5 nawyków finansowych, przez które nie jesteś bogaty

Jakie przyzwyczajenia finansowe mogą utrudniać bogacenie się.

Dobre nawyki finansowe pomagają zbudować majątek i go utrzymać. Złe nawyki stają się natomiast największym zagrożeniem dla naszych finansów. Sprawdzamy, jakie przyzwyczajenia dotyczące pieniędzy mogą utrudniać bogacenie się. 

 

1.    Brak planowania swoich finansów


Przyczyną numer 1, przez którą trudno osiągnąć nam finansową niezależność, jest brak kontroli nad budżetem. Pieniądze wpływają na nasze konto, a my nie mamy planu, jak je rozdysponujemy. Spłatę najważniejszych zobowiązań, jak np. kredyty i rachunki zostawiamy na sam koniec. Najpierw korzystamy z pieniędzy, pokrywając bieżące wydatki. Nie wiemy, ile możemy przeznaczyć na jedzenie, ubrania, przyjemności i wydatki na dzieci. Działamy bez planu finansowego, nie oszczędzając. W zapożyczaniu się nie widzimy nic złego, dlatego nawet jeśli nadwyżki finansowe nie wystarczają nam na spełnienie naszych zachcianek, kupujemy drogie sprzęty na raty, bierzemy samochód w leasing lub decydujemy się na zakup mieszkania, na które w rzeczywistości nas nie stać. Żyjemy chwilą, nie rozmawiając o finansach i skutkach naszych zakupowych decyzji.    

 

2.    Życie ponad stan i wydawanie więcej niż zarabiamy


Osoby, które potrafią się bogacić, to najczęściej ludzie żyjący poniżej swoich finansowych możliwości. Choć stać ich na zakup drogich rzeczy i życie na bardzo wysokim poziomie, zawsze potrafią skalkulować swoje wydatki. 

To, co ogranicza nas przed zdobywaniem dużych pieniędzy, to życie ponad stan i wydawanie więcej niż możemy. Jeśli zamiast oszczędzania nadwyżek finansowych wydajemy je na chwilowe zachcianki, nigdy nie uda nam się zbudować zabezpieczenia na przyszłość i zrealizować większych celów finansowych.

Dodatkowym hamulcem mogą być wszelkie pożyczki i kredyty, które zaciągamy. Zdarza się, że wpadamy w spiralę długów, z której trudno nam się wydostać. Spłacamy jedno zobowiązanie, biorąc kolejne. 


 

3.    Uleganie chwilowym emocjom i podejmowanie nieprzemyślanych decyzji 


To bardzo łączy się z brakiem planowania finansów. Osoby, które kontrolują swój budżet, notując comiesięczne wydatki, wiedzą dokładnie, na co mogą przeznaczyć swoje dochody. Ustalają, czy stać je na konkretny zakup. Jeśli bieżący budżet na to nie pozwala, odkładają oszczędności w specjalnym funduszu na nieregularne wydatki. Do zakupów podchodzą racjonalnie, wybierając najkorzystniejsze oferty.

Podejmowanie nieprzemyślanych decyzji pod wpływem emocji powoduje, że kupujemy więcej niż potrzebujemy. Nasze konto się uszczupla, a pod koniec miesiąca brakuje nam środków, które moglibyśmy przelać na rachunek oszczędnościowy.

  

4.    Marnowanie czasu na zajęcia, które nie dają nam żadnych korzyści


Ludzie sukcesu charakteryzują się proaktywną postawą, stale się szkoląc i zdobywając nowe umiejętności. Swój czas i energię przeznaczają na zajęcia, które pomnażają ich majątek. Unikają spotkań z ludźmi odbierającymi im pasję. Zamiast oglądania telewizji, przeznaczają swój wolny czas na czytanie wartościowych książek, słuchanie wykładów lub biorą udział w szkoleniach. Nie siedzą, czekając na okazję, ale sami szukają sposobności, żeby rozwinąć swój biznes lub ubić nowy interes. Skupiają się też na doskonaleniu i rozwijaniu tych umiejętności i cech, co do których wykazują największe predyspozycje. Nie tracą swoich sił na bycie dobrym, ale energię przeznaczają na to, żeby stać się w swojej dziedzinie doskonałym. 

Ci, którzy nigdy nie staną się bogaci, uważają, że w życiu trzeba mieć szczęście, żeby coś osiągnąć. Marnują więc czas na bezwartościowe rozrywki, czekając na okazję życia. Nie rozwijają swoich talentów, pozostając w strefie komfortu. Wystarcza im przeciętność w tym, co robią. 


 

5.    Ignorowanie edukacji finansowej 


Umiejętność rozmawiania o pieniądzach, ustalania celów finansowych i zarządzania budżetem to najważniejsze elementy inteligencji finansowej. Jeśli zignorujemy edukację dotyczącą pieniędzy i zarządzania nimi, uznając, że wiemy już wszystko, utracimy szansę na zbudowanie swojej niezależności.

Edukacja finansowa obejmuje nie tylko wiedzę o tym, jak rozdysponować swoje comiesięczne wynagrodzenie. Uczy też, jak 
odłożyć pieniądze i jak bezpiecznie je inwestować. Nieznajomość produktów finansowych i oddanie swoich środków w ręce „ekspertów” może mieć dla nas przykre konsekwencje. Edukacja finansowa jest dla nas tak samo ważna, jak nasze umiejętności, dzięki którym zarabiamy na życie. Chcemy stawać się bogaci, więc o pieniądzach powinniśmy wiedzieć jak najwięcej. To, co będzie pomnażało nasze przychody, to umiejętności negocjacyjne. Wykorzystamy je w np. pracy do uzyskania premii czy podwyżki. 

Na temat pieniędzy mamy wiele błędnych przekonań, które wynieśliśmy z domu lub które zaszczepiło nam społeczeństwo. Złe nawyki finansowe sprawiają, że sami powstrzymujemy się przed zdobywaniem majątku, choć mamy ku temu możliwości.  

Zobacz też: Jak odkładać pieniądze?

Zespół Nationale-Nederlanden 06.08.2019