Jakich zabawek nie kupować dzieciom?

Nauka poprzez zabawę to najlepsze, co rodzice mogą zagwarantować swoim pociechom. Nie tylko zapewnia maluchom frajdę, ale przede wszystkim wspiera ich prawidłowy rozwój. Kluczowym jej elementem są odpowiednie zabawki. Co warto wybrać, a z czego lepiej zrezygnować?

Zabawki a kwestia bezpieczeństwa

Rynek zabawek dziecięcych dynamicznie się rozwija. Co rusz pojawiają się nowe rozwiązania, które zachwycają swym kształtem, kolorem i funkcjonalnością, oczarowując zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niezależnie jednak od tego, ile entuzjazmu budzą, muszą być przede wszystkim bezpieczne.

Podstawowym sposobem na upewnienie się, że zabawka bezpieczna, jest sprawdzenie, czy na jej opakowaniu widnieje certyfikat jakości. Jednym z najczęściej spotykanych jest certyfikat CE.

Informuje on, że wyrób spełnia wymogi Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz ochrony zdrowia i środowiska. Bywa jednak, że producent umieszcza go na opakowaniu, mimo że nie przeprowadził żadnych testów zgodności z unijnymi normami. Co więcej, łatwo go pomylić ze znakiem „Chiński Eksport”, który również wykorzystuje litery CE.


 

Certyfikaty bezpieczeństwa

Na opakowaniach zabawek warto szukać także innych oznaczeń certyfikatów bezpieczeństwa i jakości.  Zalicza się do nich m.in.:

 • Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka lub Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny -  to polskie certyfikaty, przyznawane po pomyślnym przejściu specjalistycznych testów. Oznaczają, że produkt jest zgodny z polskimi normami bezpieczeństwa.
 • Certyfikat Bezpieczny dla dziecka - wydawany jest przez Instytut Włókiennictwa z Łodzi. Oznacza, że zabawka nie zawiera szkodliwych substancji.
 • DEKRA, GS (Geprüfte Sicherheit), Spiel gut - znaki jakości wydawane przez niemieckie instytucje. Informują one, że zabawka jest zgodna z europejskimi dyrektywami.
 • TÜV Rheinland - przyznają go niezależne laboratoria. Oznacza zgodność z europejskimi normami.
 • PN ( znak zgodności z Polskimi Normami) - daje pełną gwarancję bezpieczeństwa przy użytkowaniu zabawki.

Nigdy nie mamy pewności, czy podczas zabawy nie dojdzie do wypadku. Dziecko w trakcie biegu może się pośliznąć, zwichnąć rękę czy nawet ją złamać. Najmłodsi są w ciągłym ruchu, dlatego o ich bezpieczeństwo trzeba troszczyć się kompleksowo. Pomoże w tym indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka. To gwarancja pełnej ochrony przez cały rok i wypłaty środków natychmiastowo po zdarzeniu. W takich sytuacjach najważniejsza jest opieka nad dzieckiem, dodatkowe przejmowanie się finansami to często zbyt wiele. Indywidualne ubezpieczenie NNW dziecka pozwoli skupić się na tym co najważniejsze, bez martwienia się pieniędzmi. 

 
 

Ubezpiecz dziecko online

Sprawdź indywidualne ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka. Już od 59 zł rocznie. Cztery pakiety do wyboru. 
 

Sprawdź

Na co zwracać uwagę kupując zabawki dla dziecka?

Posiadanie odpowiedniego certyfikatu bezpieczeństwa to nie jedyna rzecz, jaką należy sprawdzić przed kupnem zabawki. Zweryfikować należy także to, czy produkt nie ma żadnych ostrych krawędzi, ukrytych zadziorów czy też łatwych do połknięcia elementów. 

Czujność budzić powinny również wszelkie ruchome mechanizmy, które mogą wyrządzić dziecku krzywdę. Warto również powąchać zabawkę, by upewnić się, że nie wydziela ona drażniących zapachów. Również i dźwięk powinien znaleźć się na cenzurowanym. Zbyt głośny produkt może bowiem uszkodzić maluchowi słuch.

Zabawki dostosowane do wieku

Wybierając zabawkę dla dziecka, warto zwrócić uwagę także na oznakowanie wiekowe. Pozwala ono szybko ocenić, czy dany produkt jest dostosowany do wieku malucha.

Jakie zabawki dla niemowlaka?

W przypadku zabawek przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników wypatrywać należy oznaczenia „nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat”. Jeżeli znajduje się ono na produkcie, trzeba go bezwzględnie odrzucić. Nie jest on bowiem ani bezpieczny dla niemowlaka, ani dostosowany do jego wymagań.

Najmłodsze dzieci nie potrzebują skomplikowanych zabawek. Karuzela, grzechotka, gryzak, przytulanka, kostka sensoryczna czy też mata edukacyjna to rozwiązania proste, a zarazem idealne dla niemowlaka. 

Nie należy także przesadzać z ich ilością, co podkreśla psychoterapeuta i trener umiejętności psychologicznych Robert Rutkowski: “Każdy, kto przychodzi w odwiedziny, przynosi ze sobą zabawkę. Bolą nas oczy i uszy, bo często też zabawki piszczą, brzęczą i wyją, 1tak, że nie wiemy na czym się skupić. Ta kakofonia demoluje dziecku psychikę. Z własnego lenistwa kupujemy dzieciom setki zabawek. Dzięki temu dziecko jest nimi zajęte, a my mamy spokój. Malec z racji tego, że dorasta, potrzebuje coraz więcej uwagi, a my zamiast mu ją dawać, kupujemy wciąż nowe zabawki”. Co istotne, zbyt duża dawka bodźców sprawia, że dziecko nie jest w stanie się skoncentrować, przez co później może mieć problemy ze snem. 

Zamiast kupować dziecku kolejną zabawkę, warto zaangażować się bardziej w jego życie i podarować mu wspólne chwile. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł: Zabierz dziecko do świata wspólnej pasji.

Jakie zabawki edukacyjne dla dwulatka?

Zabawki dla dwulatka oprócz bezpieczeństwa i dobrej zabawy powinny oferować walory edukacyjne. Dziecko w tym wieku bawi się bowiem bardziej świadomie niż niemowlę. Warto więc zadbać o jego rozwój nie tylko ruchowy, ale i intelektualny.

W tym kontekście dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne. Zalicza się do nich m.in. puzzle, klocki, zgadywanki oraz łamigłówki. 

Jakie zabawki dla starszego dziecka?

W przypadku starszego dziecka decyzję o zakupie konkretnej zabawki warto podjąć wraz z pociechą. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której zabawka szybko się znudzi i zostanie wyrzucona w kąt.

Wybierać można spośród szeregu rozwiązań. Zdolności manualne, intelekt i kreatywność ćwiczą m.in. układanki, tablice manipulacyjne czy też klocki magnetyczne. W nauce języka obcego pomocne zaś okażą się zabawki dwujęzyczne. Z kolei tunele, piłki i auta zwiększą ruchliwość dziecka.

Zabawki edukacyjne - czym się cechują?

Zabawki edukacyjne jak żadne inne łączą w sobie zabawę i naukę. Nie tylko dają dziecku wiele radości, ale służą jego wielostronnemu rozwojowi, w tym:

 • ćwiczą sprawność manualną,
 • trenują koordynację oko-ręka,
 • rozwijają kreatywność i wyobraźnię,
 • uczą logicznego myślenia i orientacji przestrzennej,
 • podpowiadają, jak wyrażać uczucia i podejmować decyzje,
 • rozwijają zdolności ruchowe.

Jakich zabawek unikać?

Zabawki doskonale zaspokajają dziecięcą fantazję. Jeżeli jednak będą nieodpowiednio dobrane, mogą zaszkodzić zdrowiu pociechy. Jakich rozwiązań warto się więc wystrzegać?

Przede wszystkim zbyt głośnych zabawek dźwiękowych. Chociaż dają one dzieciom sporo frajdy, mogą uszkodzić słuch malucha lub przyczynić się do występowania problemów z nim w przyszłości. Dzieci bowiem często przykładają je do uszu.

Unikać należy również niebezpiecznych zabawek militarnych. Plastikowe karabiny, proce czy też pistolety na kulki to chętnie wybierane prezenty, szczególnie dla chłopców. Mogą jednak wyrządzić krzywdę i dzieciom, i dorosłym, jeśli strzały będą z nich oddawane w kierunku innych.

W przypadku dziewczynek dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju małe zestawy makijażowe. Będą one dobrym rozwiązaniem, tylko jeśli zostaną wcześniej przetestowane dermatologiczne. W przeciwnym razie mogą podrażnić skórę dziecka i powodować alergie.

Jeśli wybieramy zabawkę dla małego dziecka (poniżej 3 roku życia), zastanówmy się czy cyfrowe gadżety na pewno są mu już potrzebne. Więcej na ten temat we wpisie: Rodzic kontra digitalowy świat.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę? Podsumowanie!

Podczas wyboru zabawki musimy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach, warto je ponownie przytoczyć:

 • Zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka – sprawdzajmy oznaczenia.
 • Nie powinna zawierać drobnych elementów, zwłaszcza w przypadku zabawek dla najmłodszych.
 • Musi posiadać certyfikaty bezpieczeństwa.
 • Dobrze, gdy jest wzbogacona o walory edukacyjne.
 • Podczas wyboru zabawek nie należy stawiać na ilość – zbyt duża ilość bodźców dekoncentruje.
Tagi:
Zespół Nationale-Nederlanden 01.01.2020