Podróż do Chorwacji samochodem czy samolotem – co wybrać?

Chorwacja to jeden z najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków. Podpowiemy Ci, co powinieneś zobaczyć w tym kraju, a także czy bardziej opłaca się pojechać tam samochodem, czy lepiej zdecydować się na podróż samolotem.

Ponad tysiąc wysp, zabytkowe miasta i dziewicze parki narodowe – nie bez powodu Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie. Sprawdź, jak najtaniej się tam dostać, jakie miejsca odwiedzić, a także jakie ubezpieczenie wybrać.

Wyjazd do Chorwacji samochodem nie tylko ułatwi Ci poruszanie się podczas urlopu, ale także pozwoli na większą swobodę, jeśli chodzi o nagłe zmiany planów. Z drugiej zaś strony z taką wyprawą wiążą się duże koszty paliwa, a także opłat drogowych i parkingowych. Podpowiadamy, jak powinieneś przygotować się do wakacji w Chorwacji w zależności od środka transportu, który wybierzesz.

Chorwacja – podróż samochodem

Odległość, którą musisz pokonać, aby dotrzeć z Warszawy do leżącego nad Adriatykiem Splitu, wynosi prawie 1500 km. Jeśli nie chcesz przepłacić, powinieneś dobrze zaplanować trasę, zanim wyruszysz w drogę. Jeśli rozpoczniesz swoją podróż do Chorwacji na zachodzie Polski, droga przez Czechy, Austrię i Słowenię będzie najkrótsza i zarazem najbardziej komfortowa. Jednak ze względu na wysokie opłaty na słoweńskich drogach, tańszą opcją będzie przejazd przez Słowację i Węgry.
Warto też zwrócić uwagę na to, w którym momencie powinieneś zatankować samochód. W przypadku pierwszej trasy najtaniej będzie uzupełnić paliwo w Austrii. Natomiast jeśli zdecydujesz się jechać przez Węgry, zatankuj właśnie tam. Zarówno w Słowacji, jak i w Chorwacji paliwo jest dużo droższe.
Jeśli zaś chodzi o parking, najtrudniej będzie znaleźć darmowe miejsce w dużych i popularnych kurortach. Oczywiście, w miastach takich jak Split, Dubrownik czy Zadar na pewno znajdziesz kilka niestrzeżonych parkingów, jednak czy warto narażać się na kradzież samochodu i bagażu? Natomiast za dwutygodniowy postój na płatnym, strzeżonym parkingu zapłacisz około 150 euro.

Jazda samochodem na wakacjach – co zapewnia polisa turystyczna?

Co otrzymujesz?

Assistance

W ramach Assistance możesz liczyć na naprawę auta na miejscu, holowanie, dostarczanie paliwa i parking.

Samochód zastępczy

Jeśli Twój samochód nie mógł zostać naprawiony tego samego dnia, zorganizujemy dla Ciebie auto zastępcze, dzięki któremu nie będziesz musiał zmieniać swoich planów

Pomoc w przypadku problemów z wypożyczonym autem

Zwrócimy Ci koszt udziału własnego, jakim obciąży Cię wypożyczalnia, jeśli samochód, który wynajmiesz, zostanie uszkodzony lub skradziony.

 

 

Chorwacja – podróż samolotem

Lot samolotem to najczęściej dużo tańsza i wygodniejsza alternatywa dla tych, którym nie zależy na dużej swobodzie poruszania się na miejscu. Na szczęście wiele chorwackich atrakcji znajduje się blisko siebie. Dlatego jeśli wybierzesz tylko jeden region, nie zabraknie Ci miejsc do zwiedzania.

Szukając tanich biletów, najlepiej obserwuj połączenia z najpopularniejszymi kurortami, takimi jak położone nad Adriatykiem Zadar, Split czy Dubrownik. W zależności od miasta, z którego wystartujesz, za wrześniowy lot do Splitu i z powrotem zapłacisz od 600 do 1200 zł za osobę. W porównaniu z kosztami przejazdu samochodem jest to rozsądne rozwiązanie. Cena paliwa oraz opłat drogowych i parkingowych to około 2700 zł. Jeśli więc wybierzesz odpowiednie połączenie, w tej cenie kupisz bilety lotnicze dla czterech osób.

Wakacje w Chorwacji, czyli gdzie konkretnie?

Dalmacja to zdecydowanie najpopularniejszy kierunek wakacyjny w Chorwacji. Na ciągnącym się przez 400 km wybrzeżu położone są słynne chorwackie miasta: Dubrownik, Split, Szybenik i Zadar. Dubrownik to miejsce, w którym zobaczysz najwięcej zabytków i malowniczych krajobrazów. Do najciekawszych obiektów należą m.in. zamek Lovrijenac, wieża Minceta oraz promenada króla Zvonimira. Natomiast panoramę miasta najlepiej oglądać ze wzgórza Srđ, które połączone jest z Dubrownikiem kolejką linową.

Tymczasem Split to zatłoczone miasto z najbogatszą ofertą turystyczną. Znajdziesz tam m.in. największe akwarium w Chorwacji, antyczny Pałac Dioklecjana, a także twierdzę Klis, którą twórcy „Gry o Tron” wykorzystali do stworzenia fikcyjnego miasta Meereen. Split to także doskonała baza wypadowa do słynnego Parku Narodowego Krka. To punkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy planują odwiedzić Chorwację z dziećmi. Atrakcja nie należy jednak do najtańszych – dwie osoby dorosłe i dziecko za wstęp muszą zapłacić około 300 zł.

Regiony Istria i Kvarner spodobają Ci się, jeżeli od miejskiego zgiełku wolisz obcowanie z naturą. Na Wyspach Brońskich możesz wybrać się na safari, podczas którego z bliska zobaczysz takie zwierzęta, jak słonie, lamparty, żyrafy czy zebry. Zorganizowana wycieczka na wyspy to koszt około 280 zł, a w cenę wliczony jest także rejs statkiem.

Jeśli zaś chodzi o chorwackie wyspy, na wyróżnienie zasługuje wyspa Rab. Podczas gdy w całej Chorwacji przeważają kamieniste wybrzeża, to Rab słynie z aż 20 piaszczystych plaż. Jedna z nich, Paradise Beach, zdobyła nawet kilkukrotnie tytuł najlepszej plaży w Europie.

Planujesz urlop w Chorwacji? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego to sprawa, którą powinieneś załatwić w pierwszej kolejności. Nie zdawaj się wyłącznie na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ponieważ gwarantuje ona zwrot kosztów tylko za te świadczenia, które są refundowane w danym państwie. Oznacza to, że być może część kosztów uzyskania pomocy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Najważniejszym kryterium wyboru ubezpieczenia jest wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. W przypadku wyjazdu do kraju członkowskiego Unii Europejskiej, takiego jak Chorwacja, kwota ta powinna wynosić przynajmniej 30 tys. euro. Optymalna polisa powinna także pokrywać koszty ratownictwa i usługi assistance. Na podstawie naszych doświadczeń podczas zakupu ubezpieczenia system automatycznie proponuje sumę ubezpieczenia w wysokości adekwatnej do kosztów leczenia w danym kraju. To szczególnie ważne, ponieważ w Chorwacji za akcje ratownicze trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Innymi rozszerzeniami polisy, na które warto się zdecydować, są także ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie turystyczne jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.02.2021