Wiślana Trasa Rowerowa – ścieżka od Beskidów po Bałtyk

Rowerowa trasa wiślana to 1200 km ścieżek przygotowanych dla rowerzystów, biegaczy i entuzjastów zimowych kuligów. Sprawdź, gdzie leżą najpiękniejsze odcinki, w jakie obfituje ścieżka rowerowa wzdłuż Wisły.

Polacy pokochali turystykę rowerową, a odpowiedzią na ich potrzeby jest dobra, nowoczesna infrastruktura. Wiślana Trasa Rowerowa była ogromnym przedsięwzięciem, ponieważ w całości mierzy 1200 km ścieżek dla rowerzystów.

Jak sama nazwa wskazuje, Wiślana Trasa Rowerowa wiedzie wzdłuż Wisły. Po drodze możemy obserwować zmieniający się krajobraz – z górskiego po nadmorski. Trasa nie jest gotowa w całości, ale te odcinki, którymi można się już poruszać, są bezpieczne, bo przebiegają z dala od ruchliwych dróg. Jakie piękne zakątki naszego kraju możemy zwiedzić, korzystając z rowerowej trasy wiślanej? Na pewno Beskidy, Małopolskę i Śląsk. Natomiast w woj. kujawsko-pomorskim dojedziemy nią do Gdańska. 

Trasa rowerowa Mierzeja Wiślana

To chyba jeden z najpiękniejszych odcinków tej trasy, ponieważ wiedzie wzdłuż nadbałtyckich plaż. Trasa łączy Mikoszewo z Krynicą Morską – to spory dystans, który może być doskonałą koncepcją na aktywny urlop na rowerach. Naturalnie wielu rowerzystów korzysta z niej podczas wakacji nad morzem, więc w sezonie bywa tłoczno. R10, a na Pomorzu Zachodnim EuroVelo, bo tak nazywa się ten odcinek WTR, to atrakcja dla większości turystów. Odpoczywając w jednym z kurortów, możecie wybrać się na jednodniową wycieczkę, podczas której będziecie mogli z siodełka podziwiać nadmorskie krajobrazy. Trasa wiedzie przez lasy, cały czas słyszymy obok szum Bałtyku, który co jakiś czas wyłania się nam w całej okazałości.

Jakie atrakcje oferuje rowerzystom ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana? Poza słynnym przekopem, który trzeba ominąć, po drodze możemy odwiedzić rezerwat przyrody Mewia Łacha. To wyjątkowe miejsce, w którym znajduje się największa kolonia fok na polskim wybrzeżu. Możesz również lekko zboczyć, żeby podziwiać małe przystanie rybackie nad Zatoką Gdańską. Piękne kolorowe łodzie cieszą oko i sprawiają, że czujemy prawdziwie bałtycki klimat. Można zadumać się na chwilę, gdy dojedziemy do miejsca upamiętniającego ofiary nazistów i przypominającego o tym, że istniał tu w czasie II wojny światowej niemiecki obóz koncentracyjny. 

Jak przygotować wyprawę Wiślaną Trasą Rowerową?

Przejechanie całej Wiślanej Trasy Rowerowej to przedsięwzięcie tylko dla doświadczonych rowerzystów. Co więcej, wymaga długiego urlopu. Dla mniej zaawansowanych polecamy krótkie odcinki i wyprawy góra kilkudniowe. Ale bez względu na to, jak zaplanujesz swoją eskapadę – musisz ją dobrze przygotować. 
Zacznij od treningu – dobrze jest przygotować się kondycyjnie, nawet jeśli planujemy jednodniowe wypady podczas urlopu. Dzięki temu będziesz z przyjemnością pokonywał kolejne kilometry i podziwiał widoki. 

Bardzo istotne jest również dobre rozplanowanie trasy – trzeba uwzględnić przystanki na wypoczynek i posiłki. Korzystaj z nawigacji; nadwiślańska trasa rowerowa jest dobrze oznakowana, ale lepiej jest mieć pod ręką takie wsparcie. 

Ubranie adekwatne do pogody i kurtka w plecaku to wyposażenie obowiązkowe, podobnie jak woda, podstawowe klucze do roweru i zestaw naprawczy do opon. Szlak rowerowy wzdłuż Wisły nie jest wyasfaltowany w całości – zdarzają się również długie odcinki szutrowe lub polne. 

Ubezpieczenie dla rowerzysty i dwóch kółek

W trasie mogą wydarzyć się różne rzeczy – upadek z roweru, zderzenie z innym rowerzystą czy awaria roweru. Jedną z najczęstszych jest tzw. kapeć, czyli uszkodzenie opony. Ubezpieczenie dla rowerzysty to nie tylko odszkodowanie, ale również pomoc Assistance. Na czym to polega? Otóż po Twoim telefonie wysyłamy do Ciebie mechanika. Jeśli nie naprawi roweru na miejscu, odwozimy Cię wraz ze sprzętem do najbliższego warsztatu lub w inne wskazane przez Ciebie miejsce. 

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty pozwoli Ci spokojnie korzystać z uroków wycieczki. Gdy przydarzy się coś niespodziewanego, będziesz mógł liczyć na naszą pomoc. 
 

Zespół Nationale-Nederlanden 23.01.2022