Jak wybrać idealne ubezpieczenie na wyprawę w Tatry?

Wybierasz się na wyprawę w Tatry? Dowiedz się, dlaczego nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu.

Jak wybrać idealne ubezpieczenie na wyprawę w Tatry?

Materiał marketingowy

Prawie wszyscy byliśmy w Tatrach, ale w praktyce dla wielu z nas to tereny nieodkryte. Najwyższe polskie góry oferują turystom wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Jakie są najpiękniejsze szlaki w Tatrach i jak przygotować relaksujący wypad?  Sprawdź i dowiedz się, jak przygotować wyprawę i jakie ubezpieczenie w góry wybrać.

Trasy w Tatrach dla rodzin z dziećmi

Tatry to najwyższe góry w Polsce, które większość z nas odwiedziła choćby raz w życiu. Spacer po Krupówkach to jednak jeszcze nie eksploracja najpiękniejszych miejsc w tym magicznym regionie. Jeśli chcesz je poznać i planujesz hiking lub trekking w wysokich partiach, sprawdź naszą listę – znajdziesz na niej najpiękniejsze trasy – zarówno łatwe szlaki w Tatrach, jak i propozycje dla zaawansowanych.  

Wybierając się w góry, musisz brać pod uwagę kondycję i możliwości wszystkich członków wyprawy. Z tego powodu na górskie spacery z dziećmi warto wybrać mniej wymagające, łatwe trasy w Tatrach.

Rusinowa Polana – szlaki w Tatrach dla początkujących 

Dystans, jaki będziecie mieć do pokonania, to 6,4 km – spokojnym tempem spacer zajmie niespełna dwie godziny. Rusinowa Polana położona jest pomiędzy Gołym Wierchem a Gęsią Szyją. Szlaki są dwa. Rodzice z dziećmi powinni wybrać zielony – z Wierchu Poroniec na Halę Gąsienicową.

Na początku trasy jest płatny parking, stamtąd ruszamy lekko pod górę, ale nie ma tam znacznych przewyższeń. Szlak biegnie częściowo przez las, jest dobrze oznaczony i oferuje malownicze widoki. Miłośnicy zabytków architektury drewnianej mogą podziwiać chaty pasterzy, niestety pozostało ich już tylko sześć. Dziesięć minut spaceru dzieli Rusinową Polanę od drewnianego Sanktuarium na Wiktorówkach.

Rusinowa Polana jest tak malownicza, że można tam wypoczywać godzinami. Warto zabrać ze sobą zapas prowiantu i spędzić tam więcej czasu. Maluchy wybiegają się tu na trawie, a rodzice będą mogli odpocząć, chłonąc spokój płynący z tatrzańskich masywów. 

Tatry – szlaki przez Wodogrzmoty Mickiewicza do Wodospadu Siklawa

Dzieci uwielbiają ten szlak – to zdecydowanie propozycja, która wpisuje się w kategorię łatwych tras w Tatrach – jest oznaczona kolorem zielonym.

Ruszamy z parkingu w Palenicy Białczańskiej i kierujemy się na Wodogrzmoty. Na całość wyprawy trzeba przeznaczyć około pięciu godzin. Warto pojechać tam wczesnym rankiem, wówczas ruch turystyczny jest mniejszy.  

Pierwszy etap trasy zwieńcza widok trzech pięknych kaskad na potoku Roztoka – to Wodogrzmoty Mickiewicza. Gdy już obejrzymy ten cud natury, kierujemy się zielonym szlakiem w prawo do Wielkiej Siklawy. To dłuższy odcinek, na  pokonanie którego trzeba przeznaczyć dwie godziny. Potok szumi obok, a my maszerujemy do momentu, gdy naszym oczom ukaże się wodospad spływający z progu ściany stawiarskiej. 

W tym miejscu zalecamy powrót tym samym szlakiem – szczególnie gdy wędrujecie z maluchami. Można stąd co prawda iść dalej, do Doliny Pięciu Stawów, ale ten szlak bywa oblodzony, więc jest niebezpieczny.  

Jak przygotować wyprawę w Tatry?

Niezależnie od tego, czy wybieracie najłatwiejsze, czy najtrudniejsze szlaki w Tatrach, zadbajcie o odpowiednie ubrania i obuwie – to bardzo ważne. Na trasy zielone i dobrą pogodę wystarczą buty do hikingu. Są bardzo wygodne i świetnie sprawdzają się podczas wielogodzinnego marszu. Gdy nie macie pewności co do warunków, jakie mogą panować na szlaku, postawcie na obuwie trekkingowe dla całej rodziny. Ubrania na cebulkę i nakrycia głowy również są konieczne, bez względu na porę roku – nie tylko, gdy udajecie się na zimowe szlaki w Tatrach.

Zanim wyjedziecie, zadbajcie o przygotowanie kondycyjne. Tata spędzający cały rok za biurkiem może nie dać rady nieść nosidełka z brzdącem przez kilka godzin i do tego pod górę. Zapas wody i energetycznych przekąsek jest obowiązkowy. Przyjemnie jest usiąść na głazie i spożywać wspólny posiłek, podziwiając tatrzańskie widoki. Niech Was nie zdziwi, że maluchy będą miały lepszy apetyt niż zwykle – świeże powietrze i wysiłek sprawią, że będą głodne.  

Jakie ubezpieczenie w Tatry Słowackie lub Polskie?

Ostatnia, ale najważniejsza rzecz, o którą musisz zadbać przed podróżą, to ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry. Wspinaczka nie zawsze jest łatwa, a kamieniste ścieżki bywają zdradliwe. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednio dobraną polisę.

Ochroną powinna być objęta cała rodzina, a  a minimalny zakres polisy   to Pomoc Assistance wraz z kosztami leczenia oraz OC i NW. Podczas wyjazdu może się Wam przydać również realna pomoc z naszej strony. W Nationale-Nederlanden chętnie jej udzielimy, nawet gdy znajdziesz się przypadkowo po słowackiej stronie. Ochrona obejmuje również szlaki na pasie przygranicznym – do 30 km od polskiej granicy. Możesz też wykupić jednodniowe ubezpieczenie na wyjazd w Tatry Słowackie.  W przypadku ubezpieczenia dającego ochronę  w  Polsce nie zostaną  pokryte koszty ewentualnego ratownictwa na terenie Słowacji. Pamiętaj o tym, że pomoc ratowników  nie w każdym kraju jest bezpłatna.

Materiał przedstawia wybrane informacje o Ubezpieczeniu turystycznym, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 11.08.2023