Rowerem po Polsce — gdzie są najlepsze trasy?

Wakacje na rowerze stają się coraz większą konkurencją dla standardowych wypraw samochodowych. Podpowiemy Ci, gdzie znajdują się najciekawsze szlaki rowerowe w Polsce i jak powinieneś przygotować się do takiej podróży.

Bliskość natury, wiatr we włosach i zapach leśnego powietrza – to przyjemności, których prawdopodobnie nie doświadczysz na standardowej wycieczce samochodowej. Nic dziwnego, że coraz chętniej zamieniamy cztery kółka na dwa. Wyprawa rowerem po Polsce to obietnica ekscytującej przygody. Podpowiadamy, jaką trasę możesz wybrać, aby móc cieszyć się niezapomnianymi wrażeniami.

Sprawnie rozwijająca się architektura rowerowa pozwala na zwiedzenie coraz bardziej rozległych zakamarków naszego kraju. Wycieczka „na siodełku” wiąże się nie tylko z wygodnymi trasami dla cyklistów – to możliwość zanurzenia się w naturalnych cudach Polski.
Zarówno wyznaczone, jak i dzikie ścieżki nie są zazwyczaj dostępne z poziomu samochodu. Tym samym wyprawa rowerowa wiąże się z większą elastycznością i wolnością – w każdej chwili możesz zatrzymać się i podziwiać piękno wybranego krajobrazu bez pośpiechu. Mnogość różnorodnych opcji sprawia, że każdy z nas może dobrać trasę skrojoną na swoją kondycję i preferencje terenowe. Gdzie odnajdziesz najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce?

Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne w Polsce dopasowane do Twoich potrzeb

Polskie szlaki rowerowe warte uwagi

Wycieczka rowerowa to dowolność czasowa — niezależnie od tego, czy planujesz weekendowy wypad czy też interesuje Cię dwutygodniowy urlop, kraj nad Wisłą oferuje szlaki o różnej długości. Jedyne pytanie, jakie musisz sobie zadać, to... morze, góry, jeziora czy lasy? A może wszystko naraz?

1. Green Velo — rowerem przez pięć województw

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to doskonała opcja dla niezdecydowanych, chcących zobaczyć jak najwięcej, jednocześnie nie zatracając radości z podróżowania na dwóch kółkach. Cała trasa ciągnie się przez ponad dwa tysiące kilometrów, prezentując pełną krasę województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Możesz rozpocząć podróż w dowolnym punkcie szlaku.

2. Wielkopolski Szlak Stu Jezior

Otwarta pod koniec XX wieku trasa oferuje rowerzystom ponad 100 km obcowania z naturalnym bogactwem województwa wielkopolskiego. Rozpoczyna się w Poznaniu i prowadzi w stronę Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Jest też połączona z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1.

3. Nadmorski szlak rowerowy

Polska część drogi, wpisująca się w najciekawsze trasy rowerowe w kraju, liczy prawie 500 km. Stanowi fragment międzynarodowego projektu okrężnego szlaku rowerowego wokół basenu Morza Bałtyckiego, łączącego m.in. Helsinki, Rygę czy Tallin. Trasa rozpoczyna się w Świnoujściu i kończy na Półwyspie Helskim.

4. VeloDunajec — malownicza trasa po Małopolsce

Całość szlaku rowerowego VeloDunajec liczy około 230 km – wędrówkę rozpoczyna się w Zakopanem, a kończy we Wietrzychowicach, jednak osoby dysponujące krótszym urlopem mogą skupić się na najbardziej atrakcyjnych częściach trasy. Dolina Dunajca słynie z niezapomnianych widoków Pienińskiego Parku Narodowego, jak również masywów górskich Beskidów i Tatr.

5. Szlak rowerowy Orlich Gniazd

Biegnąca przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd trasa rowerowa łączy zabytkowe polskie warowne. Szlak ciągnie się od Krakowa do Częstochowy, stanowiąc niemal 200 km nieustannych atrakcji, szczególnie dla miłośników historycznych twierdz.

Zobacz też: 100 lub 200 km na rowerze – jak się przygotować? Porady eksperta

Rowerem po kraju – zanim wyruszysz w drogę

Odpowiednie zabezpieczenie i sprawdzenie sprzętu stanowi kluczowy element przygotowań przed rozpoczęciem podróży. Szczególnie jeżeli planujesz dłuższą wycieczkę, rower nie może Cię zawieść. Pamiętaj też, że nie każdy model sprawdzi się na danej trasie – typowy rower miejski może nie podołać górskim szlakom.
Z pomocą przychodzą jednak wypożyczalnie rowerów. Co więcej, jeżeli obawiasz się o swoją kondycję, możesz zdecydować się na wynajem roweru elektrycznego, którego zasilanie będzie wspomagało Cię w czasie jazdy. Z uwagi na specyfikę tej formy transportu, bagaże z kolei najlepiej trzymać w specjalnych sakwach rowerowych, które nie będą obciążały pleców w czasie przejazdów. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń, zabierz ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty.

Wycieczka rowerowa? Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia turystycznego powinieneś nabyć niezależnie od tego, jakim środkiem transportu planujesz poruszać się w trakcie wakacji. Podróż na dwóch kółkach stanowi jednak szczególny rodzaj wyprawy, podczas której nietrudno o drobne urazy, zwłaszcza na trudniejszych trasach. Z drugiej strony sprzęt, którym dysponujesz, nie zawsze możesz odpowiednio zabezpieczyć, narażając tym samym rower na potencjalną kradzież. Właśnie z myślą o cyklistach stworzyliśmy ubezpieczenie rowerzysty i roweru. W zależności od wybranego wariantu, możesz wyposażyć się w polisę NNW, assistance oraz ubezpieczyć sprzęt do kwoty 10 tys. zł. Dodatkowo możesz ubezpieczyć też akcesoria rowerowe (pakiet obejmuje zarówno rowery, jak i hulajnogi elektryczne). Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu Twoja podróż na dwóch kółkach będzie niezapomniana i nie spowoduje problemów finansowych.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021