Najpiękniejsze szlaki w Tatrach

Najwyższe polskie góry oferują turystom wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Sprawdź najpiękniejsze trasy w Tatrach i dowiedz się, jak przygotować wyprawę.

Teoretycznie prawie wszyscy byliśmy w Tatrach, ale w praktyce dla wielu z nas to tereny nieodkryte. Jakie są najpiękniejsze trasy w Tatrach i jak przygotować relaksujący wypad w góry?

Tatry to najwyższe góry w Polsce, większość z nas odwiedziła je choćby raz w życiu. Jednak spacer po Krupówkach to jeszcze nie eksploracja najpiękniejszych miejsc w tym magicznym regionie. Jeśli chcesz je poznać, planujesz hiking lub trekking w wysokich partiach, sprawdź naszą listę – znajdziesz na niej najpiękniejsze szlaki turystyczne w Tatrach. 

Trasy w Tatrach dla rodzin z dziećmi

Wybierając się w góry, musisz brać pod uwagę kondycję i możliwości wszystkich członków wyprawy. Dlatego na górskie spacery z dziećmi warto wybrać mniej wymagające szlaki.

Rusinowa Polana – najłatwiejszy szlak

Dystans, jaki będziecie mieć do pokonania, to 6,4 km – spokojnym tempem zajmie to niespełna dwie godziny. Rusinowa Polana położona jest pomiędzy Gołym Wierchem a Gęsią Szyją. Szlaki są dwa. Rodzice z dziećmi powinni wybrać zielony – z Wierchu Poroniec na Halę Gąsienicową. 

Na początku trasy jest płatny parking, stamtąd ruszamy lekko pod górę, ale nie ma tam znacznych przewyższeń. Szlak biegnie częściowo przez las, jest dobrze oznaczony i oferuje malownicze widoki. Miłośnicy zabytków architektury drewnianej mogą podziwiać chaty pasterzy, niestety pozostało ich już tylko sześć. Dziesięć minut spaceru dzieli Rusinową Polanę od Drewnianego Sanktuarium na Wiktorówkach. Rusinowa Polana jest tak malownicza, że można tam wypoczywać godzinami. Warto zabrać ze sobą więcej prowiantu i spędzić tam więcej czasu. Maluchy biegają na trawie, a rodzice mogą odpocząć, chłonąć spokój płynący z tatrzańskich masywów.

Szlak przez Wodogrzmoty Mickiewicza do Wodospadu Siklawa

Dzieci uwielbiają ten szlak – to również łatwa trasa w Tatrach oznaczona kolorem zielonym. Ruszamy z parkingu w Palenicy Białczańskiej i kierujemy się na Wodogrzmoty. Na całość wypadu trzeba przeznaczyć około pięciu godzin. Warto pojechać tam wczesnym rankiem, wówczas ruch turystyczny jest mniejszy. 

Pierwszy etap trasy zwieńcza widok trzech pięknych kaskad na potoku Roztoka – to Wodogrzmoty Mickiewicza. Gdy już obejrzymy ten cud natury, kierujemy się zielonym szlakiem w prawo do Wielkiej Siklawy. To dłuższy odcinek, na którego pokonanie trzeba przeznaczyć dwie godziny. Potok szumi obok, a my maszerujemy do momentu, gdy naszym oczom ukaże się wodospad spływający z progu ściany Stawiarskiej. 

W tym miejscu zalecamy powrót tym samym szlakiem. Szczególnie gdy wędrujecie z maluchami. Można stąd co prawda wędrować dalej, do Doliny Pięciu Stawów, ale ten szlak bywa oblodzony, więc jest niebezpieczny. 

Jak przygotować wyprawę w Tatry?

Zadbajcie o odpowiednie ubrania i obuwie – to bardzo ważne. Na trasy zielone i dobrą pogodę wystarczą buty do hikingu. Są bardzo wygodne i świetnie sprawdzają się podczas wielogodzinnego marszu. Gdy nie macie pewności co do warunków, jakie mogą panować na szlaku, postawcie na obuwie trekkingowe dla całej rodziny. Ubrania na cebulkę i nakrycia głowy również są konieczne, bez względu na porę roku. 

Zanim wyjedziecie, zadbajcie o przygotowanie kondycyjne. Tata spędzający cały rok za biurkiem może nie dać rady nieść nosidełka z brzdącem przez kilka godzin i do tego pod górę. Zapas wody i energetycznych przekąsek jest obowiązkowy. Przyjemnie jest usiąść na głazie i spożywać wspólny posiłek, podziwiając tatrzańskie widoki. Niech Was nie zdziwi, że maluchy będą miały lepszy apetyt niż zwykle – świeże powietrze i wysiłek sprawią, że będą głodne. 

Ostatnia, ale najważniejsza rzecz – ubezpieczenie turystyczne w Polsce. Marsz w górach nie zawsze jest łatwy, kamieniste ścieżki bywają zdradliwe. Warto zadbać o odpowiednio dobraną polisę. Ochroną objęta powinna być cała rodzina, a jej zakres powinien obejmować NNW i OC oraz Assistance. Podczas wyjazdu może się Wam przydać również realna pomoc z naszej strony. Chętnie jej udzielimy, nawet gdy znajdziesz się przypadkowo po słowackiej stronie. Ochrona obejmuje również szlaki na pasie przygranicznym – do 30 km od polskiej granicy.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.01.2022