Co zrobić, aby jazda na sankach była bezpieczna?

Jazda na sankach to jedna z najpopularniejszych aktywności zimowych. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas jej uprawiania.

Pierwsze opady śniegu oraz jego gruba warstwa zalegająca na zewnątrz zachęca wielu z nas do wyjścia na świeże powietrze i rozpoczęcie przygody ze sportami zimowymi. Choć jazda na sankach to aktywność uwielbiana głównie przez dzieci, coraz więcej dorosłych również decyduje się na jej uprawianie. Należy jednak pamiętać o tym, że podobnie jak każdy inny sport, jazda na sankach może wiązać się z ryzykiem upadków i kontuzji. Sprawdź, jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Wybierając się na sanki, należy pamiętać o tym, iż nie jest to sport bezkolizyjny. Choć większości z nas kojarzy się on rekreacyjnie, warto mieć na uwadze fakt, iż uprawiając go, mogą wydarzyć się różne wypadki i kolizje powodujące poważne uszkodzenia ciała, kontuzje i urazy. Dlatego też przed wyjściem na stok warto odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo, a jeśli na sanki wybiera się dziecko – jemu również przekazać niezbędną wiedzę.

Po pierwsze, podobnie jak w przypadku każdego innego sportu zimowego, przed wyjściem na sanki warto dokładnie zapoznać się z prognozą pogody. Ze względów bezpieczeństwa szczególnie ważne jest unikanie śnieżycy, dlatego też na wypad na sanki zdecydowanie lepiej jest wybrać słoneczny dzień. Oprócz tego warto pamiętać o odpowiednim ubiorze. Szczególnie ważne są nieprzemakalne, zimowe spodnie i kurtka oraz kask, który ochroni głowę saneczkarza przed uderzeniem o twardą, zmrożoną nawierzchnię. Należy pamiętać również o zastosowaniu ochronnego kremu z filtrem, dzięki któremu twarz będzie chroniona przed promieniowaniem słonecznym, szkodliwym nie tylko w czasie upałów, lecz także zimą.

Kolejna zasada bezpieczeństwa dotyczy przestrzeni, w której będziesz zjeżdżać. Pamiętaj o tym, aby wybrać górkę o w miarę łagodnym nachyleniu. Na stromych stokach ryzyko wypadków jest zdecydowanie większe. Należy również unikać oblodzonych powierzchni, na których bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad sankami oraz tych, na których znajdują się wystające gałęzie, kamienie czy inne przedmioty zwiększające niebezpieczeństwo na trasie.

Przed wyjściem na sanki warto zapoznać się również z podstawowymi zasadami zjeżdżania ze stoku. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, iż w razie zbliżania się do widocznej przeszkody, która może zagrozić twojemu bezpieczeństwu, dobrym rozwiązaniem jest próba przechylenia na bok, zahamowania siłą własnego ciała lub, w razie niepowodzenia pierwszych sposobów, zeskoczenie z sanek i uniknięcie bezpośredniego zderzenia.

Czy warto zainwestować w ubezpieczenie?

Zanim wybierzesz się na sanki, dokładnie przemyśl potencjalne ryzyko wypadków i kolizji, w efekcie których mogą powstać liczne urazy czy kontuzje. Dobrym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia na wypadek uszkodzenia ciała, które zabezpieczy cię przed negatywnymi konsekwencjami wypadków. Dzięki takiej polisie zyskasz większy komfort psychiczny i pewność, że w razie niefortunnego zdarzenia będziesz mieć zapewnioną niezbędną pomoc oraz wsparcie finansowe. Wypłacona po zdarzeniu kwota pomoże ci zapewnić sobie najlepszą pomoc medyczną oraz profesjonalną rehabilitację, dzięki czemu rekonwalescencja i powrót do pełni sił potrwają znacznie krócej. Dużym atutem tego ubezpieczenia jest możliwość wyboru jednego z trzech dostępnych wariantów, czyli  indywidualne dostosowanie jego zakresu do własnych potrzeb.

Dostępne są:

  • wariant podstawowy, obejmujący uszczerbki na zdrowiu powyżej 5%,
  • wariant rozszerzony, uwzględniający uszczerbki na zdrowiu już od 1%,
  • wariant pełny, obejmujący uszczerbki na zdrowiu od 1%.

Ten ostatni jest dodatkowo rozszerzony o pierwszą pomoc finansową w razie złamania i zwichnięcia.

Zespół Nationale-Nederlanden 21.05.2021