziesz zwolniony z odpowiedzialności w tym zakresie.

Dużą zaletą ubezpieczenia roweru i rowerzysty jest to, że polisa zapewnia pełną ochronę w różnych sytuacjach. Jeśli pożyczysz swój sprzęt innej osobie i mimo zachowania środków bezpieczeństwa dojdzie do jego kradzieży, i tak będziesz uprawniony do uzyskania odszkodowania. Warto wspomnieć, że ochrona z ubezpieczenia OC i NNW działa również, gdy prowadzisz wypożyczony rower albo hulajnogę.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu roweru i rowerzysty, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia

O autorce: Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista. Swoje zainteresowania skupia wokół szeroko pojętego prawa cywilnego i handlowego, a także finansów i ubezpieczeń. Ma doświadczenie w pracy w kancelariach zajmujących się dochodzeniem roszczeń i obsługą przedsiębiorstw. Tworzy teksty specjalistyczne związane z wykształceniem kierunkowym, ale również regularnie poszerza wiedzę w obszarach z nim powiązanych.

Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista 23.06.2023