Jak skompletować wyprawkę dla maluszka i nie zbankrutować

Czy da się tak skompletować wyprawkę dla malucha, żeby nie wydać na nią fortuny

Amerykańska dziennikarka i felietonistka, Abigail Van Buren powiedziała kiedyś, że jeśli chcemy dobrze dla swoich dzieci, mamy spędzać z nimi 2 razy więcej czasu i wydawać na nie 2 razy mniej pieniędzy. Czy da się tak skompletować wyprawkę dla malucha, żeby nie wydać na nią fortuny? I czy rzeczywiście potrzebujemy dla swojego niemowlaka tylu nowoczesnych gadżetów?

 

Wcześniejsze przygotowania


Wydatki na niemowlęcą wyprawkę warto zaplanować już na początku ciąży, a później sukcesywnie kupować rzeczy znajdujące się na naszej liście. Im wcześniej przygotujemy się na przyjście malucha, tym więcej zaoszczędzimy. Największym wrogiem są zakupy robione w pośpiechu - noworodek za kilka dni będzie w domu, a przyszły tata jeszcze biega po sklepach w poszukiwaniu łóżeczka czy fotelika samochodowego. Jeśli zadbamy o wszystkie dziecięce gadżety wcześniej, odnotujemy oszczędności w budżecie.

Koszt podstawowych domowych akcesoriów dla dziecka (razem z łóżeczkiem) wynosi ok. 1500 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze ubranka, fotelik samochodowy i wózek. To w sumie 3-6 tys. zł.  
 
Na etapie planowania tego, co musimy kupić dla naszego malucha, stwórzmy listę wszystkich potrzebnych rzeczy. Uwzględnijmy na niej nie tylko łóżeczko, wózek czy fotelik samochodowy, ale też kosmetyki do pielęgnacji, pieluchy, butelki i mleko modyfikowane (jeśli niemowlak nie będzie karmiony piersią).

Swoją wyprawkę skonsultujmy z rodziną lub znajomymi, którzy mają już dzieci. Podpowiedzą nam, co wykreślić z listy i co zupełnie się nam nie przyda. Być może, będą mogli oddać lub odsprzedać nam za niższą cenę wiele dziecięcych akcesoriów.


 

Kupowanie używanych rzeczy 


Nawet dobrze sytuowane rodziny, w których dochód na osobę znacznie przekracza średnią krajową, decydują się na zakup używanych dziecięcych rzeczy. Nie dotyczy to tylko przedmiotów mało wykorzystywanych (łóżeczko po jednym dziecku zdecydowanie nadaje się dla kolejnego malucha), ale i ubrań. Niemowlaki tak szybko wyrastają z pajacyków, body i spodenek, że nawet nie zdążą ich zniszczyć. Ciuszki po innych maluszkach kupione w komisie lub ciucholandzie mogą wyglądać tak samo atrakcyjnie jak te z metkami, a być o wiele tańsze. 

Jeśli planujemy jedno dziecko, skorzystajmy z ofert używanych wózków. Gondoli oraz fotelika dla niemowlaka będziemy używać maksymalnie przez rok (gondolę nawet tylko w pierwszym półroczu życia malucha). Siedzącemu dziecku kupmy spacerówkę i w tym przypadku wystrzegajmy się produktów w okazyjnych cenach. Postawmy na znanych producentów polecanych przez innych rodziców. Wózek spacerowy posłuży maluchowi przez kolejne 3, a nawet 4 lata. Musi więc być zwrotny i wygodny w prowadzeniu, przestronny, żeby maluch mógł w nim komfortowo siedzieć i spać, a także wytrzymały, żeby przetrwał nawet najtrudniejsze warunki. 

 

Używane rzeczy, które nie tracą na jakości, to:
•    dziecięce łóżeczko z osłonką
•    wanienka
•    bujaczek
•    nosidełko lub chusta do noszenia (w tym przypadku nawet bardziej ceni się używane)
•    przewijak lub komoda z przewijakiem
•    termometr do wody
•    dziecięce ubranka (szczególnie te noszone do 6 miesiąca, zanim maluszek zacznie raczkować i samodzielnie jeść)
•     otulacz, rożek
•    zabawki (inne niż gryzaczki)
•    szumiś


 

Wyprawka dla niemowlaka – co powinno znaleźć się na liście


Zacznijmy od rzeczy najbardziej oczywistej, czyli pieluch. Bez nich trudno przetrwać pierwsze 2 lata życia dziecka. Do wyboru mamy pieluchy jednorazowe, czyli pampersy, oraz wielorazowe (pieluchomajtki ze specjalnym chłonnym wkładem). Pieluszki oraz mleko modyfikowane generują najwyższe miesięczne koszty, jednak i te możemy obniżyć. Wystarczy, że zamiast oryginalnych pampersów wybierzemy dyskontową wersję. Wielu rodziców chwali sobie tańsze pieluchy, nie tylko za cenę, ale i bardzo dobrą jakość. Zakup pieluszek wielorazowych to jednorazowy koszt rzędu 150-200 zł (jeśli zdecydujemy się na wkład np. z bambusa, a nie na jednorazowe wkładki).

Drugim niezbędnym elementem wyprawki są dziecięce ubranka. Nie przesadzajmy z ilością. Nowo narodzonemu dziecku wystarczy 5 par body z długim i krótkim rękawkiem, 5 pajacyków, 2 czapeczki, 5 par skarpetek i ewentualnie 5 par śpioszków. Dopiero kiedy niemowlak zaczyna samodzielnie jeść i raczkować, potrzebuje więcej kompletów ubrań. Na początku jego rzeczy zmieszczą się w jednej, małej szufladzie. 

Oprócz ubranek przyda się nam kilka tetrowych pieluch, ręcznik, 2 kocyki, rożek lub otulacz. Będziemy potrzebowali również dziecięcych kosmetyków do mycia i pielęgnacji. W tym przypadku również zachowajmy rozsądek. Przed urodzeniem malucha zakupmy tylko delikatny płyn do mycia i krem na odparzenia. Jeśli noworodek nie będzie miał problemów skórnych, wystarczą tylko te dwa preparaty, żeby dobrze zadbać o jego skórę.

W wyprawce powinny znaleźć się też 2 butelki (jeśli niemowlak będzie karmiony mlekiem modyfikowanym), smoczek, ewentualnie laktator. 

Pamiętajmy też o niezbędnym wyposażeniu takim, jak łóżeczko, przewijak (ułatwi pielęgnację dziecka), wózek i fotelik samochodowy.

 

Szukasz dobrego ubezpieczenia dziecka? Sprawdź: Ubezpieczenie dziecka

Zespół Nationale-Nederlanden 10.08.2019