Wakacje w Polsce 2022 – gdzie się wybrać?

Okres wakacyjny to długo wyczekiwany moment, w którym chcemy wypocząć i wspaniale spędzić czas z najbliższymi. Wielu z nas zdecyduje się na pozostanie w kraju, korzystając z możliwości poznania najpiękniejszych miejsc Polski. Gdzie warto się wybrać? Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym nawet, gdy nie decydujemy się na zagraniczny urlop?

Wakacje w polskich górach

 

 • Tatry

Tatry to najwyższe pasmo Karpat, łańcucha górskiego, który łączy aż osiem krajów- Polskę, Słowację, Czechy, Austrię, Węgry, Serbię, Rumunię i Ukrainę. Miłośnicy pięknych, górskich widoków oraz bardziej lub mniej wymagających wędrówek od dawna doceniają wspaniały klimat, liczne atrakcje oraz kultowe już miejsca, które stały się główną destynacją podróży.

Wybieramy nie tylko najsłynniejszą z turystycznych miejscowości, czyli Zakopane, ale równie chętnie decydujemy się na wyjazd do Białki Tatrzańskiej, Kościeliska czy miejscowości Murzasichle. Najsłynniejszymi atrakcjami są: Wielka Siklawa (najwyższy wodospad w Polsce), szczyt Giewont, Morskie Oko (położone na wysokości 1395 m n.p.m. największe jezioro w Tatrach) oraz liczne szlaki dla osób o różnym poziomie zaawansowania w górskiej wspinaczce.

Jak można spędzić tam czas? Tatry to nie tylko piesze wyprawy i zdobywanie szczytów. Wielu turystów decyduje się na wycieczki rowerowe, spacery trekkingowe, odwiedzanie punktów widokowych czy podziwianie lokalnej kultury i cieszenie się góralską kuchnią.

 • Bieszczady

Bieszczady to kolejne piękne pasmo górskie będące częścią Karpat. Nie bez przyczyny od dawna mówimy: „Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady”. To spokojne i piękne miejsce, bardzo przyjazne turystom o każdej porze roku. Najczęściej wybieranymi miejscowościami są Ustrzyki Górne, Solina, Lutowiska czy Zagórz.

Najwyższym szczytem do zdobycia jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Ci, którzy lubią spacery, ale nie nastawiają się na typowo górskie wędrówki, wybierają Połoninę Caryńską lub Połoninę Wetlińską oferujące odwiedzającym wspaniałą faunę i florę oraz tereny, które pozwolą na rodzinne spędzenie czasu. Kolejną atrakcją jest Zalew Soliński, na którym można żeglować, korzystać z kajaków lub rowerków wodnych. W okolicy zorganizujemy grilla i wspaniale spędzimy czas z bliskimi.

 • Sudety

Sudety to pasmo górskie rozciągające się na terenie Polski, Niemiec i Czech. To nie tylko cudowny, krajobraz, ale również mnóstwo wspaniałych zabytków i urokliwych miast oraz miasteczek. Najpopularniejsze miejscowości to Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój, Jelenia Góra.

Co warto zobaczyć? Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), na której znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. W Karpaczu zobaczymy między innymi skandynawską Świątynię Wang, w okolicach Wałbrzycha wspaniały Zamek Książ. Możemy odbyć fascynujący spacer w Błędnych Skałach, zobaczyć mnóstwo historycznych punktów takich jak między innymi budowle będące częścią Kompleksu Riese. Dodatkowo niemal w mgnieniu oka możemy znaleźć się u naszych czeskich sąsiadów.

Wakacje nad morzem

 • Zachodnie pomorze

W województwie zachodniopomorskim nie sposób się nudzić. Znajdziemy tutaj zarówno typowo turystyczne, tętniące życiem miejscowości, jak i prawdziwe oazy spokoju sprzyjające długim spacerom i prawdziwemu wypoczynkowi.

Z pewnością warto odwiedzić Wyspę Wolin, która jest największą polską wyspą oddzieloną od lądu Zalewem Szczecińskim i cieśniną Dziwną. Na jej terenie znajduje się Woliński Park Narodowy, Jezioro Turkusowe, Centrum Słowian i Wikingów.

Jednymi z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości są Międzyzdroje ze słynnym molo, Świnoujście, Kołobrzeg, Mielno czy Rewal. Co możemy zobaczyć w tej okolicy? Bardzo ciekawą atrakcją jest Krzywy Las położony w powiecie gryfińskim, ruiny gotyckiego kościoła w Trzęsaczu, latarnie morskie w Niechorzu i Kołobrzegu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie- zarówno pełne życia plaże i kluby, w których możemy pobawić się ze znajomymi, jak i odludne, ciche miejsca, w których zrelaksujemy się na zasłużonym urlopie.

 • Trójmiasto

Trójmiasto to teren, na którym leżą trzy miasta: Gdańsk, Gdynia oraz Sopot. Każde z tych miast jest inne, jednak łączy je jedno- są jedną z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych. Możemy tutaj zarówno cieszyć się plażowaniem, ale również skorzystać z wielu atrakcji miast- zwiedzać zabytki, korzystać z rozrywkowych miejsc, klubów, barów, restauracji oraz ogromnej i bardzo zróżnicowanej bazy noclegowej.

W Gdańsku warto zobaczyć słynną Fontannę Neptuna, gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, Bramę Żuraw, Bramę Mariacką, Bramę Złotą czy Złotą Kamienicę. Wypoczniemy na plaży Jelitkowo, Stogi, Sobieszewo czy Orle, natomiast w międzyczasie możemy z całą rodziną zwiedzić jedno z licznych muzeów.

W Gdyni możemy przespacerować się przepięknym Skwerem Kościuszki, a nad samym morzem będziemy podziwiać piękny, bardzo romantyczny Klif Orłowski czy Kępę Redłowską. Rodziny będą zachwycone wizytą w Fokarium lub Akwarium Gdyńskim.

W Sopocie z pewnością jedną z największych atrakcji jest prawie półkilometrowe, drewniane molo czyli Monciak, czyli zabytkowy, uroczy deptak otoczony kawiarniami, restauracjami i stoiskami z pamiątkami.

 • Półwysep Helski

Półwysep helski to wyjątkowe miejsce będące częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ten wąski i długi na jedynie 34 km skrawek lądu z dwóch stron otoczony wodą stanowi unikalne miejsce na mapie Polski. To nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale również możliwość skorzystania z wielu atrakcji- od sportów wodnych (m.in. kitesurfing), muzeów, Parku Wydmowego po Fokarium, zabytki militarne, leśnie szlaki piesze oraz rowerowe.

Najczęściej wybieranymi miejscowościami są Hel, Władysławowo, Jastarnia, Chałupy czy Jurata.

Mazury

Mazury to jedne z najpiękniejszych miejsc w Polsce. To kraina, na której znajduje się około 2600 jezior, 11 rezerwatów i 8 parków przyrody. Niezależnie od pogody możemy tutaj wybrać mnóstwo różnych aktywności- spływy kajakowe, żeglowanie, eskapady rowerowe (liczne szlaki rowerowe i piesze), spacery, ale mamy również możliwość zwiedzenia wielu zabytków. Oprócz tego mamy nieograniczone możliwości znalezienia odosobnionego, spokojnego miejsca, w którym w otoczeniu zachwycającej przyrody możemy nadrobić zaległości książkowe, ale również miejsca bardzo przyjazne całym rodzinom.

Do najpopularniejszych miejscowości należą Mikołajki, Mrągowo, Węgorzewo, Ruciane Nida czy Biskupiec, natomiast dla tych, którzy szukają mniejszych ośrodków, we wsiach i na obrzeżach miasteczek znajdziemy wspaniale rozwiniętą bazę noclegową, szczególnie miejsca agroturystyczne.

Na terenie Mazur możemy odwiedzić okazałą Twierdzę Boyen, Wilczy Szaniec, Zamek w Giżycku czy Pole Bitwy pod Grunwaldem.

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce – dlaczego ?

Skoro wybieramy się na wakacje, które spędzimy w Polsce i mamy ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, to po co nam ubezpieczenie turystyczne? Okazuje się, że ubezpieczenie turystyczne  na czas wyjazdu wakacyjnego oferuje nam dodatkowe zabezpieczenia. To ubezpieczenie , które możemy nabyć już od 2,13zł za dzień urlopu, jednak zakres ochrony jest szeroki. Co możemy zyskać, decydując się na nie?

 • Zorganizowanie wizyty lekarskiej na miejscu

W razie zachorowania czy wypadku nie zawsze możemy udać się do lekarza. Nie zawsze też dostanie się do placówki medycznej w wakacyjnej miejscowości będzie proste. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu otrzymujemy możliwość zorganizowania dla nas wizyty lekarza lub pielęgniarki w placówce, w miejscu zakwaterowania, ale również transport.

 • Ubezpieczenie NNW

Wakacje to czas beztroski i oddawania się wielu różnym aktywnościom, które niestety mogą skończyć się złamaniem ręki lub nogi, skręceniem kostki oraz innymi urazami. Jeśli do tego dojdzie, możemy otrzymać odszkodowanie które przeznaczymy na chociażby na prywatne leczenie i dochodzenie do zdrowia. Co więcej, ubezpieczenie zadziała również za granicą Polski- do 30 km. Jeśli więc będąc w Tatrach, odwiedzimy bliski słowacki szlak lub wyjeżdżając z Sudetów do Czech i korzystając z tamtejszych atrakcji zdarzy nam się wypadek, ubezpieczenie nadal będzie nas chronić.

 • Problem z samochodem? Nie musisz się o nic martwić.

Wielu z nas wybierając urlop na terenie Polski decyduje się na transport własnym samochodem. To bardzo wygodna opcja, która zwiększa naszą mobilność na miejscu i pozwala odwiedzać miejscowości nawet znacznie oddalone od naszego miejsca noclegowego. Co jednak w przypadku, kiedy nagle zabraknie nam paliwa lub samochód zepsuje się? Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu Assistance samochodowy, nie tylko zostanie nam dowiezione paliwo, ale nasz samochód będzie naprawiony na miejscu, odholowany do najbliższego warsztatu a w razie potrzeby otrzymamy auto zastępcze. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie kontynuować nasze wakacje!

 • Uprawianie sportu, w tym sportów ekstremalnych


Lubimy aktywnie spędzać czas na wakacjach i nie tylko trzymamy się dobrze znanych nam i praktykowanych na co dzień aktywności, ale często próbujemy zupełnie nowych. I przy jednych, i przy drugich istnieje ryzyko urazów i niespodziewanych problemów zdrowotnych. Warto rozszerzyć ubezpieczenie o sporty ekstremalne, do których należą między innymi nurkowanie poniżej 30 metrów, wspinaczka wysokogórska z użyciem profesjonalnego sprzętu zabezpieczającego, a nawet jazda na quadach, skuterach wodnych, motolotniarstwo czy paralotniarstwo. Dzięki rozszerzeniu ubezpieczenia turystycznego, jeśli ulegniemy wypadkowi, możemy liczyć na odszkodowanie.

 • Ubezpieczenie OC

Na wakacjach może zdarzyć się wszystko. Ubezpieczenie OC to bardzo ważny element, który sprawia, że możemy czuć się jeszcze bezpieczniej. Jeżeli przypadkowo wyrządzimy komuś szkodę>, jej finansowe konsekwencje zostaną wypłacone z naszego odszkodowania w całości lub w części. Wpłynięcie łódką w pomost, uszkodzenie wyposażenia hotelowego pokoju czy potrącenie pieszego rowerem to tylko niektóre przykłady zdarzeń, które mogą nieść przykre następstwa. W tych i wielu innych przypadkach możemy liczyć na pokrycie zobowiązań finansowych nawet do 500000 zł.

Materiał przedstawia wybrane informacje o Ubezpieczeniu turystycznym. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, wykluczeń i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych warunkach ubezpieczenia na stronie nn.pl

Tagi:
Zespół Nationale-Nederlanden 22.09.2022