Fundusze PPK w 2020 roku zdały egzamin

24/02/2021

PPK przeszły swój pierwszy test – 2020 rok to był jednocześnie pierwszy pełny rok działalności funduszy zdefiniowanej daty, inwestujących wpłaty do PPK, oraz okres niezwykłej zmienności na rynkach finansowych. Fundusze PPK w Nationale-Nederlanden PTE zdały egzamin – wszystkie fundusze Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro zakończyły rok 2020 r. na plusie i zdołały pomnożyć kapitał uczestników PPK. 

Wybuch pandemii COVID-19 wprowadził spore zamieszanie na rynkach finansowych. Po rekordowych wzrostach na początku 2020 r., wczesną wiosną 2020 r. rynki akcji mocno zanurkowały – w wyniku obaw o wpływ pandemii na działalność gospodarczą. Pakiety pomocowe poszczególnych państw (fiskalne i monetarne) wspierające gospodarkę ustabilizowały sytuację na rynkach, a nadejście lata, które przyniosło spadek zachorowań oraz luzowanie obostrzeń gospodarczych przyniosło powrót optymizmu na rynki. Początek jesieni to lekki wzrost obaw inwestorów w związku z drugą falą pandemii i wyborami prezydenckimi w USA, lecz wygrana Joe Bidena oraz przełom na rynku szczepionek na COVID-19 wywołała euforię na rynkach. Rynkowe wahania wpłynęły na wyniki PPK, w tym stopy zwrotu Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro. Jednak w 2020 r. wszystkie fundusze zdołały pomnożyć kapitał inwestorów, a stopy zwrotu wahają się od 5,4% do 7,7%.

 

O autorze:


Katarzyna Czupa, starszy specjalista ds. programów emerytalnych w Nationale-Nederlanden PTE. Analityk rynku finansowego z 5-letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym m.in. Analizach Online, Domu Maklerskim BZ WBK (obecnie Santander). Doktorantka w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej.

Informacje prawne: Niniejszy materiał przygotowany został w celach informacyjnych przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. Nie stanowi on oferty w rozumieniu odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej, ani nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego, nie może być także rozumiany jako zachęta do dokonywania inwestycji lub określonych zachowań w zakresie produktów inwestycyjnych. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanych środków, dlatego Nationale-Nederlanden nie gwarantuje osiągnięcia określonego zysku w przyszłości. Prezentowane wyniki mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych, a także nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnego wyniku w przyszłości.