Quiz zdrowia

Wiedza
od serca

Przyłóż serce do naszego quizu i sprawdź ile wiesz na temat chorób serca i chorób nowotworowych. Dowiedz się też, czy stosujesz odpowiednią profilaktykę.

Spróbuj odpowiedzieć poprawnie na poniższe pytania i przekonaj się, że można zrobić więcej by pozostał w dobrej formie fizycznej.

Zdiagnozuj swoją wiedzę

1/8

Ile wynosi prawidłowe tętno u osoby dorosłej?

Super! Odpowiedziałeś prawidłowo.

Niestety, Twoja odpowiedź jest nieprawidłowa.

Prawidłowa odpowiedź: Prawidłowe tętno u osoby dorosłej
to 70 uderzeń na minutę.

Czy wiesz, że tętno zmienia się podczas całego życia i u niemowlęcia wynosi nawet do 150 uderzeń na minutę i wraz z upływem lat zwalnia do standardowych 70 uderzeń na minutę u osób dorosłych. U osób starszych wynosi 60 uderzeń na minutę. Badanie tętna jest niezwykle istotne i powinno być przeprowadzane regularnie jako część podstawowej profilaktyki. Zadbaj o siebie i weź odpowiedzialność za bliskich.

Ile posiłków dziennie powinna spożywać osoba dorosła?

Brawo! Udzieliłeś poprawnej odpowiedzi.

Niestety, nie jest to prawidłowa odpowiedź.

Prawidłowa odpowiedź: 5-7 zbilansowanych posiłków dziennie to optymalna ilość pożywienia jaką osoba dorosła powinna dostarczyć swojemu organizmowi w ciągu dnia.

Pamiętaj, że prawidłowa dieta jest jednym z kluczowych czynników wpływających na przeciwdziałanie chorobom serca i chorobom nowotworowym.

Warto wiedzieć, że… w ciągu ostatnich kilku lat zmianie uległy nawyki żywieniowe Polaków. Jak? Okazuje się, że Polacy coraz rzadziej podjadają między posiłkami, ograniczając się do spożywania zalecanych 5-7 posiłków dziennie. Stale rośnie liczba osób poszukujących dietetycznych zamienników produktów, a jednocześnie przekonujemy się coraz częściej, że „dobrze niekoniecznie znaczy drogo”.

Choroby serca częściej dotykają mężczyzn czy kobiet?

Potwierdź odpowiedź

Brawo! Odpowiedziałeś prawidłowo.

Niestety, nie zaznaczyłeś żadnej odpowiedzi.

Odpowiedź: obie są poprawne.

Mężczyźni szybciej zapadają na choroby serca niż kobiety, ale niestety, po okresie menopauzy liczba kobiet cierpiących na choroby serca jest równa liczbie mężczyzn. Według raportu American Heart Association w 2010 roku choroby serca przyczyniły się do większej ilości zgonów wśród kobiet niż mężczyzn.

Jakie badania powinny wykonywać kobiety po 30 roku życia
pod kątem chorób serca i chorób nowotworowych?

Potwierdź odpowiedź

Brawo! Odpowiedziałeś prawidłowo.

Niestety, nie zaznaczyłeś żadnej odpowiedzi.

Prawidłowa odpowiedź: wszystkie powyższe

Super! Masz doskonałą wiedzę na temat badań profilaktycznych. Regularne badania są bardzo ważne, na szczęście w Polsce rośnie świadomość tego, ile mogą zmienić.

Prawie, ponieważ wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe. Regularne wykonywanie badań jest bardzo ważne, gdyż pozwala na wykrycie ewentualnej choroby we wczesnym stadium. Ma to często decydujące znaczenie w dalszym leczeniu i powrocie do zdrowia. Dlatego warto zawsze uwzględnić w kalendarzu daty badań profilaktycznych. Zdrowie jest najważniejsze!

Jak rozpoznasz zawał?

Potwierdź odpowiedź

Brawo! Odpowiedziałeś prawidłowo.

Niestety, nie zaznaczyłeś żadnej odpowiedzi.

Odpowiedź poprawna – wszystkie powyższe.

Na szczęście coraz więcej ludzi zna objawy zawału i może zareagować w porę. Często niewielki ucisk w klatce piersiowej bądź mdłości bywają mylnie interpretowane jako niestrawność, należy więc obserwować osoby, szczególnie starsze, skarżące się na nie. Pozostałe dolegliwości mogą świadczyć
o tym, że sprawa jest poważna i konieczna jest wtedy szybka interwencja lekarza.

Czy choroba nowotworowa może przebiegać bezobjawowo?

Odpowiedziałeś prawidłowo.

Nie jest to prawda.

Odpowiedź poprawna – Tak.

Niestety, w naszym społeczeństwie nadal panuje powszechne przekonanie o tym, że głównym symptomem choroby nowotworowej jest ból bez wyraźnej przyczyny. Należy jednak pamiętać, że ból jako objaw rozwijającej się choroby pojawia się dopiero w późniejszej fazie, a choroba może zostać wykryta dużo wcześniej. Dlatego tak ważne są badania kontrolne.

Czy to prawda, że umiarkowana aktywność fizyczna
może wydłużyć życie nawet o 3-5 lat?

Potwierdź odpowiedź

Brawo, masz rację!

Niestety, to błędna odpowiedź.

Odpowiedź prawidłowa: Prawda

Już 30 minut codziennej umiarkowanie wymagającej aktywności fizycznej dziennie pomaga wydłużyć życie. Zastanów się nad wprowadzeniem do swojego dnia marszu lub jazdy na rowerze.

O jakich badaniach powinni pamiętać mężczyźni
po 30 roku życia pod kątem chorób serca?
Zaznacz tak/nie przy odpowiedziach, które według Ciebie są prawidłowe:

Potwierdź odpowiedź

Brawo! Odpowiedziałeś prawidłowo.

Niestety, nie zaznaczyłeś poprawnych odpowiedzi.

Prawidłowe odpowiedzi to: A, C, D, F

Badania, które mężczyźni powinni wykonywać regularnie to EKG serca co 2 lata, RTG klatki piersiowej raz na jakiś czas, zmierzenie lipidogramu raz na jakiś czas oraz regularne mierzenie ciśnienia i tętna. Pozwolą one uniknąć chorób serca i krążenia. Pozostałe z wymienionych badań czyli USG prostaty i kolonoskopia dotyczą profilaktyki raka po 50 roku życia.

Twój wynik:

/8

Dziękujemy za udział w naszym quizie.

Zdrowie jest ważne, dlatego im więcej o nim wiemy, tym lepiej możemy o nie zadbać. Cennej wiedzy nigdy za wiele, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszych raportem „Miej serce do zdrowia”, z którego dowiesz się więcej o profilaktyce zdrowia i finansowej, poznasz wiele ciekawostek zdrowotnych i cenne porady jak prowadzić styl życia na piątkę!

Pamiętaj, że Twoje życie jest ważne, nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twoich najbliższych.

następne pytanie zobacz wynik
Powrót do Raportu
Masz wyłączoną obsługę języka JavaScript lub Twoja przeglądarka nie obsługuje tego języka. Jeżeli masz wyłączoną obsługę JavaScript, musisz ją włączyć aby poprawnie wyświetlać tę stronę i móc korzystać z wszystkich jej funkcjonalności.