Wycieczka rowerowa – jak się przygotować i wyznaczyć trasę?

Dobrze zorganizowana wycieczka rowerowa pozostawi po sobie piękne wspomnienia na zimowe wieczory. Powodzenie takiego wypadu zależy od dwóch czynników: odpowiednio dobranej trasy i Twojego przygotowania.

Wycieczka rowerowa to doskonały pomysł na spędzenie wolnego weekendu lub urlopu, szczególnie że polskie trasy rowerowe to tysiące kilometrów malowniczo położonych ścieżek.

Jazda na rowerze jest zdrowa i przyjemna. Dotrzesz na nim tam, gdzie nie dojedziesz samochodem. Odkryjesz najpiękniejsze zakątki naszego kraju, zapewniając sobie przy okazji porządną porcję aktywności fizycznej. Wycieczki rowerowe rozwijają sprawność i poszerzają horyzonty. Jednak każdy wypad na rower, nawet jednodniowy, musisz uprzednio dobrze zaplanować.

Planowanie trasy wycieczki rowerowej

W Polsce mamy naprawdę przyjazną infrastrukturę rowerową – są trasy górskie i te wiodące nad brzegiem Bałtyku. Organizując rodzinny wyjazd rowerowy, musisz wziąć pod uwagę upodobania wszystkich członków ekipy. Jedni uwielbiają jeździć po lesie, innym w ogóle nie przeszkadza asfalt. Zadbaj o to, aby trasa była urozmaicona – podziwianie wspaniałych widoków powinno przeplatać się z leśnymi odcinkami. Jazda w lesie jest bardzo przyjemna, szczególnie w upalne dni, kiedy drzewa chronią przed palącym słońcem. Ponadto wśród drzew nie jesteś tak narażony na zmaganie się z porywistym wiatrem podczas jazdy.

Zobacz też: Kaszuby rowerem – co zobaczyć? Urokliwe trasy

W Polsce trudno o trasę rowerową, na której nie ma ani jednego zabytku czy atrakcji przyrodniczej. Dobrze jest  wybrać drogę  tak, aby przy okazji coś zwiedzić. Ale uważaj! Największym błędem początkujących rowerzystów jest przeładowanie planu wycieczki atrakcjami. Trasę wyznacz tak, aby znalazło się na niej jedno lub dwa miejsca warte odwiedzenia w ciągu dnia. W planowaniu takiego wyjazdu ważny jest odpowiedni zapas czasu na dojazd i zwiedzanie – ma być przyjemnie i bez pośpiechu.

Zobacz też: Twierdza Przemyśl – jak dojechać rowerem i co skrywa „Trasa forteczna”?

Pamiętaj, że trasa musi być dopasowana do możliwości kondycyjnych wszystkich uczestników wycieczki. Dla początkujących polecamy przejechanie nie więcej niż 50 km w ciągu dnia. Inną trasą będziesz jechał na wycieczkę rowerową z dzieckiem, a inną z grupą przyjaciół. Aby nie było przykrych niespodzianek, zanim wyjedziesz, prześledź trasę za pomocą Google Street View lub innej aplikacji sportowej. Są bardzo przydatne – dzięki nim dowiesz się, ile czasu będziesz potrzebował na przejechanie każdego odcinka, a w razie potrzeby szybko wyznaczysz alternatywną drogę powrotną.

Zobacz też: Jaki rower dla dziecka wybrać?

Co zabrać ze sobą i jak zadbać o bezpieczeństwo?

Podstawą jest oczywiście w pełni sprawny rower – oświetlenie i hamulce muszą działać bez zarzutu. W trasę zabierz podstawowy klucz, szybkozłączkę do łańcucha i kit naprawczy do dętki. Jednym z najczęstszych problemów sprzętowych jest właśnie przebita dętka wewnątrz opony – na kapciu daleko nie zajedziesz. Nie przewidzisz tego, ale możesz się ubezpieczyć na wypadek takiej lub innej awarii. Nasze ubezpieczenie roweru zapewni Ci jego naprawę w trasie lub zwrot kosztów serwisu.

Zobacz też: Jak dbać o rower?

W co się ubrać na wycieczkę rowerową? Jakie rzeczy warto mieć ze sobą?

Na rower musisz ubrać się odpowiednio, szczególnie jeśli wybierasz się na dłuższy wypad. Przewiewna odzież sportowa i wygodne buty będą najlepsze. Do plecaka schowaj kurtkę przeciwdeszczową, prowiant, wodę i niezbędne drobiazgi – pieniądze, klucze czy podręczną apteczkę. Koniecznie włóż też kask – nie jest wymagany przez prawo, ale ochroni Twoją głowę przed poważnymi urazami w razie wypadku. Nasze ubezpieczenie rowerzysty – nie uchroni Cię przed wypadkiem, ale pomoże zminimalizować jego konsekwencje. W pakiecie możesz mieć NNW i OC – będziesz mógł liczyć na naszą pomoc finansową i realne wsparcie, np. zorganizowanie transportu do szpitala po wywrotce na rowerze.

Podróże kształcą, a wycieczki rowerowe dodatkowo pomagają zadbać o zdrowie i odporność organizmu. Jeśli dobrze je zaplanujesz i zatroszczysz się o bezpieczeństwo swoje i innych jej uczestników, będzie to z pewnością niezapomniany czas.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021