14.12.2023

Nationale-Nederlanden OFE najlepszym funduszem w Europie Środkowo-Wschodniej

W 23. edycji prestiżowego konkursu IPE European Pension Fund Awards, Nationale-Nederlanden OFE zdobyło tytuł najlepszego funduszu emerytalnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Nationale-Nederlanden OFE z aktywami o wartości 51,66 mld zł, zostało wyróżnione za zdecydowane i proaktywne podejście do zarządzania portfelem. W tym roku sędziowie pozytywnie ocenili również zaangażowanie w odpowiedzialność korporacyjną.
 

IPE European Pension Fund Awards to konkurs organizowany przez Investment and Pension Europe. Jest to największe doroczne spotkanie funduszy emerytalnych w Europie. Jury przyznaje nagrody w kilku kategoriach: nagroda główna, dla określonego kraju lub regionu, a także tematycznie. W tym roku plebiscyt został rozstrzygnięty w Wiedniu, a wśród laureatów znalazło się Nationale-Nederlanden OFE. 

- Otrzymanie nagrody w IPE European Pension Fund Awards to dla nas znaczące osiągnięcie i sygnał, że nasz wkład w branżę emerytalną oraz polski rynek kapitałowy jest zauważalny na arenie europejskiej. Uważamy, że rola największego inwestora instytucjonalnego na GPW nakłada na nas szczególną odpowiedzialność. Od ponad 20 lat staramy się działać według najwyższych standardów w relacjach ze spółkami giełdowymi. Dbamy o ochronę interesów akcjonariuszy mniejszościowych, ale naszą ambicja jest także budowa ładu korporacyjnego, który przyczynia się do kreacji wartości spółek. Szczególny nacisk kładziemy na niezależny i profesjonalny nadzór oraz odpowiednio skonstruowane programy motywacyjne dla kadry zarządzającej. Niejednokrotnie wspieraliśmy spółki w trudnej sytuacji przyczyniając się do powodzenia restrukturyzacji. W szczególnych przypadkach bierzemy na siebie rolę lidera porozumień akcjonariuszy. Podejmujemy aktywne działania w procesach M&A. Nasi zarządzający są wybitnymi ekspertami w swoich sektorach, dzięki czemu są wymagającymi, ale także pożądanymi partnerami dla spółek giełdowych. To wyróżnienie stanowi dla nas również dodatkową motywację, aby kontynuować działania w zakresie skutecznego zarządzania kapitałem i ochrony praw mniejszościowych akcjonariuszy

 

- mówi Szymon Ożóg, prezes zarządu Nationale-Nederlanden PTE.


Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (NN PTE) zarządza Otwartym Funduszem Emerytalnym od przeszło 20 lat. NN OFE może się pochwalić największymi aktywami w całej Europie Środkowo-Wschodniej, które sięgają 51,66 mld zł (stan na 31.10.2023). Warto podkreślić, że stopa zwrotu od momentu uruchomienia funduszu wyniosła +495,10 proc. (20.05.1999-31.10.2023), przy średniej OFE +461,47 proc.