Jadowite pająki – jak wygląda ślad po ugryzieniu i jak przebiega leczenie?

Planujesz podróż w egzotyczne miejsce? Dowiedz się, jaka fauna tam występuje – być może są tam jadowite pająki. Podpowiadamy, jak rozpoznać ich ugryzienie.

Ugryzienia pająków – chociaż nie zawsze są niebezpieczne – mogą być bardzo nieprzyjemne i bolesne. Dlatego też przed wyjazdem do egzotycznych miejsc sprawdź, jakie owady można tam spotkać i jak się przed nimi zabezpieczyć. W tym artykule podpowiadamy, które pająki są najbardziej niebezpieczne, jak wygląda ugryzienie pająka oraz leczenie po ukąszeniu.

Jadowite pająki w Polsce to rzadki widok. Te najbardziej niebezpieczne występują u nas tylko w terrariach, hodowane przez miłośników pajęczaków i insektów. Jednak w egzotycznych krajach pojawiają stosunkowo często, a w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem mogą ukąsić. Dlatego, jeśli wybierasz się na wakacje w tropiki, zachowaj podstawowe środki ostrożności.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne

  • nawet do 1 mln na pokrycie kosztów leczenia za granicą 
  • zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę 
Oblicz składkę

Czy możesz spotkać jadowite pająki w Polsce?

W Polsce nie występują groźne dla życia człowieka gatunki pająków, jednak jeżeli wybierasz się na egzotyczne wakacje, musisz być szczególnie ostrożny, aby ochronić się przed ewentualnym ugryzieniem. Do najbardziej jadowitych pająków zalicza się ptaszniki, tarantule oraz czarne wdowy. Będąc w egzotycznym kraju, w którym występują jadowite pająki, dokładnie sprawdź miejsce noclegowe i stosuj moskitiery. Bądź ostrożny także przy wkładaniu butów i ubrań. Zanim je założysz, dokładnie je wytrzep.

Poznaj najbardziej jadowite pająki

Jakie pająki można uznać za najbardziej jadowite? Oto kilka z nich:

  • czarna wdowa – jednym z najgroźniejszych pająków świata jest czarna wdowa, którą można spotkać w krajach arabskich, śródziemnomorskich oraz na stepach Turkmenii i Kirgizji. Możesz poznać ją po czarnym umaszczeniu i specyficznych czerwonych plamach. Ugryzienie tego pająka wywołuje u człowieka gorączkę i uczucie ogólnego rozbicia, które zwykle mija po kilku dniach;
  • tarantula – niegdyś panowało przekonanie, że tarantula, która żyje na stepowych rejonach Azji i Europy, wywołuje śmierć. To jednak błędne przekonanie. Okazało się, że ugryzienie tarantuli jest zupełnie niegroźne dla życia człowieka, ale może być bardzo bolesne;
  • ptasznik – pająk z Brazylii, szczególnie znany hodowcom bananowców. Jego ukąszenie jest niebezpieczne, ponieważ może działać neurotoksycznie;
  • sieciarz jaskiniowy – to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Jego ugryzienie nie jest niebezpieczne, ale wyjątkowo nieprzyjemne. Przypomina ugryzienie szerszenia. Powszechnie występuje w Europie i Azji.

Jak wygląda ugryzienie pająka?

Ugryzienie pająka może mieć wiele objawów, w zależności od rodzaju pajęczaka. Ślad po ugryzieniu pająka to zazwyczaj dwa małe, zaczerwienione punkty umiejscowione blisko siebie. Niektóre gatunki pajęczaków nie zostawiają żadnych śladów. Czasami miejsce wokół ugryzienia może stać się opuchnięte i gorące. Wówczas należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Ugryzienie przez pająka – leczenie

Do najczęstszych objawów ugryzienia pająka można zaliczyć wymioty, obrzęk, gorączkę, bóle mięśni i potliwość. Może pojawić się także rumień, bąbel albo czerwony odczyn. Jeśli dojdzie do ukąszenia, powinieneś postępować tak, jak w przypadku użądleń przez inne owady. Trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który w razie konieczności poda surowicę lub antytoksynę i szczepionkę przeciwtężcową.

Ugryzienie pająka może się zdarzyć podczas wakacji za granicą. Dlatego na wszelki wypadek zabierz ze sobą ubezpieczenie turystyczne lub Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta umożliwia skorzystanie z opieki lekarskiej na koszt NFZ, ale nie obejmuje niektórych świadczeń, np. opłat za pobyt w szpitalu lub kosztu transportu do Polski. Działa także wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Z tego powodu warto, abyś miał ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia za granicą, w razie problemów ze zdrowiem spowodowanych nagłą chorobą czy nieszczęśliwym wypadkiem.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.07.2020