Wyjazd z Polski do Niemiec – jak się przygotować?

Planujesz wyjazd do Niemiec do rodziny lub na urlop? Sprawdź warunki pobytu u naszych zachodnich sąsiadów i dowiedz się, jakie formalności czekają Cię przed podróżą.

Niemcy to piękny kraj, który warto odwiedzić. Jeśli zdecydowałeś/aś się spędzić urlop u naszych zachodnich sąsiadów, masz szansę pooddychać alpejskim powietrzem lub zobaczyć morze północne. Monumentalne zamczyska i piękna przyroda z pewnością Cię zachwycą.

W czasach, gdy świat wciąż zmaga się z epidemią, dobrym pomysłem jest wyjazd do Niemiec. Kwarantanna nie obowiązuje turystów z Polski, która obecnie nie jest krajem wysokiego ryzyka. Jednak te przepisy mogą ulec zmianie, dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić najnowsze wytyczne dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Warunki wyjazdu do Niemiec 

Czy konieczne są testy przed wyjazdem do Niemiec? To zależy. Obecnie przepisy dotyczące przekraczania granicy drogą lotniczą i lądową przewidują, że każdy podróżny będzie musiał przedstawić jeden z poniższych dokumentów:

  • negatywny wynik testu na Covid-19,
  • zaświadczenie o tym, że jest się ozdrowieńcem (od 28 dni do 6 miesięcy od przebycia choroby),
  • zaświadczenie o szczepieniu (min. 14 dni od przyjęcia drugiej dawki). 

Z obowiązku przedstawiania tych dokumentów zwolnione są dzieci do 12. roku życia, przewoźnicy i pracownicy przygraniczni. 

Wyjazd do Niemiec – obostrzenia

Niemieckie władze zalecają osobom przebywającym na terytorium kraju zachowanie najwyższej ostrożności i zasad dystansu społecznego. W miejscach publicznych: sklepach, przychodniach, na lotniskach itp., obowiązuje nakaz noszenia maseczek zakrywających usta i nos – ale, uwaga, muszą to być wyłącznie maseczki medyczne. Na otwartej przestrzeni nakładamy maseczkę w sytuacji, gdy nie da się utrzymać zalecanego dystansu pomiędzy osobami. 

Powyższe zasady to ogólna informacja, trzeba bowiem pamiętać, że każdy z krajów związkowych w Niemczech może sam wprowadzać obostrzenia w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Planując podróż, dokładnie sprawdź, jakie przepisy obowiązują w miejscu, do którego się wybierasz. 

Opieka medyczna w Niemczech 

Kiedy wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje, podstawowym dowodem ubezpieczenia zdrowotnego jest wydawana przez NFZ karta EKUZ. Jeśli składasz podanie drogą mailową, wniosek złóż na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem, bo jest ona przyznawana od ręki tylko wtedy, gdy udasz się po nią osobiście do siedziby NFZ.

Na podstawie karty EKUZ Polacy mogą liczyć na podstawową opiekę medyczną w nagłych wypadkach. Ale trzeba wiedzieć, że pobyt w niemieckim szpitalu podlega opłacie – jest to ok. 10 euro dziennie. Dodatkowej opłacie podlegają również transport karetką chorego do Polski oraz usługi dodatkowe jak prowadzenie leczenia przez ordynatora oddziału lub jednoosobowy pokój w szpitalu. 

Ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec

Kompleksową ochronę podczas wyjazdu do Niemiec zapewni Ci indywidualne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny. Polisa może obejmować wszystkie niezbędne składniki jak ubezpieczenie kosztów leczenia, OC, Assistance oraz zwrot kosztów leczenia na wypadek zachorowania na Covid-19. Polisa turystyczna może być bardzo rozbudowana – w jej skład może wchodzić ubezpieczenie bagażu, pomoc na wypadek awarii samochodu, w tym dostarczenie paliwa. 

Warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje zwrot poniesionych przez Ciebie kosztów, w razie odwołania lub przerwania podróży. W takiej sytuacji otrzymasz środki pokrywające zaliczki na pobyt i bilety, czyli wszystkie udokumentowane wydatki. 

Najważniejszym składnikiem takiej polisy jest zabezpieczenie na wypadek kosztów leczenia za granicą. Nie możemy przewidzieć tego, co może się wydarzyć, dlatego, aby drobna kontuzja w Alpach nie urosła do rangi wielkiego problemu, warto ubezpieczyć się przed wyjazdem. Po pierwsze – otrzymasz od nas praktyczną pomoc i weźmiemy na siebie koszty poniesione z tytułu leczenia w Niemczech. Jeśli będzie potrzebny transport medyczny do Polski – zapłacimy za niego w Twoim imieniu. Ubezpiecz siebie, rodzinę i cieszcie się udanym wyjazdem.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.01.2022