Wyjazd do Czech – co warto wiedzieć?

Koszt ubezpieczenia turystycznego w Czechach różni się w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Jak wybrać polisę na wyjazd na wakacje?

Materiał marketingowy

Planując wyjazd do Czech, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Tego rodzaju umowa zapewni Ci wsparcie finansowe, gdy zachorujesz lub będziesz mieć wypadek w górach (w zależności od wybranego zakresu polisy). Brak odpowiedniego ubezpieczenia naraża Cię na pokrycie z własnej kieszeni kosztów leczenia, jak też akcji ratowniczej lub poszukiwawczej. Koszt polisy przy wyjeździe do Czech zależy od wybranego zakresu, wysokości sumy ubezpieczenia, ilości osób, które chcemy ubezpieczyć oraz dodatkowych opcji zawartych w umowie. Zastanów się dokładnie, jakiego rodzaju ochrony potrzebujesz. Inną umowę podpisujesz, gdy planujesz wakacje z dziećmi, a inną, jeśli wybierasz się w wysokie góry. Sprawdź, jak zaplanować wyjazd do Czech.

Czy można wyjechać turystycznie do Czech?

Czechy to świetny kierunek wyjazdów turystycznych ze względu na niewielką odległość od Polski. Są idealnym rozwiązaniem zarówno na dłuższe wakacje, jak i weekend. Wyjazd do Czech samochodem pozwoli zwiedzić różne zakątki kraju. Możesz odwiedzić Pragę i inne duże miasta, a także pochodzić po górach czy uprawiać sporty. Wyjazd z dzieckiem do Czech to również dobry pomysł. Krótka podróż i duża liczba atrakcji u naszych sąsiadów to gwarancja udanego wypoczynku.

Przeczytaj także: Wyjazd na narty – co zabrać? Lista rzeczy

Wyjazd do Czech – co warto wiedzieć?

Udając się do Czech, nie zapomnij o wykupieniu dedykowanej polisy. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia pokrycie kosztów leczenia za granicą. W skład tych wydatków mogą wchodzić na przykład wizyty lekarskie czy (w szczególnych wypadkach) koszty związane z akcją ratowniczą w górach. Suma polisy powinna wynosić co najmniej 150 000 złotych. Jeżeli planujesz uprawiać sporty ekstremalne lub chodzić po wysokich partiach gór w Czechach, to koniecznie sprawdź, czy polisa obejmuje wypadki, które mają miejsce w takich okolicznościach i zastanów się nad wyższą sumą ubezpieczenia.

Poza standardowym ubezpieczeniem kosztów leczenia w Czechach warto się jeszcze zastanowić nad wykupieniem polisy NNW. Jej suma nie powinna być niższa niż 20 000 złotych. Tego rodzaju umowa z ubezpieczycielem zagwarantuje Ci wypłatę świadczenia pieniężnego w razie nieszczęśliwego wypadku i wystąpienia uszczerbku na zdrowiu.

Oprócz dwóch wymienionych powyżej polis dobrym pomysłem jest również zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Dzięki niej nie musisz się martwić o pokrycie szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Tego rodzaju zdarzenia najczęściej mają miejsce w czasie jazdy na nartach, ale podczas zwykłego wyjazdu do Czech też może zdarzyć się coś nieprzewidzianego (np. Twoje dziecko stłucze szybę w hotelowym lobby). Ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, powinno opiewać na kwotę co najmniej 100 000 złotych.

Podane kwoty są oczywiście przykładowe i mogą różnić się w zależności od tego, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Im szerszy zakres ochrony, tym większa szansa, że polisa pokryje wszystkie niezbędne wydatki związane z wypadkiem ubezpieczeniowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed wykupieniem polisy warto zastanowić się, jaki jest cel Twojego wyjazdu do Czech. Jeżeli wybierasz się na wakacje z dziećmi i będziecie głównie zwiedzać zabytki i parki rozrywki, to nie ma sensu kupować ubezpieczenia, które chroni przy uprawianiu sportów ekstremalnych czy wspinaczki wysokogórskiej. Jeśli potrzebujesz szerokiego zakresu ochrony, zwróć szczególną uwagę na ewentualne wyłączenia. Bardzo dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy z towarzystwem.

Na jakiej zasadzie działa Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych?

Prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, czy w ogóle jest sens kupować ubezpieczenie turystyczne do Czech. Wydawać by się mogło, że podróż odbywa się w obrębie Unii Europejskiej i powinniśmy mieć zapewnioną opiekę zdrowotną w czasie wakacji.

Faktem jest, że podczas wyjazdu do Czech możesz korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach EKUZ. Pamiętaj jednak, że za skorzystanie z publicznych usług medycznych Ty jako turysta i tak poniesiesz opłaty, ponieważ służba zdrowia w Czechach jest częściowo płatna. W praktyce to niewielkie kwoty, na przykład około 16 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu. Wydatki mogą wzrosnąć w przypadku poważnego leczenia, dlatego lepiej mieć wykupione prywatne ubezpieczenie turystyczne, gdy planujesz w tym roku wakacje w Czechach.

Tego rodzaju polisa może obejmować nie tylko świadczenia zdrowotne, lecz także transport do Polski po wypadku. W dodatku niektórzy ubezpieczyciele oferują zniżki, na przykład dla rodzin z dziećmi.

W Nationale-Nederlanden ubezpieczenie na wyjazd do Czech dostosujesz do swoich potrzeb.

Materiał przedstawia wybrane informacje o Ubezpieczeniu turystycznym, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 05.10.2023