Wyjazd w góry a ubezpieczenie turystyczne

Tatry oferują niezapomniane widoki i bardzo zróżnicowane trasy. Przed wyjazdem musisz jednak odpowiednio się przygotować. Sprawdź, jakie ubezpieczenie powinieneś wykupić.

Wyprawa na tatrzańskie szlaki to doskonała okazja do aktywnego wypoczynku z całą rodziną. Do takiego wyjazdu musisz się dobrze przygotować, w tym zadbać o wasze bezpieczeństwo i zapewnić sobie wsparcie na wypadek różnych zdarzeń. Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać, jadąc w góry.

Słowackie i polskie Tatry to według wielu jedne z najpiękniejszych miejsc w Europie. Coraz lepsza infrastruktura w górach sprzyja zarówno weekendowym wypadom, jak i dłuższym wyjazdom. Sprawdź, gdzie znajdziesz najciekawsze trasy.

Tatry słowackie i polskie – najpiękniejsze szlaki

Co roku tysiące osób wyrusza na tatrzańskie szlaki. Nic dziwnego, bowiem zarówno polskie, jak i słowackie Tatry oferują niezapomniane widoki i bardzo zróżnicowany poziom trudności. Jedną z najciekawszych tras jest szlak na Koprowy Wierch. Droga na jego szczyt prowadzi obok urokliwych Hińczowych Stawów, przy których wielu wspinaczy planuje chwilę odpoczynku. Najpiękniejszy widok jest jednak ze szczytu. To tam zobaczysz prawie wszystkie najwyższe szczyty Tatr, a także mieniące się w dolinie Ciemnosmreczyńskie Stawy.

Na uznanie zasługuje też masyw Czerwonych Wierchów, który znajdziesz w bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego. Szlak prowadzący granią jest jednym z najbardziej widowiskowych w całych Tatrach.

Na koniec oczywiście nie możemy zapomnieć o Rysach – najwyższej górze w Polsce. Stojąc na jej szczycie, możesz oglądać panoramę z wysokości 2500 m n.p.m. Z tej perspektywy zobaczysz między innymi takie szczyty, jak Ganek, Wysoka i Gerlach, a także Mięguszowieckie Szczyty. W drodze na szczyt warto, abyś zrobił przystanek przy Morskim Oku lub Czarnym Stawie.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce

Zapewnij sobie wizytę lekarza lub pielęgniarki w miejscu Twojego wakacyjnego zakwaterowania. Zapewnimy także transport medyczny do szpitala lub placówki, gdy będzie taka konieczność.
 

Dowiedz się więcej

Wyjazd w Tatry – jak przygotować się do wyprawy?

Bezpieczeństwo w górach zależy w głównej mierze od dobrego przygotowania. Dokładnie zaplanuj więc, jakimi szlakami będziesz się poruszał. W górach nie ma miejsca na improwizację. Niektóre szlaki w Tatrach – zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie – mają dość wysoki poziom trudności. Przy wyborze kieruj się doświadczeniem uczestników wędrówki, oraz warunkami atmosferycznymi. Jeżeli spodziewasz się, że pogoda może nie dopisywać, lepiej zdecyduj się na łatwiejszy szlak lub w ogóle zrezygnuj z wyprawy.

Przy wyborze trasy skorzystaj z renomowanych przewodników. Takie informacje powinieneś też dodatkowo zweryfikować, ponieważ zdarza się, że tamtejsze oznaczenia trudności nie zawsze przekładają się na rzeczywistość. Przykładowo szlak prowadzący przez Orlą Perć oznaczono kolorem czerwonym (nie czarnym), a jest to jedna z najtrudniejszych tras. Pamiętaj też o odpowiednim obuwiu. Nawet jeżeli szlak wydaje się łatwy, w górach nietrudno o wypadek, więc dobre buty to podstawa. Warto także, abyś zadbał o strój przeciwdeszczowy, ponieważ pogoda w górach jest bardzo zmienna.

Na szlaku ważna jest również apteczka. Bandaże, plastry i środki dezynfekujące – to przedmioty niezbędne podczas wyprawy. W górach wystarczy chwila nieuwagi, by na przykład poślizgnąć się i skręcić kostkę.

Ubezpieczenie na wyjazd w góry – jak je wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne obejmujące terytorium Polski zapewnia ochronę także na terenach przygranicznych. Jeśli zatem podczas wędrówki po polskich tatrach będziesz okazyjnie przekraczał słowacką granicę, nie musisz wykupować dodatkowej polisy.

Natomiast w przypadku wyjazdu w Tatry słowackie nie zdawaj się tylko na Europejską Kartę Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ), ale wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Sumy gwarantowana kosztów leczenia powinna być dostosowana do państwa, do którego się wybierasz. Podczas zakupu polisy nasz system zaproponuje ci jej odpowiednią wysokość. Optymalna polisa powinna też zapewniać ochronę w kwestii kosztów ratownictwa medycznego. W wiele miejsc w górach nie da się dotrzeć bez użycia śmigłowca, a koszt z tym związany może wynieść nawet kilka tysięcy euro.

Nie zapomnij też o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków – im wyższa suma tego ubezpieczenia, tym większe świadczenie, ponieważ świadczenie to obliczane jest na podstawie procentowego uszczerbku na zdrowiu. Dokładne dane dotyczące zakresu polisy znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Pamiętaj też, że jeżeli zamierzasz wspinać się poza szlakami i przy użyciu specjalistycznego sprzętu, niezbędne jest dodatkowe rozszerzenie zakresu ubezpieczenia turystycznego o zdarzenia związane z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.02.2021