Jak zaszczepić w dziecku pasję podróżowania?

Podróżowanie to ciągłe odkrywanie nowego – miejsca, ludzie, smaki… Tym razem podpowiadamy, jak zachęcić najmłodszych do wędrówek, wycieczek i innych wypraw...

Mały człowieczek przychodzi na świat i w mgnieniu oka staję się najważniejszą osobą i całym sensem życia 😊 Najchętniej oddałbyś mu wszystko, kupił, co tylko zechce i bronił przed całym światem. Spośród całej masy rzeczy, które możesz dziecku kupić, zajęć, na które możesz zapisać najważniejsze jest jednak jedno – czas. Czas to emocje, doznania i przeżycia. Kumulacją tego wszystkiego jest podróżowanie.

Podróżowanie to ciągłe odkrywanie nowego – miejsca, ludzie, smaki… To uruchamia wyobraźnię, otwiera nas na wszystko to, co inne. To nieustanny zachwyt nad pięknem tego świata i mnóstwo wspomnień, które zostają z nami na zawsze.  Ktoś powie, że małe dziecko nie będzie pamiętało miejsc, w którym było. Owszem, miejsc może nie, ale emocje na pewno - smak lodów, szaloną podróż pociągiem,  zabawę z miejscową dziewczynką na plaży. Będzie pamiętać, jak obierając mango, mama zachlapała całą sukienkę, jak wujek zgubił klapki wysiadając z łódki  i jak wyglądały płaszczki w oceanarium. A miejsce – nie ma tu znaczenia 😊

Podróżowanie nie musi od razu oznaczać egzotycznych wypraw na drugi koniec świata.
Nie chodzi tu o miejsce, ale sam fakt odkrywania, przeżywania i dzielenia emocjami. Żadna zabawka tego nie zastąpi,  bo tego nie da się kupić-tego trzeba doświadczyć.

Podróże z dzieckiem – jak zaszczepić pasję podróżowania?

Co zrobić, żeby zaszczepić w dziecku pasję podróżowania? Podróżować! 😊
Dzieci najbardziej kochają dwie rzeczy-rodziców i zabawę. Pokaż dziecku, że podróż to przygoda, zaangażuj w planowanie, pozwól wybrać atrakcje na miejscu. Rafting, wspinaczka na szczyt czy może zwiedzanie jaskiń – daj maluchowi zdecydować, niech poczuję, że ma wpływ na Waszą wspólną wyprawę. Zróbcie sobie „ dzień odkrywania” – nowych miejsc, lokalnych smakołyków – niech to będzie wspólne przeżycie.  Poczytajcie historię i kulturę danego miejsca, opowiedz o miejscowych zwyczajach, religii, porozmawiajcie z miejscowymi ludźmi. Pokażcie, że każdy dzień może być inny, a życie może być jedną wielką przygodą.

Do wyjazdu trzeba się też odpowiednio przygotować: studiuj z dzieckiem mapy, przewodniki, czytajcie relacje z podróży. Zróbcie listę miejsc, które chcecie odwiedzić, rzeczy, które chcecie spróbować, potraw, które chcecie spróbować i zawieście w pokoju dziecka. Niech będzie to Wasza rodzinna lista. Zaznaczajcie miejsca, w których już byliście, a pamiątki i zdjęcia z wyjazdów trzymajcie w specjalnych „podróżnych pudełkach” – będziecie mogli do nich wracać w dowolnym momencie i wracać do wspólnych wspomnień.

Zdecydujcie co będzie Wam w podróży niezbędne – może maska z rurką do odkrywania podwodnego świata, dobre buty do zdobywania szczytów lub wygodny plecak z bidonem na wodę, żeby móc całymi dniami włóczyć się po miastach i miasteczkach. Porozmawiajcie też wspólnie o tym,  dlaczego trzeba zawsze zabrać w podróż apteczkę, dlaczego tak ważne są alarmowe numery telefonów i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne.

A więc życzymy Wam cudownym wspomnień z wypraw i pamiętajcie - podróżując, jesteśmy razem, jesteśmy tu i teraz, mamy czas dla siebie – a to najlepsza lekcja, jaką możesz dać swojemu dziecku.

Powodzenia!

Zobacz też: Podróż pociągiem z dzieckiem - przygotowanie 

Ela Jung 24.05.2019