Jak zaangażować się bardziej-rola ojca w rodzinie

Czasy, w którym ojciec reprezentował tylko władzę, prawo i dyscyplinę już dawno minęły – i to na szczęście 😊 Korzyści odnoszą bowiem nie tylko dzieci, ale sami ojcowie.

Jacy wiec są współcześni tatusiowie? Na pewno zaangażowani! Według raportu „Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?” polscy ojcowie aktywnie przygotowują się do tej najważniejszej roli w życiu, chcą spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu oraz regularnie uczestniczą w ich życiu przedszkolnym i szkolnym. To właśnie oni najczęściej odwożą/przywożą dzieci ze szkoły czy zajęć dodatkowych.  Bardzo ważna jest dla nich edukacja dzieci w zakresie finansów. Trzech na czterech ojców zachęca dziecko do oszczędzania, angażuje w robienie zakupów i gospodarowanie pieniędzmi. To właśnie ojcowie jako pierwsi zachęcają dzieci do samodzielnego zarabiania oraz….dają kieszonkowe.

Rola ojca i matki w rodzinie

 

Współcześni tatusiowie najczęściej zachęcają też do aktywnego spędzania czasu – wycieczka rowerowa, wypad na basen czy wspólne bieganie.  Pozwalają dziecku, aby swobodnie rozwijało swoje talenty, zachęcają do podejmowania nowych wyzwań. Są tutaj znaczniej bardziej liberalni w podejściu, pozwalają dziecku uczyć się na własnych błędach. Domeną matek w dalszym ciągu jest „ochrona dziecka przez całym światem” oraz zbytnia nadopiekuńczość.

 

Współczesny tata uczestniczy i chce być obecny we wszystkich obszarach życia swoich dzieci. A poprzeczkę cały czas podwyższają matki 😊. Raport pokazuję wyraźnie rozbieżności między percepcją mężczyzn oraz ich partnerek. O ile ojcom wystarczy rola stratega wyznaczającego kierunek, dbanie o bezpieczne warunki do rozwoju oraz edukacja finansowa, to dla matek ważna jest codzienny obszar obowiązków jak pomoc przy odrabianiu lekcji, przygotowywanie posiłków, wizyty u lekarza, itp.  Rola ojca-mentora i kierowcy już im nie wystarczy 😊. Kobiety są tu bardziej wymagająca i bardziej krytyczne jeżeli chodzi o codzienne obowiązki i zaangażowanie ojca w wychowanie dzieci. Jednak pytane wprost, jakim ojciec jest ich partner w przytłaczającej większości dają pozytywne oceny ( 85 proc.).

Więc na czym ojcowie powinni popracować? Badania i wizyty u lekarza to zdecydowanie domena matek. Widok ojca z dzieckiem u lekarza to faktycznie rzadkość.  Narodziny dziecka nie wpływają także na sytuację zawodową  -  tylko 29 proc. mniej czasu poświęca karierze po narodzeniu dziecka, podczas gdy co druga matka pracuje mniej od momentu, gdy na świcie pojawią się dziecko. Od ojca oczekuje się, że będzie obecny również w sferze emocjonalnej, zarówno dzieci, jak i swoich partnerek.

Kobiety są bardziej wymagająca i bardziej krytyczne, jeżeli chodzi o codzienne obowiązki i zaangażowanie ojca w wychowanie dzieci. Jednak pytane wprost, jakim ojciec jest ich partner w przytłaczającej większości dają pozytywne oceny ( 85 proc.). Więc może wcale nie jest tak źle 😉 .

 

Szukasz dobrego ubezpieczenia dziecka? Sprawdź na stronie Ubezpieczenie dziecka

Zespół Nationale-Nederlanden 09.09.2019