Zemsta faraona – co to jest? Jak jej uniknąć?

Słyszałeś o zemście faraona? Dowiedz się, czym dokładnie jest i jak możesz jej zapobiec, aby spokojnie spędzić wakacje.

Zemsta faraona to określenie bardzo nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które dotykają turystów spędzających urlop w Egipcie, a także w Turcji oraz innych krajach arabskich. Szacuje się, że cierpi na nie co drugi urlopowicz.

Klątwa faraona – czym jest i jak się objawia?

Klątwa faraona to określenie potoczne, a przypadłość, która dotyka około połowy Europejczyków spędzających wakacje w krajach Bliskiego Wschodu, formalnie nazywana jest biegunką podróżnych. Bardzo często zemsta faraona mylona jest ze zwykłym zatruciem pokarmowym, ale przyczyną tej popularnej choroby jest najczęściej odmienna flora bakteryjna przewodu pokarmowego turystów. Choroba ta w 80% przypadków wywoływana jest bowiem przez bakterie, a w pozostałych – przez wirusy.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne

 • nawet do 1 mln na pokrycie kosztów leczenia za granicą 
 • zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę 
Oblicz składkę

Zemsta faraona najczęściej objawia się ostrą biegunką, bólem brzucha i wymiotami. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po 2–3 dniach od przyjazdu, mogą trwać 3–4 dni i ustępują samoistnie. Można doświadczyć wszystkich objawów, bądź tylko niektórych, a są to:

 • biegunka,

 • wymioty,

 • nudności,

 • gorączka,

 • ból brzucha.

Poznaj lek na zemstę faraona

Leczenie klątwy faraona polega głównie na przyjmowaniu leków przeciwbiegunkowych. Dzięki nim zwiększa się wchłanianie wody i elektrolitów przez organizm, co zapobiega odwodnieniu. Musisz pamiętać o stałym uzupełnianiu płynów oraz unikaniu alkoholu, ponieważ ten może zwiększyć osłabienie organizmu. Jeśli więc zaobserwujesz u siebie objawy zemsty faraona, to:

 • nie jedz ciężkostrawnych posiłków oraz mięsa i produktów zawierających cukry,

 • unikaj surowych owoców i warzyw,

 • nie pij soków czy alkoholu,

 • pij dużo płynów – najlepiej gorzką herbatę, miętę lub rumianek,

 • jedz suchary, ryż, gotowane ziemniaki, rosół, ewentualnie gotowane warzywa,

 • przyjmuj probiotyk, który pomoże Ci odbudować florę bakteryjną.

Jeśli objawy mają bardzo ostry charakter lub dolegliwości wystąpią u dziecka, koniecznie udaj się do lekarza. Pamiętaj też, że osłabiony żołądek będzie wymagał odpoczynku. Po ustąpieniu dolegliwości stopniowo rozszerzaj menu, a produkty mleczne wprowadź na końcu.

Jak zapobiegać zemście faraona?

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z klątwą faraona, możesz odpowiednio się zabezpieczyć.

 1. Przede wszystkim przed wyjazdem pamiętaj o kupieniu w aptece odpowiednich preparatów probiotycznych, które zawierają kultury bakterii mlekowych i blokują rozwój szkodliwych bakterii. Zabierz ze sobą też elektrolity, np. w saszetkach, oraz sprawdzone tabletki na biegunkę, preparaty przeciwwymiotne i przeciwgorączkowe.
 2. Podczas wyjazdu używaj wyłącznie wody butelkowanej, również do mycia zębów czy rąk. Unikaj wody z kranu w każdej postaci, także kostek lodu podawanych w drinkach.
 3. Myj ręce przed każdym posiłkiem. Jeśli nie masz takiej możliwości, użyj mokrych chusteczek. Myj też wszystkie owoce i warzywa, a przed zjedzeniem obierz je ze skórki.
 4. Nie pij surowego mleka, jedynie pasteryzowane. Unikaj też jedzenia lodów.
 5. Unikaj jedzenia kupowanego na ulicy – hot dogów, hamburgerów, kebabów oraz świeżo wyciśniętych soków.

Praktyczna pomoc i wsparcie finansowe, które zmniejszają odczuwanie skutków przykrych zdarzeń w trakcie podróży, to komfort, o który powinieneś zadbać przed wakacjami. Dlatego mamy dla Ciebie ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci pewną ochronę. W przypadku zemsty faraona ubezpieczenie pokryje koszty związane z pomocą lekarza oraz leczeniem, a w razie potrzeby także transportem medycznym.

Sprawdź też: Bezpieczeństwo w Egipcie - Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020