Jak przetrwać podróż pociągiem z dzieckiem

O czym trzeba pamiętać, podróżując z dzieckiem pociągiem i jak odpowiednio się do niej przygotować?

O czym trzeba pamiętać, podróżując z dzieckiem pociągiem i jak odpowiednio się do niej przygotować?
 

Podróż pociągiem to prawdziwa przygoda! Nie bój się więc tego środka transportu, jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem. Kilka minut poświęconych na zaplanowanie i przygotowanie się do wycieczki sprawi, że i Ty, i maluch wyniesiecie z niej tylko miłe wspomnienia. 

Przede wszystkim pociąg może być naprawdę dobrą alternatywą dla samochodu. To naprawdę wygodny i całkiem szybki środek transportu. Może być też o wiele tańszy niż jazda autem, zwłaszcza, że PKP oraz koleje regionalne oferują sporo zniżek dla rodzin z dziećmi czy dla samych dziećmi. 

Kolejną przewagą pociągu nad samochodem jest fakt, że dzieci rzadziej cierpią w nich na chorobę lokomocyjną.


 

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi


W wielu pociągach są wyznaczone przedziały dla rodzin z dziećmi, więc kupując bilet, warto sprawdzić, czy istnieje możliwość, by skorzystać z tej opcji. Trzeba jednak pamiętać, że w sezonie letnim zainteresowanie taką ofertą może być duże, więc rezerwacji lepiej dokonać wcześniej. Co ważne, trzeba to zrobić, kupując bilet w kasie na dworcu – nie da się tego zrobić online.

Przewoźnik oferuje również inne udogodnienia dla rodziców, jak np. przewijaki dla niemowląt czy brak opłat za przewóz wózka dziecięcego (nie musi być złożony). W pociągach z wagonami restauracyjnymi można też poprosić obsługę o bezpłatne skorzystanie z wrzątku, wyparzenie butelki i podgrzanie dziecięcego posiłku. 

 

Kilka tygodni przed podróżą


Jeśli to Wasza pierwsza, dłuższa podróż pociągiem, to przygotowania do niej zacznijcie kilka tygodni wcześniej. Pierwszym krokiem niech będzie wycieczka pociągiem na krótszym dystansie. Dzięki temu zobaczysz, jak Twoje dziecko zachowuje się podczas podróży, a jednocześnie przekonasz się, jakie elementy wyposażenia są dla Ciebie niezbędne i pomocne, by zająć dziecku czas i odpowiadać na wszystkie jego potrzeby.
 
Kupując bilet, rozważ przedział dla rodzin z dziećmi, a jeśli takiego nie ma, to przynajmniej spróbuj zarezerwować miejsce tuż przy wyjściu. Dzięki temu, jeśli okaże się, że będziecie musieli często opuszczać przedział (ze względu np. na złe samopoczucie malucha lub jego potrzebę ruchu), będzie to bardziej komfortowe dla innych pasażerów. W przypadku podróży nocą opcją wartą rozważenia są wagony sypialniane. W tzw. kuszetkach będziecie mogli liczyć nie tylko na prywatność, ale także na warunki umożliwiające wygodny sen. 

Przy zakupie biletu na kierunek typowo wakacyjny, znaczenie ma też termin. Dlatego jeśli to możliwe, unikaj podróży w weekendy, kiedy wagony są zdecydowanie mocniej zatłoczone. Wyjazd i powrót w środku tygodnia może pomóc uniknąć tłumów w pociągu, a także na dworcu. 


zobacz także: Podróże z dzieckiem - jak zaszczepić w dziecku pasję do podróżowania?

 

Bezpośrednio przed wyjazdem


Miejsce wybrane, bilety kupione, to teraz pora na pakowanie! Na czas podróży koniecznie zabierz to, co pomoże Ci zająć uwagę dziecka. Książeczki, zabawki, maskotki – wszystko może się przydać, ale pamiętaj, że wszystko też musi być ciche! Jeśli jedną z Twoich tajnych broni jest bajka lub gra puszczona na tablecie czy komórce, to nie zapomnij o słuchawkach, dzięki którym maluch będzie mógł też słuchać, nie przeszkadzając przy tym innym. 

Przekąski i napoje to rzecz raczej oczywista. Warto jednak pamiętać, że w wagonie nie jesteśmy sami, dlatego jedzenie powinno mieć neutralny zapach. Osławione legendą jajka na twardo czy kanapki z kiełbasą lepiej zostaw na inną okazję 😉 W zamian zabierz ze sobą coś pełnowartościowego, jak kanapki, sałatka z makaronem czy naleśniki. Oprócz zapachu, warto kierować się również kwestiami praktycznymi i wybrać takie przekąski, które można zjeść, nie używając sztućców i nie brudząc rąk. Tym samym zamiast np. truskawek lepsze będzie jabłko pokrojone na mniejsze cząstki lub mus owocowy w saszetce.

Poza zdrowymi i pożywnymi daniami, weź ze sobą też coś na „czarną godzinę” – gdyby maluch zrobił się naprawdę marudny, to nagrodą za jeszcze trochę cierpliwości może być ulubiony słodycz. 

Chociaż ograniczysz „brudzące” przekąski do minimum, to i tak przygotuj się na nieprzewidziane sytuacje, w których dziecko może się pobrudzić. Do torebki zapakuj więc mokre chusteczki i chusteczki higieniczne, a także żel antybakteryjny. Przydadzą się nie tylko w przypadku awarii, ale także w sytuacjach, kiedy okaże się w pociągowej łazience skończyło się mydło. Kolejnym pomocnym akcesorium będą jednorazowe nakładki na toaletę. 

Zdecydowana większość pociągów jest klimatyzowana, dlatego – nawet jeśli na dworze panuje upał – weźcie ze sobą sweterek lub bluzę, dzięki czemu po prostu nie zmarzniecie. Przydać może się też kocyk, który w zestawie z małą poduszeczką będzie jak znalazł na wypadek drzemki. 

Podróż pociągiem wraz z dziesiątkami obcych osób to nie lada wyzwanie. Dbając o wygodę swoją i dziecka, pamiętaj, że równie ważny jest też komfort pozostałych pasażerów. Dlatego też kopanie w krzesło, krzyki, głośne oglądanie bajek na telefonie czy kłótnie z rodzeństwem nie powinny wchodzić w grę. 

Zobacz też: Podróż samochodem z dzieckiem

Liliana Lewandowska 21.06.2019