Jak podreperować budżet po wakacjach

Warto jednak spróbować zapanować nad wakacyjnym budżetem, by wrzesień nie zaskoczył nas pustką na koncie.

Latem lubimy zaszaleć i nie myśleć o pieniądzach. Warto jednak spróbować zapanować nad wakacyjnym budżetem, by wrzesień nie zaskoczył nas pustką na koncie. 


 

Zainstaluj aplikację kontrolującą budżet


Nikt nie lubi zbierać paragonów i spisywać codziennych wydatków. Tym bardziej możesz nie mieć ochoty tego robić w trakcie wypoczynku. Żeby jednak na bieżąco śledzić swój budżet i trzymać się wyznaczonych limitów, warto skorzystać z wygodnych aplikacji kontrolujących finanse. Do konta w aplikacji możesz przypisać wszystkie karty, z których korzystasz i ustawić kategorie produktów, jakie będą zapisywały się przy wydatkach. Przy płatności kartą, wydatek od razu zapisze się w aplikacji.

Śledząc raporty dzienne, tygodniowe i miesięczne, na bieżąco zorientujesz się, czy nie wydajesz za dużo. Być może takie tygodniowe zestawienie budżetu domowego ułatwi Ci panowanie nas swoim budżetem.


 

Wykorzystaj do maksimum wyjazd pakietowy 


Jeśli kupujesz wyjazd pakietowy, w którym masz zapewnione wyżywienie i ewentualne wycieczki, wykorzystaj go do maksimum. Posiłki jedz w hotelu, zamiast biegać po mieście w poszukiwaniu lokalnych przysmaków. Oczywiście, to doskonały sposób na poznawanie kultury, ale skoro zdecydowałeś się na wyjazd all inclusive, zrezygnuj z dalszego wydawania pieniędzy na jedzenie. 

Biura podróży proponują czasami oferty zawierające w pakiecie oprócz wyżywienia i zakwaterowania również wycieczki krajoznawcze. Zamiast więc na własną rękę szukać miejsc do odwiedzenia, warto skorzystać z tego, co oferuje organizator. Z drugiej strony, jeśli biuro zaproponuje Ci wykupienie dodatkowej wycieczki, zweryfikuj jej cenę. Zdarza się bowiem, że takie wyjazdy kosztują więcej niż te, które zorganizowałbyś na własną rękę. 


 

Unikaj sklepów z pamiątkami    


Jedna drobna pamiątka przywieziona z wyjazdu w zupełności wystarczy. Tak naprawdę nawet nie potrzebujesz „gotowców” ze sklepu. Wystarczy, że zrobisz sobie zdjęcie w charakterystycznym miejscu, przywieziesz z wycieczki kamień albo muszelkę. To nie tylko darmowe pamiątki, ale również przedmioty, do których wraca się potem z sentymentem. Jeśli masz zamiar coś kupić, niech będzie to użyteczna pamiątka, taka jak kubek czy miseczka. 

 

Kupuj sezonowe produkty

Lato to dobry czas na eksperymentowanie z nowymi warzywnymi i owocowymi potrawami. W gorące dni jemy zazwyczaj mniej, a nasze posiłki charakteryzują się niższą kalorycznością. Żeby latem obniżyć wydatki na jedzenie, szukaj sezonowych i najtańszych produktów. Szybka warzywna sałatka z dodatkiem makaronu przygotowana w domu zastąpi lunch na mieście. Po tygodniu jedzenia domowych obiadów zaoszczędzimy nawet 100 zł. 

Jeśli wybierasz się na urlop bez wykupionego wyżywienia, ustal dzienny limit gotówki, którą przeznaczysz na jedzenie. Oczywiście nie chodzi o to, żeby ciągle odmawiać sobie przyjemności - nie służy to finansowej higienie, a po pewnym czasie staje się bardzo frustrujące. Celem jest jednak to, aby w rozsądny sposób dysponować dostępnymi środkami i nie popaść w kłopoty finansowe. Czy jeśli odmówisz sobie posiłku w bardzo drogiej restauracji 2 razy dziennie, Twój urlop będzie przez to gorszy? Zawsze możesz zjeść taniej, przygotowując taki wykwintny obiad samodzielnie.   


 

Przygotuj wakacyjny budżet 

Podstawą jest solidny plan finansowy, w którym uwzględnisz wszystkie niezbędne wydatki. Bez budżetu będziesz działać na oślep, a pod koniec wakacji okaże się, że znacznie przekroczyłeś swoje możliwości finansowe.

W budżecie wakacyjnym uwzględnij każdy planowany i spontaniczny wyjazd. Weź pod uwagę nie tylko koszt zakwaterowania i wyżywienia, ale również koszt dojazdu i wydatki dodatkowe. Rozpisz aktywności, jakie chcesz podjąć w wakacje i sprawdź, czy na wszystkie wystarczy środków. Być może w te wakacje będziesz musiał zrezygnować ze skoku ze spadochronem, żeby móc ponurkować w Egipcie albo odmówić sobie kursu kitesurfingu na rzecz jeździeckiego obozu dziecka. Wybory nie są łatwe, ale jeszcze trudniej poradzić sobie później z przywróceniem finansowej stabilności. 


Wakacje, podczas których dzieci spędzają większość czasu w domu, mogą być czasem, kiedy podnoszą się koszty życia. Dzieci nie stołują się w szkole, ale jedzą domowe posiłki. Korzystają też więcej z komputerów (wyższe zużycie prądu), a w upalne dni biorą prysznic 2-3 razy dziennie (większe zużycie wody). Choć dodatkowe wydatki wydają się pomijalne, uwzględnij je przy planowaniu wakacyjnego budżetu. 

Zespół Nationale-Nederlanden 08.08.2019