Choroby tropikalne – zakaźność, objawy, sposoby leczenia

Choroby tropikalne wymagają szczepień przed wyjazdem w rejon ich występowania. W przypadku zakażenia, wskazane jest leczenie w kraju, w którym do niego doszło.

Choroby tropikalne (egzotyczne) to grupa schorzeń o typie infekcji, które nie występują w naszej strefie klimatycznej, a są bardzo częste w innych obszarach świata, głównie o klimacie gorącym. Wyjeżdżając w takie regiony, powinieneś z odpowiednim wyprzedzeniem wykonać serię szczepień.  

Choroby tropikalne to specyficzna grupa schorzeń wywoływanych przez wirusy i bakterie oraz przez pasożyty. Potrafią one spowodować ciężkie objawy niemal natychmiast po zakażeniu albo opóźnione symptomy, które mogą wystąpić nagle, nawet po dłuższym czasie od powrotu z egzotycznej wycieczki.

Przyczyny chorób tropikalnych i sposoby zakażenia

Choroby tropikalne są wywoływane przez drobnoustroje (wirusy i bakterie), pierwotniaki lub pasożyty występujące na obszarach o ciepłym, często wilgotnym klimacie. Częścią z nich można zarazić się bezpośrednio przez kontakt z osobą chorą lub nosicielem. Źródłem zakażenia mogą być też owady. Przykładowo, komar przenosi wirusy dengi, a ugryzienie muchy tse-tse może wprowadzić do ciała pierwotniaki – chorobotwórczego świdrowca albo zarodźce malarii. Z kolei zarażenie chorobami pasożytniczymi odbywa się często przez kontakt ze zwierzętami domowymi i ich odchodami.

Czynnikiem, który odgrywa istotną rolę w przenoszeniu chorób tropikalnych, jest niski poziom higieny w niektórych krajach – głównie tych zaliczanych do obszaru tzw. trzeciego świata. Dlatego szczególne znaczenie ma tam profilaktyka tzw. chorób brudnych rąk oraz zapewnienie dobrej jakości wody do picia. Dzięki regularnemu myciu rąk, unikaniu spożywania pokarmów z niepewnych źródeł i ograniczaniu picia do napojów butelkowanych lub sprzedawanych w puszkach uniknąć można np. amebozy, która prowadzi do ciężkiej biegunki i odwodnienia.

Jakie są objawy dengi?

Denga to typowy przykład wirusowej choroby tropikalnej, której objawy mogą być bardzo różnorodne, a niekiedy również niebezpieczne dla życia i zdrowia. Łagodniejsze postacie przypominają grypę – pojawia się gorączka, bóle kostno-stawowe i mięśniowe, powiększenie węzłów chłonnych, katar lub kaszel. Chorobie może towarzyszyć charakterystyczna wysypka, pozostawiająca przebarwienia na skórze. Jednak niektóre rodzaje wirusa – występujące głównie w Azji Południowo-Wschodniej – powodują ciężką, krwotoczną postać choroby, z wybroczynami i zasinieniami na skórze, powiększeniem wątroby, bólami brzucha, wymiotami i krwawieniami. Możliwymi symptomami są także zaburzenia świadomości i śpiączka. Część zachorowań kończy się nawet śmiercią, szczególnie w przypadku dzieci i starszych osób. Choroba nie pozostawia odporności, więc na różne jej postacie można chorować wielokrotnie. 

Rozpoznawanie i leczenie chorób tropikalnych

Rozpoznawanie i leczenie chorób tropikalnych w krajach, w których doszło do zarażenia, nie stanowi dużego problemu, pod warunkiem dostępu do sprawnie działających placówek medycznych. Ich personel zna typowe choroby występujące na danym obszarze i może niezwłocznie zastosować właściwe metody leczenia.

Diagnostyka objawów schorzeń tropikalnych staje się utrudniona po powrocie do Polski. Wielu lekarzy może nie skojarzyć pojawiających się, nietypowych dla lokalnych warunków objawów albo nie znać poszczególnych jednostek chorobowych, których na naszym kontynencie się nie obserwuje. Laboratoria również nie są najczęściej przygotowane do wykonywania badań w kierunku takich schorzeń.

W związku z powyższym z pomocy medycznej najlepiej jest skorzystać na miejscu swojej wycieczki. Jeśli wybierasz się do egzotycznych krajów, nieocenionym wsparciem dla Ciebie może się okazać ubezpieczenie turystyczne. To gwarancja, że w trudnej chwili pomożemy Ci znaleźć lekarza, pokryjemy koszty Twojego leczenia w profesjonalnej placówce, a jeśli będzie to konieczne, opłacimy także transport medyczny do Polski. Sprawdź OWU i dowiedz się, jak jeszcze będziemy mogli Cię wesprzeć w trudnych sytuacjach na wyjeździe!

Zespół Nationale-Nederlanden 01.07.2020