Wyjazd do Czech – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Koszt ubezpieczenia turystycznego w Czechach może być bardzo różny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy na wyjazd na wakacje?

Koszt polisy przy wyjeździe do Czech zależy od sumy ubezpieczenia, wieku turysty oraz klauzul zawartych w umowie. Zastanów się dokładnie, jakiego rodzaju polisy potrzebujesz. Inną umowę podpisujesz, gdy planujesz wakacje w Czechach z dziećmi, a inną, jeśli wybierasz się w wysokie góry.

Planując wypoczynek w Czechach, pomyśl nad wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Tego rodzaju umowa z ubezpieczycielem zapewni Ci wsparcie finansowe, gdy zachorujesz lub gdy będziesz mieć poważny wypadek w górach (w zależności od wybranego zakresu polisy). Brak odpowiedniego ubezpieczenia naraża Cię na pokrycie kosztów akcji ratowniczej lub poszukiwawczej.

Wyjazd do Czech – jakie ubezpieczenie wykupić?

W polisach często jest mowa o możliwości pokrycia kosztów leczenia za granicą. W skład tych wydatków mogą wchodzić na przykład wizyty lekarskie czy w szczególnych wypadkach koszty związane z akcją ratowniczą w górach. Suma polisy powinna wynosić co najmniej 150 000 złotych. Jeżeli planujesz uprawiać sporty ekstremalne lub chodzić po wysokich partiach gór w Czechach, to koniecznie sprawdź, czy polisa obejmuje wypadki, które mają miejsce w takich okolicznościach.

Poza standardowym ubezpieczeniem kosztów leczenia  w Czechach warto się jeszcze zastanowić nad wykupieniem polisy NNW. Jej suma nie powinna być niższa niż 20 000 złotych. Tego rodzaju umowa z ubezpieczycielem zagwarantuje Ci wypłatę świadczenia pieniężnego w razie nieszczęśliwego wypadku.

Oprócz dwóch wymienionych powyżej polis dobrym pomysłem jest również posiadanie ubezpieczenia OC. Dzięki niemu nie musisz się martwić o pokrycie szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Tego rodzaju wydarzenia najczęściej mają miejsce w czasie jazdy na nartach, ale na zwykłym wyjeździe do Czech też może się zdarzyć coś nieprzewidzianego. Ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, powinno opiewać na kwotę co najmniej 100 000 złotych.

Oczywiście podane kwoty są przykładowe i mogą różnić się w zależności od tego, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zawsze przed wykupieniem polisy warto zastanowić się, jaki jest cel Twojego wyjazdu do Czech. Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje z dziećmi i będziecie głównie zwiedzać zabytki i parki rozrywki, to nie ma sensu kupować ubezpieczenia, które chroni Cię przy uprawianiu sportów ekstremalnych czy wspinaczki wysokogórskiej. Jeśli potrzebujesz jak najszerszego zakresu ochrony, to zwróć szczególną uwagę na ewentualne wyłączenia. Bardzo dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy z towarzystwem.

Na jakiej zasadzie działa Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych?

Pewnie zastanawiasz się nad tym, czy w ogóle jest sens kupować ubezpieczenie turystyczne do Czech. Przecież jesteśmy w Unii Europejskiej i powinniśmy mieć zapewnioną opiekę zdrowotną niezależnie od tego, w którym unijnym państwie akurat jesteśmy.

To prawda, że w razie wyjazdu do Czech możesz korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach EKUZ. Jednak za skorzystanie z publicznych usług medycznych Ty jako turysta poniesiesz niewielkie wydatki, ponieważ jest ona w Czechach częściowo płatna. Są to naprawdę małe kwoty, na przykład 16 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu. Ich ponoszenie jest jednak uciążliwe, dlatego lepiej mieć wykupione prywatne ubezpieczenie turystyczne, gdy planujesz w tym roku wakacje w Czechach.

Tego rodzaju polisa może obejmować nie tylko świadczenia zdrowotne, lecz także transport do Polski lub zwrot kosztów wycieczki, jeżeli biuro turystyczne ją odwoła. W dodatku niektórzy ubezpieczyciele oferują zniżki, na przykład dla rodzin z dziećmi.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.08.2021