Spakuj całą rodzinę do jednej walizki

Lista i kilka sprytnych trików sprawią, że - zamiast objuczeni torbami - na najbliższe wakacje wyruszycie tylko z jedną walizką. Jak to możliwe?

W końcu wakacje, a więc upragniony urlop coraz bliżej. Jeśli wybierasz się w podróż z całą rodziną, pewnie już planujesz co ze sobą zabrać i jak to wszystko zmieścić do walizki. A co gdybyś miał wszystkie Wasze rzeczy – zamiast do kilku osobnych toreb – spakować do jednej walizki? Niemożliwe? A jednak się da! Jak to zrobić? 

 

Zacznij od listy


By uniknąć przedwyjazdowej gorączki i zamieszania, zacznij przygotowywać ją sobie już wcześniej. Nie musi być od razu kompletna. Notatkę w telefonie czy w notesie uzupełniaj po prostu na bieżąco, kiedy tylko przypomni Ci się coś, co powinieneś jeszcze na niej uwzględnić.

Na listę wpisuj WSZYSTKO, co musicie ze sobą zabrać, również takie drobiazgi, jak ładowarka czy torebka strunowa na brudne ubrania. Kompletna rozpiska może okazać się pomocna również przy pakowaniu walizki przed drogą powrotną – dzięki niej nie zapomnisz niczego zabrać z hotelu. 

Przygotowując listę ubrań do zabrania, zacznij od przygotowania równoległej listy, uwzględniającej gotowe zestawy ubraniowe na kolejne dni. Rozpisując je wszystkie (uwzględniając wszystkie detale, jak bielizna czy dodatki), zaplanujesz, czego tak naprawdę potrzebujesz. Dobrze jest oprzeć się przy tym na ubraniach, które pasują do siebie nawzajem i które możesz wykorzystać kilkakrotnie w różnych zestawach. W ten sposób unikniesz przeładowania walizki przypadkowymi rzeczami, które trudno ze sobą połączyć i których w efekcie ani razu nie założysz.

 

Zbierz wszystkie rzeczy w jednym miejscu


Na podstawie listy ułóż wszystkie rzeczy, których potrzebujesz w jednym miejscu. To pozwoli Ci m.in. zobaczyć ile ich jest i być może zwrócić uwagę na elementy, których jest za dużo i z których można zrezygnować. 

 

Pakuj sprytnie


Maksymalnie wykorzystuj pojemność walizki, a także wszelkie wolne przestrzenie, którymi dysponujesz – pamiętaj, że do takich należy nie tylko sama walizka, ale też przedmioty, które do niej wkładasz. Na przykład buty to idealne miejsce, by schować do nich skarpetki lub bieliznę. Jeśli zabierasz kalosze, do ich środka włóż np. składaną suszarkę do włosów lub zapakowane w worki strunowe torebki z kosmetykami. Z kolei puste etui na okulary, które masz podczas lotu na sobie, wykorzystaj jako opakowanie na kable USB czy ładowarki do telefonów. 

Najcięższe i największe rzeczy, np. kurtki lub bluzy, możesz schować do worka próżniowego, a następnie odessać z niego powietrze odkurzaczem – tak, jak robi się to, zmieniając wyposażenie garderoby między porami roku. Przygotowany w ten sposób worek ułóż na dnia walizki. 


 

Pozostałe ubrania roluj 


To sposób, który pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce w walizce, ale także sprawia, że rzeczy są mniej wygniecione. Większość rzeczy najlepiej najpierw złożyć na pół, wzdłuż długości, a potem zwijać od góry do dołu – t-shirty od kołnierzyka w dół, spodnie od paska w dół, itp. 

 

Ciasno i przewrotnie


Zrolowane ubrania układaj jedno przy drugim, jak najciaśniej. Wszystkie niewypełnione przestrzenie – nawet najmniejsze – zapełnij, wkładając w nie pojedyncze sztuki bielizny, cienkie apaszki, itp. 

Buty pakuj na zakładkę lub wręcz przeciwnie – rozdzielaj je i chowaj w skrajnych miejscach walizki, np. w zagłębieniach wzdłuż szyn, usztywniających jej spód. Klapki lub sandałki (każdy osobno) możesz wcisnąć między ściankę walizki i już spakowane ubrania. 


 

Zrezygnuj z rzeczy zbędnych


Podróżując całą rodziną, nie musicie zabierać osobnych kosmetyków dla każdego z Was. O ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, spakujcie po jednej, uniwersalnej butelce płynu do kąpieli, szamponu do włosów, żelu do mycia twarzy, itp. Rozważcie też rezygnację z części preparatów – te najbardziej typowe spokojnie powinniście kupić w lokalnym supermarkecie. 

Nie zabieraj też pełnowymiarowych opakowań kosmetyków, których nie zużywa się wiele. Zamiast tego przelej ilość, której potrzebujesz, do małej buteleczki. Opakowania o pojemności 50-100 ml znajdziesz bez problemu w drogerii. 

Jeśli podczas podróży będziesz nocować w hotelu, na miejscu powinieneś mieć zapewnione ręczniki, więc nie ma potrzeby, by zabierać je ze sobą. Jest to więc kolejny element, o który możesz odciążyć walizkę. 

 

Liliana Lewandowska 26.06.2019