Etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia

Pierwszy rok życia dziecka nazywany jest niemowlęctwem. To czas bardzo intensywnego rozwoju. Jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój dziecka? Poniżej przedstawiono najważniejsze informacje na ten temat w formie kalendarza rozwoju dziecka, miesiąc po miesiącu.

Pierwszy roku życia dziecka – rozwój

Znajomość etapów rozwoju dziecka jest bardzo ważna – pozwala szybko zauważyć wszelkie nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Oto najważniejsze osiągnięcia dziecka, jakie powinny mieć miejsce w pierwszym roku życia:

 • W ciągu pierwszych dni po przyjściu na świat maluch traci około 10% masy urodzeniowej, jednak bardzo szybko tę stratę nadrabia – do końca 1. miesiąca przybiera około 500 g. W tym okresie bardzo mocno reaguje na bodźce. Jego ciało pokryte może być delikatnym meszkiem, który znika z reguły w ciągu kilku tygodni. Nie widzi w pełni. Nie odróżnia dnia i nocy. Przez zdecydowaną większość czasu śpi. Rozpoznaje najbliższe osoby na podstawie ich zapachu, głosu i dotyku.
 • Wraz z upływem 1. miesiąca życia dziecko przestaje być noworodkiem. Maluch zaczyna delikatnie podnosić główkę. Lubi patrzeć na twarze innych ludzi. Rozpoznaje twarz bliskich i reaguje na nie uśmiechem. Typowym zjawiskiem jest kolka – napady bólów brzuszka.
 • W 3. miesiącu niemowlę wodzi wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami, reaguje na bodźce dźwiękowe i obraca w ich kierunku główkę. Jego zmysły się wyostrzają. Chętnie poznaje swoje ciało – dotyka je, wkłada ręce do buzi. U wielu niemowląt pojawia się głużenie (wypowiadanie głosek gardłowych i tylnojęzykowych np. k, g, ch). Dziecko przybiera na wadze około 700 g.
 • Podczas 4. miesiąca rozwoju obserwuje się duży postęp w motoryce – dziecko chętnie wyciąga rączki, podnosi nie tylko główkę, lecz także klatkę piersiową. Dochodzi do stabilizacji rytmu dnia – 2–3 drzemki dziennie, jedzenie co 3–4 godziny. Maluch zaczyna wypowiadać głoski wargowe i głośno się śmieje.
 • W 5. miesiącu powinno nastąpić znaczne zwiększenie masy ciała – w stosunku do masy urodzeniowej jest ona 2 razy większa. Zmianie ulega również długość ciała, o około 10 cm w porównaniu do dnia przyjścia na świat. Dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby: „ghee”, „ra”, „da”.
 • Kiedy dziecko ma pół roku, powinno potrafić obracać się na boki, przekręcać z brzucha na plecy. Wiele dzieci w tym wieku siada. W jamie ustnej pojawiają się pierwsze zęby. Od tego momentu rozwój dziecka staje się bardziej indywidualny i można obserwować pewne różnice między dziećmi.
 • W 7. miesiącu życia dziecko odkrywa nową formę ruchu – sprężynowanie, czyli trzymane pod paszkami przykuca i odpycha się ku górze. Dziecko zachowuje dystans wobec obcych osób. Potrafi trzymać przedmiot w dwóch rękach, manipulować nim, obracać i bawić się.
 • 8. miesiąc to czas, kiedy dziecko potrafi obracać się wokół własnej osi. Za pomocą różnych gestów pokazuje swoje potrzeby. Zaczyna zauważać przyczyny i skutki zachodzących wokół niego działań. Można go uczyć klaskania i machania.
 • W 9. miesiącu życia dziecko stoi trzymane za rączki i potrafi pełzać. Maluch jest bardzo przywiązany do mamy i nie lubi się z nią rozstawać. Stara się już naśladować innych. Waży około 6–7 kg.
 • 10-miesięczne dziecko potrafi już stać, kołysać oparte na dłoniach i kolanach, siadać. Ma ulubioną zabawkę. Świadomie zaczyna powtarzać sylaby, np. „ma-ma”. Często ćwiczy równowagę. Chętnie naśladuje mimikę i gesty osób z najbliższego otoczenia.
 • W 11. miesiącu życia dziecko dużo się śmieje, wymawia pierwsze słowa. Potrafi chodzić bokiem przy meblach, raczkować do przodu, turlać piłkę. Maluch powinien samodzielnie zjeść jabłko pokrojone na ćwiartki i biszkopta.
 • Zanim się obejrzysz, maluch skończy rok. Jego waga jest średnio 3 razy większa od urodzeniowej. Ma średnio 6 zębów. Duża część dzieci potrafi samodzielnie chodzić. Z reguły maluchy w wieku 12 miesięcy potrafią wypowiedzieć kilka słów. Są zdolne wypełniać niektóre polecenia.

Ubezpieczenie dla małego dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, kiedy jest ono całkowicie zależne od rodziców. Mimo że otaczają je stale opieką, to nie sposób w zupełności wyeliminować ryzyka wypadków i urazów. Dzieci z natury są ciekawe świata – eksplorują go na różne sposoby. Usunięcie z najbliższego otoczenia niebezpiecznych przedmiotów może okazać się niewystarczające dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Dlatego warto się zdecydować na ubezpieczenie dla dziecka. Dzięki temu zyskuje się opiekę medyczną i rekompensatę finansową w razie różnych zdarzeń, np. urazów, oparzeń, zwichnięć. Ubezpieczenie dla dziecka można nabyć już dla maluchów w pierwszym dniu życia.

Zespół Nationale-Nederlanden 09.09.2021