Bieszczady – co warto zobaczyć? Atrakcje

Malownicze widoki, kontakt z naturą oraz niesamowity klimat – za to kochamy Bieszczady. Prezentujemy Ci przegląd najpiękniejszych miejsc, które musisz odwiedzić podczas wakacji w Bieszczadach.

Masz dość zgiełku miasta i chcesz na urlopie porządnie odpocząć? Jedź w Bieszczady! To idealny kierunek na spokojne i udane wakacje z dziećmi lub ekscytujący wyjazd z przyjaciółmi.

Zdaniem wielu turystów Bieszczady to najpiękniejsze góry w Polsce. Łagodne podejścia i wspaniałe widoki, do tego dziewicza roślinność i świetna baza noclegowa. Podkarpacie to również wspaniali ludzie i sporo ciekawych zabytków. Atrakcji wystarczyłoby nawet na dwa miesiące urlopu. Na naszej liście znajdziesz te miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić.

 

Bieszczadzkie połoniny

Nie możesz być w Bieszczadach i nie pójść na połoniny. Zapierające dech w piersiach widoki podziwiane ze szczytów porośniętych miękkim dywanem traw – musisz to zobaczyć chociaż raz w życiu. Szczególnie pięknie jest tam jesienią, kiedy lasy liściaste, które porastają niższe partie gór, mienią się czerwienią i złotem.

Rodzicom z dziećmi polecamy wycieczki na Połoniny Wetlińską i Caryńską. Trasy są bezpieczne i nie wymagają dużego fizycznego przygotowania. Szlaki urozmaicają drewniane mostki nad górskimi potokami, stopnie i źródełka.

Na dłuższą wyprawę po Bieszczadach wybierz trasę na Bukowe Berdo i Szeroki Wierch – to prawdopodobnie najpiękniej usytuowane szlaki w Bieszczadach. Z kolei Tarnica to najwyższy szczyt w tych górach. Zdobycie go wymaga dobrej sprawności fizycznej – szlak jest długi i męczący, ale to, co zobaczysz na miejscu, warte jest każdego wysiłku.

Szlaki w Bieszczadach nie zawsze są łagodne. Bywają miejsca, gdzie trzeba uważać, aby nie ulec wypadkowi podczas schodzenia po stromym, kamienistym szlaku. Na wakacje w górach przyda się ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny. Gdy spotka Was coś przykrego, np. któreś z Was złamie nogę, pomożemy. Przeczytaj w OWU, jak konkretnie możemy wesprzeć Was w trudnej sytuacji!

 

Wakacje nad Soliną

Jezioro Solińskie, zwane również bieszczadzkim morzem, to przepiękne miejsce, które co rok przyciąga tysiące turystów. Sztuczne jezioro z najwyższą zaporą w Polsce to miejsce, które warto odwiedzić. Świetnie rozwinięta baza noclegowa i infrastruktura turystyczna sprawiają, że można tam naprawdę świetnie się bawić. Plaże, żaglówki i sporo atrakcji dla dzieci – można się opalać, kąpać w jeziorze i dobrze zjeść.

 

Bieszczady – atrakcje dla dzieci i dorosłych

Każdy region turystyczny ma swoje atrakcje – również w Bieszczadach możesz skorzystać z lokalnych rozrywek. Do najprzyjemniejszych należy przejażdżka kolejką bieszczadzką. Wąskotorowa kolej to zabytek z czasów, gdy intensywnie działał tam przemysł drzewny. Dziś kolej służy turystom. Na trasach Majdan-Przysłup i Majdan-Balnica możesz podziwiać wspaniałe widoki, słuchając ciekawych opowieści lokalnych przewodników.

Drezyny rowerowe to prawdziwy hit turystyczny. Cała rodzina wsiada na drezynę, po czym, pedałując, przemierza wybraną trasę. Wesoła wycieczka, sporo zdrowej aktywności i oczywiście – jak to w Bieszczadach – wspaniała roślinność i piękne widoki. Odjazdy odbywają się z dwóch stacji: w Uhercach Mineralnych i Ustrzykach Dolnych. Do wyboru masz kilka różnych tras.

Jeśli jesteś miłośnikiem unikatowych zabytków, zobaczysz tam prawdziwe perełki Szlaku Architektury Drewnianej. Najważniejsza to cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – ostatni z ocalałych w Bieszczadach obiektów sakralnych, reprezentujących typ bojkowski. Warte obejrzenia są również cerkiew pw. bł. Bronisławy w Hoszowie i cerkiew w Bystrem. Bryły tych zabytkowych budynków z drewna wciąż zachwycają, a skromne wnętrza zdobią misternie pisane ikony.

Na koniec „Siekierezada” – najpopularniejszy lokal w Bieszczadach, którego nazwa nawiązuje do powieści Edwarda Stachury. Na ścianach wiszą siekiery i diabły. Możesz podziwiać tam również unikatowe prace lokalnych artystów. To kultowe miejsce z dobrą kuchnią i domowym winem. Często można trafić tam na kameralny występ – przy dobrym piwie posłuchasz poezji śpiewanej.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020