Jak znaleźć dobrą nianię?

Znalezienie dobrej niani to często zadanie pracochłonne. Każdy bowiem szuka jak najlepszej opieki dla swojego dziecka, a liczba ogłoszeń jest ograniczona, zwłaszcza gdy zależy nam na doświadczeniu. Jak znaleźć odpowiednią osobę? Gdzie rozpocząć poszukiwania? Ile kosztuje opiekunka do dziecka? Odpowiadamy na wszystkie te i inne pytania!

Jak zatrudnić nianię?

Nianię można zatrudnić w oparciu o umowę aktywizującą. Dzięki niej rodzice zobowiązani są do płacenia jedynie części składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Reszta jest finansowana z budżetu państwa. Żeby jednak było to możliwe, należy spełnić kilka warunków, w tym m.in.:

  • rodzice dziecka nie mogą przebywać na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym,
  • dziecko musi mieć od 20 tygodni do 3 lat (ewentualnie 4 lat, jeśli nie ma dla niego miejsca w przedszkolu),
  • niania ukończyła 18 lat i nie jest rodzicem dziecka, może jednak należeć do rodziny, np. być babcią lub ciocią dziecka.

Kiedy zatrudnić nianię?

Najczęściej opiekunkę do dziecka zatrudnia się, kiedy rodzic, który do tej pory sprawował główną opiekę nad dzieckiem, chce wrócić do pracy, a pomoc babci czy też umieszczenie pociechy w żłobku nie wchodzą w grę. W takiej sytuacji zazwyczaj jest to praca na cały etat.  Ponadto, zapewnienie opieki jest konieczne w przypadku dzieci do 7 roku życia, nawet jeśli miałyby jedynie przebywać przez chwilę same w domu. Więcej na ten temat można przeczytać w Pozostawienie dziecka bez opieki - Kiedy można zostawić dziecko samo w domu?

Rodzice chętnie poszukują także niani wieczornej lub weekendowej, zwłaszcza jeśli pracują w trybie zmianowym albo oboje często wyjeżdżają w delegacje. Czasem potrzeba im jedynie kogoś, kto odbierze dziecko z przedszkola i spędzi z nim kilka godzin do powrotu jednego z rodziców.

Gdzie szukać niani?

Znalezienie dobrej niani to nie lada wyzwanie. Warto jednak zadać sobie trud, by zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę. Gdzie szukać odpowiedniej osoby?

Przede wszystkim wśród rodziny, znajomych oraz koleżanek i kolegów z pracy. W ten sposób łatwiej znaleźć kogoś zaufanego. Może daleka kuzynka lubi dzieci i chce sobie dorobić? A może sąsiadka przyjaciółki skończyła pedagogikę i szuka zatrudnienia jako niania?

Bywa i tak, że ktoś ze współpracowników rezygnuje z opiekunki, gdyż jego dziecko jest na tyle duże, by pójść do przedszkola, więc ma osobę godną polecenia. To rozwiązanie idealne.

Jeśli poszukiwania opiekunki z polecenia okażą się bezskuteczne, czas wytoczyć cięższe działa. Nie każdy jednak chce zdawać się wyłącznie na własny osąd. Doskonale zdają sobie o tym sprawę agencje pracy specjalizujące się w poszukiwaniach opiekunek. Funkcjonują one przede wszystkim w dużych miastach, gdzie popyt na profesjonalne nianie jest największy.

Zanim jednak dojdzie do podpisania umowy z agencją opiekunek, warto dokładnie przyjrzeć się warunkom współpracy. Do przedstawienia ilu kandydatek zobowiązuje się podmiot? W jaki sposób weryfikuje zgłaszające się panie? Jak wysoka jest prowizja podmiotu w przypadku zatrudnienia znalezionej przez agencję osoby? To podstawowe kwestie które należy przeanalizować, zanim podpisze się umowę.

Jeżeli efekt działań agencji będzie niesatysfakcjonujący, ogłoszenie o poszukiwaniu niani warto zamieścić w Internecie – wykorzystując w tym celu portale z ofertami o pracę. Żeby w jak największym stopniu ograniczyć odpowiedzi od przypadkowych osób, warto jasno sprecyzować swoje oczekiwania.

Jakie wymagania musi spełnić opiekunka do dziecka?

To, jakie wymagania musi spełnić osoba zatrudniana jako niania, tak naprawdę zależy od rodziców dziecka. To oni bowiem najlepiej wiedzą, kogo potrzebuje ich pociecha i oni sami. Najczęściej jednak od opiekunki wymaga się:

  • doświadczenia – najlepiej jeśli będzie to opieka nad cudzym dzieckiem poświadczona stosownymi referencjami,
  • miłego usposobienia i odpowiednich cech charakteru – życzliwość, odpowiedzialność, cierpliwość, wyrozumiałość oraz rzetelne wywiązywanie się z obowiązków to główne cechy charakteru, których rodzice wymagają od niań,
  • określonego wykształcenia – niania nie musi mieć studiów wyższych ukierunkowanych na pracę z dziećmi czy też specjalnego przygotowania pedagogicznego, jednak posiadanie pewnych kwalifikacji na pewno będzie pomocne w znalezieniu pracy. Rodzice na stanowisku opiekunki chętnie widzą pielęgniarkę, położną, nauczycielkę wychowania przedszkolnego, psycholog dziecięcą, pedagoga czy też terapeutkę pedagogiczną,
  • znajomości języka obcego – czasem jest ona konieczna, by porozumieć się z dzieckiem lub jednym z jego rodziców.

 

Niania czy żłobek?

To podstawowy dylemat wielu rodziców. Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z tych rozwiązań jest lepsze. Wiele zależy m.in. od wieku dziecka, jego inteligencji emocjonalnej, a także możliwości finansowych rodziny.

Liczy się również nastawienie rodziców. Nie każdy rodzic będzie chciał zatrudniać w domu „obcą osobę”. Część dorosłych z kolei nie darzy zbyt dużym zaufaniem instytucji żłobkowej. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania warto więc wziąć pod uwagę własne preferencje. Wówczas w czasie pracy łatwiej będzie się można skupić na obowiązkach zawodowych, a nie na ciągłym rozmyślaniu, czy dziecko jest w dobrych rękach. Decyzję pomoże podjąć także przygotowany przez nas artykuł: Czy posyłać dziecko do żłobka?

Niemniej, w obu tych przypadkach warto rozważyć wykupienie ubezpieczenie dziecka online. Najczęściej można nim objąć dziecko od 3 do 18 roku życia. Dlaczego warto to zrobić? Ubezpieczenie dziecka online chroni je zarówno gdy przebywa w placówce edukacyjnej, jak i w momencie, kiedy spędza czas poza domem, np. bawiąc się z przyjaciółmi. Jeżeli dojdzie do wypadku, którego konsekwencją będzie np. złamanie lub skręcenie to środki finansowe zostaną wypłacone jeszcze tego samego dnia.

Ile kosztuje opiekunka do dziecka

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z lutego 2018 roku mediana miesięcznych zarobków opiekunek do dzieci wynosiła wówczas 2314 zł brutto. Obecnie zapewne jest to nieco wyższa kwota, gdyż wynagrodzenia niań stale rosną.

To, jaki będzie ostateczny koszt zatrudnienia opiekunki do dziecka, jest tak naprawdę kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, w tym m.in. liczby godzin w miesiącu, które niania ma spędzać z pociechą, wymagań stawianych jej przez rodziców czy też tego, czy opieka nad dzieckiem obejmować będzie także weekendy.

Na wysokość zarobków niań wpływ ma również miejsce pracy. W największych miastach Polski liczyć mogą one na najlepsze warunki płacowe. 

Ile bierze opiekunka do dziecka za godzinę

Od ok. 8,40 zł na Podkarpaciu do ok. 14 zł w Warszawie – tak kształtują się stawki godzinowe opiekunek do dzieci. Z roku na rok jednak są one coraz wyższe. Praca niani coraz bardziej się bowiem profesjonalizuje, dzięki czemu liczyć mogą one na wyższe płace.

Tagi:
Zespół Nationale-Nederlanden 01.01.2020